Královéhradecká diecéze má nového generálního vikáře

Datum publikace12. 12. 2018, 14.00

Mons. Jan Vokál, biskup královéhradecký, jmenoval dnes, s účinností ke dni slavnosti Matky Boží 1. ledna 2019, novým generálním vikářem královéhradecké diecéze P. Mgr. Jana Paseku, současného biskupského vikáře pro pastoraci. Zároveň se P. Jan Paseka stane moderátorem diecézní kurie a dočasně ještě povede referát pro pastoraci.

Změny nastávají také na pozicích biskupských vikářů pro školství a pro diakonii.

Od 1. ledna 2019 se biskupským vikářem pro školství stává P. ThLic. Prokop Brož, Th.D. a biskupským vikářem pro diakonii Mons. Mgr. Pavel Rousek. Mons. Josef Kajnek, pomocný biskup, bude vykonávat funkci biskupského vikáře pro duchovní povolání.

Biskup Jan Vokál poděkoval za dlouholetou obětavou službu královéhradecké diecézi oběma dosavadním generálním vikářům – Mons. Josefu Kajnekovi a Mons. Mgr. Josefu Sochovi, který v letošním roce dovršil kanonický věk 75 let. Rovněž vyjádřil svůj vděk Mons. Josefu Suchárovi a P. ICLic. Mgr. Karlu Moravcovi, kteří řadu let zastávali pozice biskupských vikářů pro diakonii a školství a P. Mgr. Ing. Zdeňku Novákovi, dosavadnímu řediteli (moderátorovi) diecézní kurie.

Mgr. Jan Paseka, narozen v roce 1980. V roce 2000 začal svou formaci  v Teologickém konviktu, následně v kněžském semináři v Praze a na Katolické teologické fakultě. V roce 2006 přijal jáhenské svěcení a také svátost kněžství. Jako kaplan působil v Poděbradech (2006 – 2007). V letech 2007 – 2016 byl administrátorem v Chrasti u Chrudimě, od roku 2009 do 2016 administrátorem excurrendo ve Vrbatově Kostelci. V letech 2010 až 2018 doprovázel animátorské kurzy mládeže diecézního centra. Od roku 2011 do 2016 působil jako spirituál Gymnázia Suverénního řádu maltézských rytířů ve Skutči. 1. srpna 2016 byl ustanoven rektorem kostela Panny Marie v Hradci Králové a od října 2016 zastává funkci biskupského vikáře pro pastoraci. Je členem kněžské rady a členem sboru poradců královéhradecké diecéze.

ThLic. Prokop Brož, Th.D., narozen v roce 1972. V roce 1990 začal přípravu na kněžské povolání v Teologickém konviktu, poté pokračoval studiem filozofie a teologie na Papežské Lateránské univerzitě v Římě. V roce 1996 byl vysvěcen na jáhna a jako jáhen působil nejprve v Diecézním centru života mládeže Vesmír a poté ve farnosti Polná. V roce 1997 přijal kněžské svěcení a působil nejprve v Nové Pace, poté v Kutné Hoře. V letech 2001–2003 studoval na Papežské univerzitě Gregoriáně licenciátní studium dogmatické teologie. Doktorským studiem pokračoval na Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy, které ukončil obhájením disertační práce s názvem Kristus, Duch

a jednota církve v dějinách. Ekleziologie Johanna Adama Möhlera. Od roku 2003 do roku 2018 působil na Katolické teologické fakultě jako odborný asistent na katedře systematické teologie, v letech 2010–2018 vedl fakultu jako její děkan. V letech 2007–2018 byl sídelním kanovníkem Královské kolegiátní kapituly sv. Petra a Pavla na Vyšehradě. Od 1. září 2018 působí ve své domovské, královéhradecké diecézi jako děkan-farář v Novém Hradci Králové a jako ředitel Diecézního teologického institutu při Biskupství královéhradeckém.

Mons. Mgr. Pavel Rousek, narozen v roce 1953. V letech 1975-1982 absolvoval teologická studia, na kněze byl vysvěcen v roce 1982. Do roku 1992 působil v několika farnostech, na začátku devadesátých let zakládal Diecézní katechetické centrum a Diecézní centrum pro mládež a Diecézní centrum života mládeže Vesmír. V letech 1992-2006 byl pověřený pastorací mládeže a členem Sekce pro mládež ČBK.Absolvoval formaci v kněžské škole hnutí Fokolare v Loppianu v Italii (2006-2007). Od roku 2007 působil jako farář ve Vysokém Veselí, roku 2011 je pověřen duchovní službou v Domácím hospici Duha v Hořicích v Podkrkonoší a v roce 2014 byl ustanoven jičínským okrskovým vikářem. V letošním roce byl jmenován nemocničním kaplanem ve Fakultní nemocnici v Hradci králové a koordinátorem nemocniční duchovní služby ve zdravotnických zařízeních na území diecéze.

Autor: Pavel Sršeň

Autor článku: Monika Klimentová