Čína: Úřady nechaly částečně zbourat klášter řeholnic

Policejní zásah v noci na 19. prosince přinutil řeholnice v čínském městě Cicikar, aby během hodiny opustily svůj klášter. Úřady klášter a komunitu považovaly za ilegální, neboť se jednalo o součást podzemní církve. Biskup Wei Jingyi později řekl, že řeholní sestry už našly jiné místo k životu.
Publikováno: 20. 12. 2018 16:00

Policie při svém zásahu klášter napůl zbourala. Biskup Wei Jingyi uvedl, že řeholnicím se podařilo přesvědčit úřady, aby zachovaly část budovy, která sloužila jako kaple a rezidence. Ostatní části kláštera byly zbourány.

Policie vstoupila do budovy kláštera před půlnocí a nařídila řeholnicím, aby během hodiny klášter opustily. Mezitím policie a najatí dělníci začali ničit okenní rámy, dveře a další vybavení budovy. Řeholnice obdržely příkaz k nucenému vystěhování až ráno.

Demoliční práce pokračovaly během dne, přičemž biskup s kněžími a věřícími se pokoušeli najít s úřady schůdný kompromis. Podle místních úřadů se jednalo o ilegální stavbu, kde se konala nepovolená shromáždění. Komunity řeholnic byla součástí podzemní církve a biskup Wei Jingyi nebyl uznán čínskou vládou, ačkoliv měl dobré vztahy s místními úřady.

Někteří věřící zdůraznili, že policie přišla se záměrem zničit vše. Podle nich bylo cílem operace vytvářet tlak na podzemní církev, aby se nechala registrovat vládou. Biskup Wei Jingyi později oznámil, že „problém je vyřešen“, a že řádové sestry našly jiné místo k životu. Pouze část ze zbytků zničeného objektu zůstane v majetku řeholnic.

(Zdroj: AsieNews)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Vatikánská varování k německé synodální cestě

Církev v Německu nastoupila vlastní synodální cestu. Její počínání vzbuzuje otazníky v jiných místních církvích a rovněž ve Vatikánu, jak dosvědčuje papežův list Němcům a naposled list kardinála Marca Ouelleta německému episkopátu. Situaci přibližuje berlínský korespondent Vatikánského rozhlasu Tomasz Kycia.
20.09.2019

Katecheze a výuka náboženství důležitou součásti výchovy k základním lidským a křesťanským postojům

Úkol hlásání evangelia je jeden ze základních úkolů poslání církve, a má být její prioritou. Sv. Pavel zdůrazňuje, že evangelium je moc ke spasení pro každého, kdo věří (Řím 1, 16). Zcela jistě nemá na mysli jen liturgii v chrámech, ale jde spíše o životní styl každého křesťana.
20.09.2019

Programové tipy Radia Proglas na 39. týden 2019

V týdnu od 23. září se můžete těšit například na tematický svatováclavský program v sobotu 28. září nebo novinku – Barvínkovský jukebox.
20.09.2019

Náboženská výchova ve školách v Evropě

Ve většině zemí EU (s katolickou tradicí) je vyučování náboženství ve státních školách  ovlivňováno jednotlivými církvemi. O tom, jaká je situace ve výuce náboženství v jednotlivých zemích Evropy informuje P. Mariusz Kuźniar, ředitel Katechetické sekce České biskupské konference.
20.09.2019

Celostátní akce Den Charity začíná. Ukážeme vám, co dokážeme

Přijďte a oslavujte s námi! Série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce, právě začíná. Přijďte na koncert, den otevřených dveří, na výstavu či sportovní odpoledne. A vezměte sebou děti. „Máme čím se pochlubit, ale současně dobře víme, že bez dárců a příznivců, kteří naši práci podporují, by to nešlo,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo.
19.09.2019