Pákistán: Dva křesťané odsouzeni k smrti kvůli údajnému rouhačství

17. 12. 2018 téma: Pronásledování křesťanů Rubrika: Zahraniční
Pákistánský soud vynesl uplynulý týden rozsudek smrti nad dvěma tamějšími křesťany kvůli nařčení z údajného rouhačství. Oba bratři Qaisar a Amoon Ayub jsou ve vězení už od roku 2015. Uvedla to křesťanská charitativní organizace Centre for Legal Aid, Assistance and Settlement (CLAAS).

Foto: Ground Report / CC BY-NC 2.0

Trestní stíhání začalo už v roce 2011, kdy byli obviněni, že na svých webových stránkách údajně zveřejňovali urážlivé výroky vůči islámu. Oba muži obvinění popřeli s tím, že webové stránky nebyly aktivní už od roku 2009.

Ve vazbě byli od roku 2015 a minulý týden proběhlo soudní řízení, z bezpečnostních důvodů v budově věznice. Soudce je shledal vinnými a odsoudil k trestu smrti.

Podle zákonů o rouhání je urážka proroka Muhammada trestným činem, který se trestá smrtí, přičemž za urážku Koránu se ukládá doživotní uvěznění. Tyto zákony představují v převážně muslimském Pákistánu extrémně citlivé téma a jsou intenzivně kritizovány i v rámci země.

Obvinění z rouhání zpravidla vyvolávají násilnou reakci mezi islámskými radikály, kteří zasahují do správní činnosti soudního systému a ohrožují soudce. „Bohužel kvůli hrozbám ze strany radikálů předávají soudy nižší instance svojí odpovědnost na vyšší soudy a pak to trvá roky, než se ukáže, že obviněný je nevinný,“ řekl ředitel britské pobočky CLAAS Nasir Saeed.

Viděli jsme to v nedávném případu Asie Bibi, která byla podobně odsouzena soudem nižší instance, a trvalo několik let, než se její případ dostal k Nejvyššímu soud, který jí osvobodil. Obávám se, že Qaisir a Amoon budou muset čekat roky, než se jim dostane spravedlnosti,“ řekl Saeed.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku: Tomáš Tetiva