Aplikace na vyhledávání bohoslužeb může posloužit i o letošních Vánocích

I v průběhu letošních Vánoc můžete využít pro vyhledávání bohoslužeb v různých částech republiky využití aplikaci či web b.cirkev.cz nebo bohosluzby.cirkev.cz. Technologický pokrok jde stále kupředu, mění se i požadavky uživatelů; co je tedy v aplikaci nového?
Publikováno: 19. 12. 2018 12:00

V letošním roce byla aplikace Bohoslužby doplněna i o kostely s příležitostnými bohoslužbami, vyhledávat lze nově jak podle času, tak i podle vzdálenosti od zadaného místa nebo aktuální polohy uživatele. Taktéž jsou rozšířeny informace o pověřených osobách a kontaktech ve farnostech.

Webové provedení bohosluzby.cirkev.cz nebo ve zkratce b.cirkev.cz nebo mobilní aplikace pro Android a iOS jsou malým viditelným výstupem nástrojů církevního informačního systému pro veřejnost. Data o bohoslužbách, kostelech či kontaktech se udržují v informačních systémech na biskupstvích. Decentralizace datové základny přispívá aktualizaci a zodpovědnosti za správnost dat.

Webová verze aplikace je propojena také na mapy Seznamu, kdy lze po kliknutí na kostel v mapě získat obrázek kostela a odkaz přímo na bohoslužby a kontakty k danému kostelu/farnosti.

Aplikaci Bohoslužby dlouhodobě denně využívá 300 - 700 uživatelů (dle dne v týdnu), kterým umožní jednoduše najít nebližší nebo pro ně nejvhodněji umístěné bohoslužby, získat kontakt na farnost nebo plánovat cestu. O prázdninách nebo před svátky je to denně cca 10 x více zájemců. Celkem využilo několikrát vyhledání bohoslužeb či kontaktů na farnosti cca 70 tisíc lidí.

K tomu lokálně si instalovanou aplikaci stáhlo asi 1500 uživatelů MT s Androidem a cca 500 uživatelů MT a IOS (Apple). Jak vidno, i vy se můžete připojit do skupiny uživatelů tohoto užitečného pomocníka. 

V příštím roce se počítá s doplněním vyhledáváním podle pověřených osob a s doplněním řeckokatolických bohoslužeb.

(Zdroj: Josef Bernard, Rada pro IT při ČBK)

Autor článku:
František Jemelka

Související články

Další aktuality

Katolický týdeník: O „nebezpečné“ literatuře

Ve středu 7. října uplyne 60 let ode dne, kdy v sanitním voze u Vlčatína zemřel při převozu do třebíčské nemocnice básník Jan Zahradníček. Toto výročí je příležitostí připomenout si jeho tragický osud, ale i další literáty pronásledované nejen v 50. letech.
30.09.2020

Závěrečné poselství z plenárního zasedání CCEE

Na závěr plenárního zasedání Rady evropských biskupských konferencí (CCEE), které se konalo 26.-27. září, vydali evropští biskupové krátké poselství určené nejen pro katolíky, ale pro všechny obyvatele Evropy:
29.09.2020

Papež zvolil téma pro Světový den sdělovacích prostředků 2021

Svatý stolec dnes zveřejnil téma poselství pro příští Světový den sdělovacích prostředků, který budeme slavit v květnu 2021. Jsou to slova z Janova evangelia: «Pojď a podívej se!» (Jan 1,46) s podtitulem "Komunikovat s lidmi skrze setkání na místech, kde jsou, a v situaci, v níž jsou".
29.09.2020

Studentský Velehrad přinesl studentům „něco navíc“ i na dálku

Heslo „Něco navíc“ doprovázelo celý letošní ročník Studentského Velehradu, který se konal ve dnech 26. – 28. září. I přes ztížené epidemiologické podmínky se setkání uskutečnilo, letos však netradičně online, s doprovodným programem, kterého se studenti mohli zúčastnit v městech jednotlivých Vysokoškolských katolických hnutí.
29.09.2020

Charita Česká republika: Středeční rozhodnutí poslanců jen prohloubí současnou krizi

Ústavně právní výbor Poslanecké sněmovny PČR zamítl při pojednávání novely exekučního řádu ve středu 23. září 2020 všechny varianty teritoriality exekutorů i princip „jeden dlužník – jeden exekutor“.
29.09.2020