Čína: Úřady nechaly částečně zbourat klášter řeholnic

Policejní zásah v noci na 19. prosince přinutil řeholnice v čínském městě Cicikar, aby během hodiny opustily svůj klášter. Úřady klášter a komunitu považovaly za ilegální, neboť se jednalo o součást podzemní církve. Biskup Wei Jingyi později řekl, že řeholní sestry už našly jiné místo k životu.
Publikováno: 20. 12. 2018 16:00

Policie při svém zásahu klášter napůl zbourala. Biskup Wei Jingyi uvedl, že řeholnicím se podařilo přesvědčit úřady, aby zachovaly část budovy, která sloužila jako kaple a rezidence. Ostatní části kláštera byly zbourány.

Policie vstoupila do budovy kláštera před půlnocí a nařídila řeholnicím, aby během hodiny klášter opustily. Mezitím policie a najatí dělníci začali ničit okenní rámy, dveře a další vybavení budovy. Řeholnice obdržely příkaz k nucenému vystěhování až ráno.

Demoliční práce pokračovaly během dne, přičemž biskup s kněžími a věřícími se pokoušeli najít s úřady schůdný kompromis. Podle místních úřadů se jednalo o ilegální stavbu, kde se konala nepovolená shromáždění. Komunity řeholnic byla součástí podzemní církve a biskup Wei Jingyi nebyl uznán čínskou vládou, ačkoliv měl dobré vztahy s místními úřady.

Někteří věřící zdůraznili, že policie přišla se záměrem zničit vše. Podle nich bylo cílem operace vytvářet tlak na podzemní církev, aby se nechala registrovat vládou. Biskup Wei Jingyi později oznámil, že „problém je vyřešen“, a že řádové sestry našly jiné místo k životu. Pouze část ze zbytků zničeného objektu zůstane v majetku řeholnic.

(Zdroj: AsieNews)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Půl milionu korun ze sbírky ČBK odešlo na opravu katedrály Notre-Dame

Ze sbírky vyhlášené ČBK na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém požáru byla dnes odeslána první platba ve výši 499 586 Kč (19 000 EUR). Finanční prostředky jsou určené na podporu aktivit katedrály po dobu její opravy a na opravy po požáru. Sbírka nadále pokračuje, dary můžete zasílat na číslo účtu 1387680243/2700.
17.07.2019

Sant' Egidio: 1000 mladých Evropanů v Osvětimi

Po 80 letech od vypuknutí druhé světové války se tisíc mladých lidí z 16 evropských zemí sejde v Krakově, od 19. do 21. července, aby se zúčastnili setkání "A Global Friendship to live Together in Peace".
17.07.2019

Katolický týdeník: Křesťanská inspirace

Zatímco křesťanů v Evropě ubývá, v jiných koutech světa se děje opak – zejména právě v Jižní Koreji, kde ještě před 150 lety byla křesťanů jen hrstka a nyní tvoří třetinu populace.
17.07.2019

Papež František navštíví diecézi Albano

Biskup suburbikální diecéze Albano Laziale, mons. Marcello Semeraro, při nedělních bohoslužbách ohlásil papežovu návštěvu, která připadne na sobotu 21. září. Jedná se o datum s dvojím významem – jednak osobní papežovu připomínku dne, kdy se v roce 1953 zrodilo jeho duchovní povolání, jednak diecézní slavnost dedikace nového katedrálního oltáře, který před jedenácti lety požehnal Benedikt XVI.
17.07.2019

Otevřený dopis signatářům dopisu proti Mariánskému sloupu

V reakci na dopis adresovaný primátoru Hřibovi a dalším zastupitelům hl. města Prahy napsal kardinál Dominik Duka otevřený dopis, ve kterém se podivuje, že se takto fundovaní odborníci podepsali pod takovýto text.
16.07.2019