Slavnost Panny Marie počaté bez poskvrny prvotního hříchu

Na sobotu 8. prosince připadá Slavnost Panny Marie počaté bez poskvrny prvotního hříchu. Papež František ji bude tradičně slavit na náměstí v blízkosti Španělských schodů. 
Publikováno: 6. 12. 2018 16:30

Foto: Vatican Insider

„Tuto sobotu budeme slavit Slavnost Panny Marie počaté bez poskrvny prvotního hříchu. Svěřme se Madoně. Ať nám jako vzor víry a poslušnosti Pánu pomáhá připravit naše srdce, abychom o Vánocích přijali narození Dítěte Ježíše,“ uvedl na závěr středeční audience papež František.

Papež František položí květiny k soše Panny Marie v centru Říma

Tradičně bude tuto slavnost slavit na náměstí Mignanelli v blízkosti Španělských schodů v centru Říma. Podle tradice se zde papež modlí před sochou Panny Marie za přítomnosti představitelů města, desítek nemocných, tisíců Italů a turistů. Během krátké návštěvy položí papež květiny k soše Panny Marie. Již v ranních hodinách hasiči umístí věnec květin na paži sochy Panny Marie, příchod papeže je naplánován na 16 hodinu, přivítá ho římský vikář kardinál Angelo De Donatis.

Sloup se sochou Panny Marie je vysoký více než 12 m. Byl postaven 3 roky po vyhlášení dogmatu o Neposkrvněném početí, tj. v roce 1857 a slavnostně jej odhlalil papež Pius IX. Obřadu předsedal z balkónu, který byl postaven právě pro tuto příležitost. O téměř sto let později, v roce 1953, zahájil Pius XII. tradici pokládání květin na tomto místě vždy 8. prosince. Učinil tak na zahájení Mariánského roku a od té doby se sem papežové vracejí každoročně. 

Dogma o Neposkvrněném početí Panny Marie 

Dogma je článkem víry, který církev uznává jako zjevenou pravdu. Dogma může být vyhlášeno buď na koncile (tj. shromáždění katolických biskupů z celého světa) nebo ho může vyhlásit římský biskup. Tohoto způsobu, tzv. Ex cathedra, bylo v dějinách církve použito pouze dvakrát, a to v případě dogmatu o Neposkvrněném početí (1854) a Nanebevzetí Panny Marie (1950).

První dogma vyhlásil 8. prosince 1854 papež Pius IX. ve svém apoštolském listu „Ineffabilis Deus“. Říká se v něm, že Blahoslavená Panna Maria byla od prvního okamžiku svého početí pro zvláštní milost a výsadu všemohoucího Boha, vzhledem k zásluhám Ježíše Krista, Spasitele lidského rodu, uchráněna jakékoliv poskvrny dědičného hříchu.

Přestože dogma o Neposkvrněném početí Panny Marie (latinsky Immaculata conceptio) bylo vyhlášeno až v 19. století, toto přesvědčení vládlo v církvi již od prvních křesťanských dob. 

(Zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce, Wikipedie)

Autor článku:
Radka Blajdová

Související články

Další aktuality

Celostátní akce Den Charity začíná. Ukážeme vám, co dokážeme

Přijďte a oslavujte s námi! Série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce, právě začíná. Přijďte na koncert, den otevřených dveří, na výstavu či sportovní odpoledne. A vezměte sebou děti. „Máme čím se pochlubit, ale současně dobře víme, že bez dárců a příznivců, kteří naši práci podporují, by to nešlo,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo.
19.09.2019

Katolický týdeník: Světec, který spojuje národy

Novým blahoslaveným, který má blízko k naší zemi, je od neděle 15. září P. Richard Henkes. Beatifikace se konala v německém Limburku a přijeli na ni i poutníci z Česka či Polska.
18.09.2019

Začíná soudní řízení v kauze sexuálního zneužívání ve vatikánském malém semináři

Promotor spravedlnosti vatikánského tribunálu usnesením ze dne 16. a 17. září nařídil, aby byla postoupena soudu obžaloba ze sexuálního zneužívání, jehož se měl před rokem 2012 ve vatikánském malém semináři sv. Pia X. dopustit o. Gabriele Martinelli, a obžalobu z napomáhání trestnému činu, která se týká rektora téhož ministrantského semináře, o. Enrica Radice, sdělilo tiskové středisko Svatého stolce.
18.09.2019

Naživo s Indy o tom, jak čeští dárci mění životy chudých indických dětí

Tento týden přijede do východních Čech indický koordinátor charitního projektu Adopce na dálku® P. Patrick Edward Pinto z oblasti Bangalore. O životě dětí z nejchudších indických rodin, kterým čeští dárci pomáhají získat vzdělání, bude vyprávět studentům na školách v Hradci Králové (20. 9.) a na Pardubicku (18., 19. a 23. 9.). Živé besedy pro veřejnost se uskuteční v Poličce (18. 9.), v Novém Městě nad Metují (20. 9.), v Kutné Hoře (21. 9.), v Dobrušce a v Rychnově (22. 9.) i v dalších městech. Ve čtvrtek 19. září se P. Pinto ještě setká s radním Pardubického kraje pro sociální péči a neziskový sektor Pavlem Šotolou a s řediteli Charit.
17.09.2019

Mše svatá zahájí proces blahořečení Adolfa Kajpra

Dnes uplynulo přesně 60 let od smrti P. Adolfa Kajpra SJ (1902–1959). Při příležitosti tohoto výročí a zahájení diecézní fáze procesu jeho blahořečení se bude slavit mše svatá v kostele sv. Ignáce na Karlově náměstí. Začne v neděli 22. září v 9 hodin a hlavním celebrantem bude pražský arcibiskup Dominik Duka OP. V závěru bohoslužby budou ostatky Božího služebníka Adolfa Kajpra uloženy v kostele.
17.09.2019