Vánoční oběd pro chudé a osamělé

Komunita Sant´Egidio pohostí na Hod Boží vánoční při Vánočním obědě na dvou místech v Praze přibližně 300 lidí, kteří se ocitli na okraji společnosti. V Arcibiskupském paláci oběd slavnostně zahájí kardinál Dominik Duka, v Arcibiskupském semináři zase biskup Zdeněk Wasserbauer. Hosty budou lidé bez domova, senioři, romské rodiny a postižení.
Publikováno: 20. 12. 2018 11:45

Na Hod Boží (25. prosince) se od 12.30 uskuteční již devatenáctý ročník Vánočního oběda. Stolovat se bude v sále kardinála Berana v Arcibiskupském paláci na Hradčanech a v refektáři Katolické teologické fakulty v Dejvicích. K jednomu stolu tam usednou staří a osamělí lidé, lidé bez domova, chudé romské rodiny, zdravotně postižení a další, kteří se z různých důvodů ocitli na okraji společnosti či v nouzi. Slavnostní oběd pro ně připravila Komunita Sant'Egidio, celosvětové hnutí katolické církve (www.santegidio.cz). Oběd již tradičně zahájí arcibiskup pražský, kardinál Dominik Duka, v Arcibiskupském semináři pak Mons. Zdenek Wasserbauer, pomocný biskup pražský.

Tradičně se bude podávat polévka s játrovými knedlíčky, svíčková nebo pečená kachna se zelím a knedlíkem. Jako dezert pak vánoční cukroví a ovoce. Pro každého hosta je rovněž připraven vánoční dárek.

Organizátoři očekávají účast zhruba 300 pozvaných hostů a 100 dobrovolníků. Ti mají mezi sebou rozdělené role – někteří dobrovolníci servírují a jiní usednou za slavnostně prostřený stůl spolu s hosty. Kdo by chtěl pomoci při přípravě obědů, může se přihlásit zde

Obdobné akce proběhnou i v dalších městech ČR. Tradiční štědrovečerní polévku pak bude v centru Prahy rozlévat Arcidiecézní charita Praha již v neděli 23. prosince. 500 porcí rybí polévky bude připraveno pro potřebné i pro kolemjdoucí a návštěvníky vánočních trhů od 11 hodin před kostelem sv. Ludmily na Náměstí Míru v Praze 2.

(Autorka: Kristina Koldinská, info@santegidio.cz; doplnění kurzivou: redakční)

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Modlitba a mše za oběti střelby v Ostravě

ČBK vyzývá k modlitbám za oběti tragické události z dnešního rána ve Fakultní nemocnici v Ostravě a jejich rodiny.
10.12.2019

Nikdo nesmí na ulici umrznout. V Praze byla otevřena nová noclehárna pro lidi bez domova.

V Praze žijí bez domova čtyři tisíce lidí. Přespávají na ubytovnách, na gauči u přátel, ale také venku v parcích a opuštěných objektech. Když se ochladí, vyhledávají noclehárny. Jejich kapacita ale v zimních měsících nestačí. Aby lidé venku neumrzli, otevřela na začátku prosince Arcidiecézní charita Praha spolu s Armádou spásy krizovou noclehárnu v Praze-Michli. Bude fungovat až do konce března.
10.12.2019

Justitia et Pax Europa: Domorodé národy jsou živou výzvou k naději

Prohlášení Justitia et Pax Europa (Spravedlnost a mír) u příležitosti Dne lidských práv, 10. prosince 2019. Text přinášíme v plném překladu.
10.12.2019

Naléhavý úmysl Apoštolátu modlitby papeže Františka na měsíc prosinec 2019

Modleme se za to, abychom lépe chápali odezvu mladých lidí na podněty, které církev před ně klade.
10.12.2019

Papež jmenoval kardinála Tagleho prefektem Kongregace pro evangelizaci národů

Tiskové středisko Svatého stolce včera oznámilo jmenování nového prefekta Kongregace pro evangelizaci národů, latinsky tradičně nazývané propaganda fide, jakož i výměny velmistra rytířského řádu strážců svatého hrobu jeruzalémského.
09.12.2019