Papež František navštíví v květnu Bulharsko a Makedonii

Dnes vydal ředitel Tiskového střediska Svatého stolce Greg Burke prohlášení, že papež František přijal pozvání nejvyšších autorit republik a katolické církve a ve dnech od 5. do 7. května 2019 uskuteční apoštolskou cestu do Bulharska a Makedonie. 
Publikováno: 13. 12. 2018 14:00

Papež František navštíví během své třídenní apoštolské cesty hlavní město Bulharska Sofii a město Rakovski ve střední části země. Do této oblasti přišli v 17. století katoličtí misionáři a přivedli zdejší křesťanské obyvatele ke katolické víře, která zde ale byla v období komunistické nadvlády násilně potlačena. V současné době se většina obyvatelska Bulharska hlásí k pravoslavné círki, katolíci tvoří menšinu.

Další zastávkou apoštolské cesty bude hlavní město Republiky Makedonie Skopje.

Zároveň bylo zveřejněno logo cesty. Latinský a bulharský nápis Pacem in TerrisMír na zemi - připomíná encykliku sv. Jana XXIII., který se stal prvním visitátorem a apoštolským delegátem v Bulharsku (1931–1935), a zaměření této apoštolské cesty. Dále se logo odvolává na modlitbu za mír, kterou zde papež během své návštěvy pronese. 

Na logu je obraz zeměkoule se zvýrazněným balkánským regionem a bulharskou vlajkou. Ruce, které zeměkouli podpírají, ukazují na to, že my máme být strůjci pokoje. Ruce a nápis jsou ve žluté barvě a spolu s bílým pozadím představují barvy Svatého stolce. 

Program cesty bude včas zveřejněn. 

(Zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce)

Autor článku:
Radka Blajdová

Související články

Další aktuality

Vatikánská varování k německé synodální cestě

Církev v Německu nastoupila vlastní synodální cestu. Její počínání vzbuzuje otazníky v jiných místních církvích a rovněž ve Vatikánu, jak dosvědčuje papežův list Němcům a naposled list kardinála Marca Ouelleta německému episkopátu. Situaci přibližuje berlínský korespondent Vatikánského rozhlasu Tomasz Kycia.
20.09.2019

Katecheze a výuka náboženství důležitou součásti výchovy k základním lidským a křesťanským postojům

Úkol hlásání evangelia je jeden ze základních úkolů poslání církve, a má být její prioritou. Sv. Pavel zdůrazňuje, že evangelium je moc ke spasení pro každého, kdo věří (Řím 1, 16). Zcela jistě nemá na mysli jen liturgii v chrámech, ale jde spíše o životní styl každého křesťana.
20.09.2019

Programové tipy Radia Proglas na 39. týden 2019

V týdnu od 23. září se můžete těšit například na tematický svatováclavský program v sobotu 28. září nebo novinku – Barvínkovský jukebox.
20.09.2019

Náboženská výchova ve školách v Evropě

Ve většině zemí EU (s katolickou tradicí) je vyučování náboženství ve státních školách  ovlivňováno jednotlivými církvemi. O tom, jaká je situace ve výuce náboženství v jednotlivých zemích Evropy informuje P. Mariusz Kuźniar, ředitel Katechetické sekce České biskupské konference.
20.09.2019

Celostátní akce Den Charity začíná. Ukážeme vám, co dokážeme

Přijďte a oslavujte s námi! Série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce, právě začíná. Přijďte na koncert, den otevřených dveří, na výstavu či sportovní odpoledne. A vezměte sebou děti. „Máme čím se pochlubit, ale současně dobře víme, že bez dárců a příznivců, kteří naši práci podporují, by to nešlo,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo.
19.09.2019