Aplikace na vyhledávání bohoslužeb může posloužit i o letošních Vánocích

19. 12. 2018 téma: Advent a Vánoce Rubrika: Domácí
I v průběhu letošních Vánoc můžete využít pro vyhledávání bohoslužeb v různých částech republiky využití aplikaci či web b.cirkev.cz nebo bohosluzby.cirkev.cz. Technologický pokrok jde stále kupředu, mění se i požadavky uživatelů; co je tedy v aplikaci nového?

V letošním roce byla aplikace Bohoslužby doplněna i o kostely s příležitostnými bohoslužbami, vyhledávat lze nově jak podle času, tak i podle vzdálenosti od zadaného místa nebo aktuální polohy uživatele. Taktéž jsou rozšířeny informace o pověřených osobách a kontaktech ve farnostech.

Webové provedení bohosluzby.cirkev.cz nebo ve zkratce b.cirkev.cz nebo mobilní aplikace pro Android a iOS jsou malým viditelným výstupem nástrojů církevního informačního systému pro veřejnost. Data o bohoslužbách, kostelech či kontaktech se udržují v informačních systémech na biskupstvích. Decentralizace datové základny přispívá aktualizaci a zodpovědnosti za správnost dat.

Webová verze aplikace je propojena také na mapy Seznamu, kdy lze po kliknutí na kostel v mapě získat obrázek kostela a odkaz přímo na bohoslužby a kontakty k danému kostelu/farnosti.

Aplikaci Bohoslužby dlouhodobě denně využívá 300 - 700 uživatelů (dle dne v týdnu), kterým umožní jednoduše najít nebližší nebo pro ně nejvhodněji umístěné bohoslužby, získat kontakt na farnost nebo plánovat cestu. O prázdninách nebo před svátky je to denně cca 10 x více zájemců. Celkem využilo několikrát vyhledání bohoslužeb či kontaktů na farnosti cca 70 tisíc lidí.

K tomu lokálně si instalovanou aplikaci stáhlo asi 1500 uživatelů MT s Androidem a cca 500 uživatelů MT a IOS (Apple). Jak vidno, i vy se můžete připojit do skupiny uživatelů tohoto užitečného pomocníka. 

V příštím roce se počítá s doplněním vyhledáváním podle pověřených osob a s doplněním řeckokatolických bohoslužeb.

(Zdroj: Josef Bernard, Rada pro IT při ČBK)

Autor článku: František Jemelka