Nový apoštolský nuncius v ČR: Jsem rád, že se vracím zpátky

Apoštolský nuncius v ČR Charles D. Balvo se dnes poprvé představil novinářům a zaměstnancům ČBK jako diplomatický zástupce Vatikánu v naší zemi. Včera předal prezidentovi republiky své pověřovací listiny, čímž skončilo období bez nejvyššího diplomatického zastoupení papežského státu u nás trvající od března 2018, kdy z republiky odcestoval jeho předchůdce Giuseppe Leanza. Za jednu ze svých priorit označil seznámení se situací české církve, a následné dokončení práce na smlouvě mezi Českou republikou a Vatikánem.
Publikováno: 7. 12. 2018 15:45

Foto: Martina Řehořová / Člověk a víra

Jako doyen diplomatického sboru v ČR má nový vatikánský velvyslanec příští týden navštívit parlament, jeho další kroky mj. povedou na svátek sv. Štěpána do Litoměřic, kde se setká s biskupem Janem Baxantem a věřícími při mši svaté ve zdejší katedrále slavící v ten den patrocinium.

Charles Daniel Balvo považuje za jeden ze svých dlouhodobých úkolů jednání o smlouvě mezi Českem a Vatikánem. Pracovat na ní chce společně s českou katolickou církví, řekl dnes k této delší dobu nedořešené otázce novinářům v Praze (ČR je jednou z posledních zemí Evropy, která nemá vztahy s centrem katolického světa upravené dohodou). "Vím, že je na stole diskuse o dohodě mezi Svatým stolcem a Českou republikou," řekl a podotkl, že už má zkušenosti s přípravou smlouvy, při svém předchozím působení v Keni zahájil proces jednání o obdobné dohodě. V záležitosti smlouvy mezi Českem a Vatikánem chce navázat na práci svých předchůdců a hodlá také spolupracovat s českými katolíky. Spolupráce s místní církví při přípravě smlouvy je podle něj pravidlem všude ve světě. "Oni jsou ti, kdo zde žijí a znají situaci nejlépe," řekl Balvo. Jednání o smlouvě vnímá jako dlouhodobý úkol a dnes poznamenal, že vzhledem ke svému věku 67 let a tomu, že do důchodu půjde v 75 letech, má před sebou sedm až osm let práce v Česku, tudíž není třeba spěchat.

Co se týče svých dalších cílů či východisek v duchovní oblasti, odpovídal nový nuncius tak, že v momentě, kdy přijíždí z Afriky, kde je náboženství pro lidi velmi důležité, do země o které se říká, že je jednou z nejateističtějších na světě, zkusí společně s místní církví udělat maximum, co bude v jeho silách. Chce fungovat jako servis pro církev i společnost. Za východisko pro svoji spiritualitu diecézního kněze považuje nový vatikánský velvyslanec myšlenky papeže Františka a chce čerpat ze svých zkušeností získaných při práci pro farnost, kterou hluboce miloval. „Toto je pro mne základ, na kterém stavím po zbytek mého života,“ řekl pro TV Noe.

Je dobré připomenout, že nový nuncius není v naší vlasti poprvé; v minulosti zde působil jako rada Apoštolské nunciatury a dnes připomněl, že návrat vatikánských diplomatů na místo předchozího působení není pravidlem, ale není ani zcela neobvyklý. Uvítal, že se mohl do Česka vrátit, protože má zemi i Prahu rád, zejména zmínil své časté procházky historickým centrem města či široké možnosti návštěvy kulturních akcí (sídlo apoštolské nunciatury je např. nedaleko Národního divadla).

(S využitím servisu ČTK; foto v příloze: Tomáš Tetiva, Tiskové středisko ČBK)

Autor článku:
František Jemelka

Související články

Další aktuality

30. ročník Katolické charismatické konference

„Zůstaňte v mé lásce“ (J 15,9) byl mottem již 30. ročníku Katolické charismatické konference, která se konala ve dnech 10.-14. července na brněnském Výstavišti. Hlavním hostem letošního jubilejního ročníku byl slovenský řeholní kněz a misionář P. Michal Zamkovský CSsR a zahraničním hostem Miriam Swaffieldová, která pomáhá studentům v jejich cestě s Bohem a učí je evangelizovat. Program konference tvoří přednášky, adorace, možnost svátosti smíření, neformální setkání, společná a přímluvná modlitba a bohoslužby. Konference se účastní také více než tisícovka dětí, pro které připravují mladí dobrovolníci, tzv. „pomeranči“, paralelní dětskou konferenci.
15.07.2019

Programové tipy Radia Proglas na 29. týden 2019

V týdnu od 15. července se můžete těšit na Kafemlýnek věnovaný fenoménu Pomalé módy nebo Barvínek o geocachingu.
12.07.2019

Litomyšlské dny barokní tradice se uskuteční už po čtvrté

Pod záštitou České biskupské konference, ministerstva kultury a dalších institucí pořádá Římskokatolická farnost – proboštství Litomyšl ve dnech 11. až 18. srpna 2019 v pořadí již čtvrtý ročník duchovně kulturního festivalu Litomyšlské dny barokní tradice, jehož hlavním cílem je zprostředkovat člověku 21. století dědictví barokní doby, a to skrze nejrůznější duchovní i kulturní akce. Jedná se o jeden z největších kulturních projektů v České republice přímo pořádaných farností, který každoročně přitáhne stovky návštěvníků.
12.07.2019

Katolický týdeník: Víra na stříbrném plátně

Filmy mohou, stejně jako další média a sdělovací prostředky, duchovně promlouvat ke svému publiku. Jejich vliv navíc stále roste, a nabízí tak příležitost k oslovení velkého množství lidí.
12.07.2019

Olomoucký arcibiskup Jan Graubner chce povzbudit věřící na národní pouti v ukrajinské Zarvanici

S povzbuzením a také s pozdravy z České republiky vystoupí v sobotu 13. července 2019 olomoucký arcibiskup Jan Graubner na národní pouti v ukrajinské Zarvanici, kam jej pozvali ukrajinští biskupové. Pouť je letos věnovaná 30. výročí vystoupení ukrajinské řeckokatolické církve z ilegality a také modlitbě za mír na Ukrajině. Arcibiskup dále navštíví místa, kde už dlouhá léta pomáhají pracovníci Arcidiecézní charity Olomouc (ACHO). Jejich společná cesta potrvá od 11. do 17. července.
11.07.2019