Aplikace na vyhledávání bohoslužeb může posloužit i o letošních Vánocích

I v průběhu letošních Vánoc můžete využít pro vyhledávání bohoslužeb v různých částech republiky využití aplikaci či web b.cirkev.cz nebo bohosluzby.cirkev.cz. Technologický pokrok jde stále kupředu, mění se i požadavky uživatelů; co je tedy v aplikaci nového?
Publikováno: 19. 12. 2018 12:00

V letošním roce byla aplikace Bohoslužby doplněna i o kostely s příležitostnými bohoslužbami, vyhledávat lze nově jak podle času, tak i podle vzdálenosti od zadaného místa nebo aktuální polohy uživatele. Taktéž jsou rozšířeny informace o pověřených osobách a kontaktech ve farnostech.

Webové provedení bohosluzby.cirkev.cz nebo ve zkratce b.cirkev.cz nebo mobilní aplikace pro Android a iOS jsou malým viditelným výstupem nástrojů církevního informačního systému pro veřejnost. Data o bohoslužbách, kostelech či kontaktech se udržují v informačních systémech na biskupstvích. Decentralizace datové základny přispívá aktualizaci a zodpovědnosti za správnost dat.

Webová verze aplikace je propojena také na mapy Seznamu, kdy lze po kliknutí na kostel v mapě získat obrázek kostela a odkaz přímo na bohoslužby a kontakty k danému kostelu/farnosti.

Aplikaci Bohoslužby dlouhodobě denně využívá 300 - 700 uživatelů (dle dne v týdnu), kterým umožní jednoduše najít nebližší nebo pro ně nejvhodněji umístěné bohoslužby, získat kontakt na farnost nebo plánovat cestu. O prázdninách nebo před svátky je to denně cca 10 x více zájemců. Celkem využilo několikrát vyhledání bohoslužeb či kontaktů na farnosti cca 70 tisíc lidí.

K tomu lokálně si instalovanou aplikaci stáhlo asi 1500 uživatelů MT s Androidem a cca 500 uživatelů MT a IOS (Apple). Jak vidno, i vy se můžete připojit do skupiny uživatelů tohoto užitečného pomocníka. 

V příštím roce se počítá s doplněním vyhledáváním podle pověřených osob a s doplněním řeckokatolických bohoslužeb.

(Zdroj: Josef Bernard, Rada pro IT při ČBK)

Autor článku:
František Jemelka

Související články

Další aktuality

Papež jmenoval kardinála Tagleho prefektem Kongregace pro evangelizaci národů

Tiskové středisko Svatého stolce včera oznámilo jmenování nového prefekta Kongregace pro evangelizaci národů, latinsky tradičně nazývané propaganda fide, jakož i výměny velmistra rytířského řádu strážců svatého hrobu jeruzalémského.
09.12.2019

Přímé přenosy bohoslužeb od 9. do 15. prosince 2019

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím médií, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe, Radiu Proglas a Českém rozhlasu.
09.12.2019

Konference o mládeži 2019: Mluvme jazykem současnosti

Tématem 23. konference o mládeži byla digitální evangelizace, která se uskutečnila ve dnech 5. – 6. prosince v Češkovicích na Blanensku. Účastníci debatovali o možnostech, inspiracích a představách evangelizačního působení v digitálním prostoru v ČR.
06.12.2019

Abeceda křesťanské víry - 7. díl E - Evangelium

Sedmým písmenem v abecedě je „E“, jako evangelium. Evangelium doslova znamená „dobrá zpráva“. A co je tedy ta dobrá zpráva? Více v zamyšlení generálního sekretáře ČBK P. Stanislava Přibyla ze série krátkých videí Abeceda křesťanské víry.
06.12.2019

Kardinál Michael Czerny: Téma migrace je pro mne osobní, prožili jsme to jako rodina

Papež František jmenoval v říjnu třináct nových kardinálů. Jedním z nich byl i brněnský rodák Michael Czerny, jehož rodina po roce 1948 emigrovala do Kanady, kde on posléze vstoupil k jezuitům. Od roku 2016 působí ve Vatikánu v Sekci pro migranty a uprchlíky Dikasteria pro integrální lidský rozvoj. Při příležitosti synody o Amazonii jsme požádali kardinála Czerného o rozhovor, který nyní přinášíme v českém překladu.
06.12.2019