Čína: Úřady nechaly částečně zbourat klášter řeholnic

Policejní zásah v noci na 19. prosince přinutil řeholnice v čínském městě Cicikar, aby během hodiny opustily svůj klášter. Úřady klášter a komunitu považovaly za ilegální, neboť se jednalo o součást podzemní církve. Biskup Wei Jingyi později řekl, že řeholní sestry už našly jiné místo k životu.
Publikováno: 20. 12. 2018 15:00

Policie při svém zásahu klášter napůl zbourala. Biskup Wei Jingyi uvedl, že řeholnicím se podařilo přesvědčit úřady, aby zachovaly část budovy, která sloužila jako kaple a rezidence. Ostatní části kláštera byly zbourány.

Policie vstoupila do budovy kláštera před půlnocí a nařídila řeholnicím, aby během hodiny klášter opustily. Mezitím policie a najatí dělníci začali ničit okenní rámy, dveře a další vybavení budovy. Řeholnice obdržely příkaz k nucenému vystěhování až ráno.

Demoliční práce pokračovaly během dne, přičemž biskup s kněžími a věřícími se pokoušeli najít s úřady schůdný kompromis. Podle místních úřadů se jednalo o ilegální stavbu, kde se konala nepovolená shromáždění. Komunity řeholnic byla součástí podzemní církve a biskup Wei Jingyi nebyl uznán čínskou vládou, ačkoliv měl dobré vztahy s místními úřady.

Někteří věřící zdůraznili, že policie přišla se záměrem zničit vše. Podle nich bylo cílem operace vytvářet tlak na podzemní církev, aby se nechala registrovat vládou. Biskup Wei Jingyi později oznámil, že „problém je vyřešen“, a že řádové sestry našly jiné místo k životu. Pouze část ze zbytků zničeného objektu zůstane v majetku řeholnic.

(Zdroj: AsieNews)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Červená středa: Setkání organizátorů, 30. 9. 2021 - 5. Pavel Svoboda: Jaký má západní systém hodnot „Achillovy paty“ a limity?

Přinášíme vám záznam ze setkání zájemců a organizátorů Červené středy, které proběhlo 30. září 2021 v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích. 5. video: Pavel Svoboda (předseda správní rady IKDP): Jaký má západní systém hodnot „Achillovy paty“ a limity?
19.10.2021

Katolický týdeník: Pomáhají nést tíhu ztráty

Co se skrývá za souslovím perinatální hospic a komu či jak zařízení Dítě v srdci slouží, popisuje jeho ředitelka Alena Peremská.
19.10.2021

Červená středa: Setkání organizátorů, 30. 9. 2021 - 4. P. Stanislav Přibyl: Jaké jsou židovsko-křesťanské kořeny lidských práv?

Přinášíme vám záznam ze setkání zájemců a organizátorů Červené středy, které proběhlo 30. září 2021 v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích. 4. video: P. Stanislav Přibyl (generální sekretář České biskupské konference): Jaké jsou židovsko-křesťanské kořeny lidských práv?
19.10.2021

V Píšti přijali zvon, vrací se z Německa jako symbol smíření

Česky, německy a polsky pozdravil poutníky biskup Martin David na začátek mše svaté, která se v sobotu 16. října stala důležitým momentem projektu Zvony míru a pokoje pro Evropu. Spolu s biskupem rottenbursko-stuttgartské diecéze Gebhardem Fürstem přivítal zvon, který z Píště zmizel rok před koncem druhé světové války. Namísto roztavení pro zbrojařské účely se ale dočkal příměří a od 50. let vyzváněl na věži kostela v městečku Grötzingen. V tamní věži visel vedle dalšího zvonu z válečné kořisti – z polského Fromburku.
19.10.2021

K Panně Marii, rozvazující uzly, se obracejí věřící z celého světa

Věřící v německém Augšpurku očekávají opětovné otevření kostela, který uchovává originál barokního obrazu Panny Marie, rozvazující uzly. Úctu k této Matce, která „svou vírou a poslušností rozuzlila to, co Eva zauzlila svou neposlušností a nevěrou“ (sv. Irenej), rozšířil v Argentině a jižní Americe vůbec někdejší mladý jezuita, Jorge Mario Bergoglio, současný papež František.
19.10.2021