Programové tipy Radia Proglas na 50. týden 2018

Datum publikace10. 12. 2018, 3.00

V týdnu 10. do 16. prosince zazní na Proglasu například rozhovor s literární historičkou Inou Píšovou nebo nositelkou medaile sv. Auaciána za mimořádný přínos Českobudějovické diecézi Helenou Faberovou.

Helena Faberová, nositelka medaile sv. Auriciána

V aktuálním týdnu zachytíte tyto bohoslužby: v úterý 11. prosince v 18.00 mši svatou ze studia Proglasu za nemocné posluchače a přátele Proglasu, ve čtvrtek 13. prosince v 18.00 mši svatou z kostela Panny Marie Sněžné v Praze, v pátek 14. prosince v 18.00 mši svatou z kostela sv. Bartoloměje v Kravařích, v sobotu 15. prosince rorátní mši svatou v 6.30 z kostela sv. Augustina v Brně, o třetí neděli adventní 16. prosince v 9.00 mši svatou z kostela Všech svatých v Litoměřicích.

V týdnu zazní také modlitba růžence – v pondělí (radostný) a ve středu (slavný) v 18.00, v úterý (světla), ve čtvrtek (radostný), v pátek (světla) a v sobotu (slavný) od 22.30.

V pátek se můžete krátce po 15. hodině připojit k modlitbě Korunky k Božímu milosrdenství.

Advent je dobou, kdy všichni kupujeme dárky. Pro své rodiny, přátele, kolegy i lidi jinak blízké a kdy býváme štědřejší i k těm, kteří mají málo, nebo nemají vůbec nic. Co pro vás znamenají slova dárek, obdarovat darovat se, ale také přijmout? Do jaké míry je to pro nás záležitost předvánoční a do jaké míry můžeme nebo umíme darovat každodenně? Na vaše SMS, maily a telefonáty se v Noční lince v pondělí 10. prosince ve 22.30 těší redaktorka Hana Svanovská.

Cestu napříč Ruskem z Moskvy do Vladivostoku absolvovala literární historička Ina Píšová. Vydala se po stopách svého pradědečka, legionáře Jana Kouby, kronikáře Tatranského pluku. K dispozici měla jeho soukromý deník, který civilně a věrně zachycuje každodenní strasti a útrapy vojenského života. Deník legionáře Jana Kouby s cestovatelskými zápisky jeho pravnučky vyšel letos na podzim knižně. Poslouchejte týdeník Okolo stolu ve středu 12. prosince v 9.00.

Helena Faberová, nositelka medaile sv. Auraciána za mimořádný přínos Českobudějovické diecézi, bude hostem redaktorky Jitky Skřičkové ve dvou vydáních pořadu Křesťan a svět. Dozvíte se, jaké lidi, situace i výzvy jí Bůh posílal do cesty. Soustředí se především na dobu komunistické totality, kdy poodhaluje vztahy, kontakty a přátelství, které jí pomáhaly prožívat i prohlubovat víru. Její kroky zkřížily takové osobnosti jako Jiří Reinsberg, Josef Petr Ondok nebo Miloslav Vlk. Nejen na ně vzpomene v repríze první části rozhovoru v pátek 14. prosince v 16.00. Pokračování uslyšíte v neděli 16. prosince od 20.15.

V jednom z minulých vydání týdeníku Slyšte, lidé! se Milan Tesař věnoval novým českým písní s politickými nebo společensky angažovanými texty. Tentokrát se podívá do zahraniční. V pořadu Píseň jako zrcadlo II. – pohled zvenčí vás seznámí s hudebníky, kteří svou tvorbou reagují například na politiku současného amerického prezidenta, na válku v Sýrii nebo na uprchlickou krizi. Uslyšíte například amerického teologa a občanského aktivistu Reverenda Sekou, skupinu Punch Brothers, trumpetistu Terence Blancharda nebo bluesového písničkáře Erica Bibba. Poslouchejte v sobotu 15. prosince v 19.15.

(Autorka anonce: Sabina Hauserová, Radio Proglas)

Autor článku: František Jemelka