Prožít Vánoce s biskupem? Nabídku může využít každý

Datum publikace20. 12. 2018, 15.30

Jako již tradičně, i letos přinášíme přehled vánočních bohoslužeb v diecézích, které budou celebrovat čeští a moravští biskupové.

Ilustrační foto: Roman Albrecht / Člověk a víra

Plzeňská diecéze

Události konané za účasti biskupa Tomáše Holuba:

24. 12. ve 12.00 setkání s osamělými na biskupství
24. 12. ve 24.00 půlnoční bohoslužba v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Plzni
25. 12. v   10.30 pontifikální mše svatá v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Plzni
25. 12. v   16.00 pontifikální nešpory v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Plzni
26. 12. v   11.00 mše svatá v klášterním kostele Nanebevzetí Panny Marie v Kladrubech

Více na webu plzeňské diecéze.

A nezapomeňte: věž plzeňské katedrály sv. Bartoloměje zve k prohlídkám i na konci roku

Brněnská diecéze

V katedrále sv. Petra a Pavla v Brně na Petrově budou mít brněnští biskupové v dnech 24. a 25. prosince bohoslužby takto:

• půlnoční mši 24. prosince bude předsedat brněnský pomocný biskup Pavel Konzbul
  • brněnský diecézní biskup Vojtěch Cikrle zde bude slavit mši na Hod Boží vánoční 25. prosince v 10.30 hodin.

Ve dnech 25. a 26. prosince  se oba biskupové díky aktivitě komunity St. Egidio jako každoročně setkají s lidmi, kteří by jinak prožili svátky sami a pro které St. Egidio připravilo společně s misijní rodinou Donum Dei slavnostní obědy.

Na sv. Štěpána  26. prosince v 8.30 hodin bude mít biskup Pavel Konzbul bohoslužbu v kostele sv. Maří Magdaleny v Brně (Masarykova ulice).

Svátek svatého Jana ve  středu  27. prosince oslaví biskup Vojtěch Cikrle poutní bohoslužbou v kostele sv. Janů (u minoritů) v Brně, a  to  v 15.30 hodin.

Svátek Svaté rodiny v neděli 30. prosince prožijí oba biskupové se sestrami z Kongregace Milosrdných sester sv. Františka pod ochranou Svaté rodiny. Biskup Vojtěch Cikrle s jejich komunitou na Petrově, biskup Pavel Konzbul při poutní bohoslužbě v kostele Svaté rodiny v Grohově ulici v Brně v 8.00 hodin.

Českobudějovická diecéze

Vlastimil Kročil

24. 12. 24.00 českobudějovická katedrála: Vigilie Narození Páně

25. 12. 9.00 českobudějovická katedrála: Slavnost Narození Páně

Pavel Posád

24. 12. Štědrý den: 14: 00 Bubovice; 20:00 Tochovice; 22:00 Chraštice;

25. 12. Slavnost Narození Páně: 8:00 Chraštice; 9:30 Březnice; 11:00 Tochovice

26. 12. Svátek sv. Štěpána: 8:00 Orlík n/Vlt.; 9:30 Březnice u Příbrami; 11:00 Drahenice

Další informace na https://www.bcb.cz/.

Litoměřická diecéze

Biskup Jan Baxant bude v nadcházejících svátečních dnech celebrovat tyto mše svaté:

24. 12. 16.00 děkanský kostel Všech svatých Litoměřice, mše pro děti

25. 12. 10.00 mše svatá v katedrále sv. Štěpána

26. 12. 10.00 Svatoštěpánská slavnost, litoměřická katedrála; za účasti papežské nuncia v ČR

Olomoucká arcidiecéze

V období vánočních svátků budou olomoucký arcibiskup Jan Graubner a pomocní biskupové Antonín Basler a Josef Nuzík slavit řadu bohoslužeb na různých místech arcidiecéze.

V neděli 23. prosince od 10.00 bude arcibiskup Graubner v katedrále sv. Václava celebrovat mši svatou ze čtvrté neděle adventní. Při této příležitosti také předá betlémské světlo veřejným činitelům.

Na Štědrý den bude biskup Nuzík sloužit mši svatou pro děti od 15.00 v olomouckém kostele sv. Michala, arcibiskup Jan Graubner celebruje od 21.00 „půlnoční“ mši svatou v katedrále a biskup Basler od 24.00 v bazilice Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku.

Slavnost Narození Páně 25. prosince prožije arcibiskup Graubner opět při mši svaté v katedrále, bohoslužba začíná v 10.00. A ve stejný čas začne v katedrále také mše svatá o svátku sv. Štěpána 26. prosince, celebrovat ji bude biskup Basler.

Další informace hledejte ve speciální sekci webu olomouckého arcibiskupství.

Pražská arcidiecéze

Arcibiskup Dominik Duka bude o vánočních svátcích v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na pražském hradě celebrovat následující bohoslužby:

• 24. 12. 24.00 půlnoční mše
  • 25. 12. 10.00

Přehled vánočních bohoslužeb hledejte v katalogu pražské arcidiecéze.

Již dnes, ve čtvrtek 20. prosince, jste od 19.00 do katedrály zváni na koncert Rybovy České mše vánoční v podání ZUŠ v Hostivaři.

Ostravsko-opavská diecéze

24. 12. 24.00 biskup František Václav Lobkowicz a pomocný biskup Martin David budou celebrovat vánoční půlnoční mši svatou v katedrále Božského Spasitele v Ostravě.

25. 12. biskup František Václav Lobkowicz a pomocný biskup Martin David budou celebrovat mši svatou v den slavnosti Narození Páně. Začátek mše svaté je v 9.30 hodin v ostravské katedrále Božského Spasitele.

26. 12. pomocný biskup Martin David bude na 2. svátek vánoční celebrovat mši svatou v opavské konkatedrále Panny Marie. Začátek mše svaté je v 8.30 hodin.

(Zdroj: diecézní mluvčí, weby (arci)diecézí)

Autor článku: František Jemelka