Biskupové jsou vyzváni, aby se před únorovým summitem setkali s obětmi zneužívání

V únoru 2019 proběhne ve Vatikánu setkání předsedů biskupských konferencí, kteří se budou společně s papežem Františkem zamýšlet nad prevencí pohlavního zneužívání duchovními a ochraně dětí. Dnes byla zveřejněna tři hlavní témata summitu a účastníci byli dopisem vyzváni, aby se před tímto setkáním setkali s oběťmi zneužívání.
Publikováno: 18. 12. 2018 16:30

Foto: Radka Blajdová / TS ČBK

Seznamte se s oběťmi zneužívání, abyste pochopili jejich utrpení

Organizační výbor Summitu o ochraně dětí a mladistvých v církvi, který se bude konat ve dnech 21. až 24. února 2019 ve Vatikánu, učinil dnes další krok při přípravě setkání. V dopise, který byl zaslán všem pozvaným účastníkům tohoto summitu, je uvedeno, že prvním krokem musí být přiznání pravdy o tom, co se stalo.“ V dopise jsou předsedové biskupských konferencí vyzváni, aby se řídili příkladem papeže Františka a stejně jako on se před tímto summitem osobně setkali s žijícími oběťmi zneužívání.

V prohlášení tiskového mluvčího Svatého stolce Grega Burkeho se uvádí:

„Organizátoři naléhají na účastníky, aby se před únorovým setkáním setkali s oběťmi zneužívání ve svých zemích. Právě toto je konkrétní způsob, jak dát oběti na první místo a skutečně si uvědomit hrůzu, kterou zažili.

Setkání o ochraně nezletilých bude zaměřeno na tři hlavní témata: odpovědnost, převzetí odpovědnosti a transparentnost.“

Na únorovém zasedání mají být oběti na prvním místě 

„Tato osobní setkání“, zdůrazňuje organizační výbor, „jsou konkrétním způsobem, jak zaručit, že oběti budou na únorovém setkání v mysli každého na prvním místě.“ Má se jednat o živé setkání s duchem solidarity, pokory a pokání, aby se pokročilo v řešení krize zneužívání. Dále organizační výbor jménem papeže v dopise všem účastníkům děkuje za jejich podporu při přípravě setkání. „Svatý otec - čteme - je přesvědčen, že prostřednictvím kolegiální spolupráce je možné čelit výzvám, jimž církev čelí.

Dopis dále vyzval účastníky k aktivní přípravě na summit a k vyjádření svého názoru prostřednictvím přiloženého dotazníku, který pomůže zjistit, kde je při uskutečňování reforem zapotřebí pomoci a pomůže tak poskytnout celistvý obraz o situaci v církvi.

(Zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce, Vatican News)

Autor článku:
Radka Blajdová

Související články

Další aktuality

Papež Thajcům: Jste lid úsměvu

Dnešním dnem začal oficiální program papežovy návštěvy v Bangkoku. Dopoledne se Svatý otec setkal s předsedou thajské vlády a veřejnými činiteli. Poté následovala návštěva u nejvyššího patriarchy buddhistů a nemocnice St. Louis. Posledním bodem programu byla mše svatá, která se konala na národním stadiónu.
21.11.2019

Papež František dorazil do Thajska

Dnes v brzkých ranních hodinách středoevropského času dorazil papež František do Thajska, kde zahájil svoji 32. zahraniční cestu. Na letišti v Bangkoku ho kromě oficiální delegace přivítala i jeho sestřenice řeholnice Ana Rosa Sivoriová, která uvedla, že v zemi panuje tzv. „papežská horečka“, neboť všichni chtějí vidět papeže.
20.11.2019

Vyjádření kardinála Dominika Duky k rozhodnutí Krajského soudu v Brně

Přinášíme vyjádření kardinála Dominika Duky k dnešnímu rozhodnutí Krajského soudu v Brně, který zamítl žalobu ohledně omluvy Brněnských divadel za uvedení hry O. Frljiče.
20.11.2019

Ignác Stuchlý pokročil směrem k blahořečení

Dne 5. listopadu 2019 se sešel poradní sbor teologů-konzultorů při vatikánské Kongregaci pro blahořečení a jednomyslně schválili dokument o hrdinských ctnostech Božího služebníka Ignáce Stuchlého (1869–1953), od jehož narození v polovině prosince uplyne 150 let. Je to druhý krůček k oficiálnímu prohlášení zakladatele českého salesiánského díla za „ctihodného“. Třetím krokem bude schválení kauzy od kardinálů téže kongregace.
20.11.2019

Tomáš Kraus: Zájem veřejnosti o Červenou středu nás velmi potěšil

Příští středu 27. listopadu se v Praze a v dalších městech a obcích ČR uskuteční iniciativa Červená středa (#RedWednesday), která chce veřejně připomenout všechny, kdo jsou ve světě pronásledováni pro své náboženské přesvědčení. Při této příležitosti jsme udělali rozhovor s Tomášem Krausem, tajemníkem Federace židovských obcí, která se na této akci podílí společně s ČBK a ERC.
20.11.2019