Vánoční oběd pro chudé a osamělé

20. 12. 2018 téma: Advent a Vánoce Rubrika: Domácí
Komunita Sant´Egidio pohostí na Hod Boží vánoční při Vánočním obědě na dvou místech v Praze přibližně 300 lidí, kteří se ocitli na okraji společnosti. V Arcibiskupském paláci oběd slavnostně zahájí kardinál Dominik Duka, v Arcibiskupském semináři zase biskup Zdeněk Wasserbauer. Hosty budou lidé bez domova, senioři, romské rodiny a postižení.

Na Hod Boží (25. prosince) se od 12.30 uskuteční již devatenáctý ročník Vánočního oběda. Stolovat se bude v sále kardinála Berana v Arcibiskupském paláci na Hradčanech a v refektáři Katolické teologické fakulty v Dejvicích. K jednomu stolu tam usednou staří a osamělí lidé, lidé bez domova, chudé romské rodiny, zdravotně postižení a další, kteří se z různých důvodů ocitli na okraji společnosti či v nouzi. Slavnostní oběd pro ně připravila Komunita Sant'Egidio, celosvětové hnutí katolické církve (www.santegidio.cz). Oběd již tradičně zahájí arcibiskup pražský, kardinál Dominik Duka, v Arcibiskupském semináři pak Mons. Zdenek Wasserbauer, pomocný biskup pražský.

Tradičně se bude podávat polévka s játrovými knedlíčky, svíčková nebo pečená kachna se zelím a knedlíkem. Jako dezert pak vánoční cukroví a ovoce. Pro každého hosta je rovněž připraven vánoční dárek.

Organizátoři očekávají účast zhruba 300 pozvaných hostů a 100 dobrovolníků. Ti mají mezi sebou rozdělené role – někteří dobrovolníci servírují a jiní usednou za slavnostně prostřený stůl spolu s hosty. Kdo by chtěl pomoci při přípravě obědů, může se přihlásit zde

Obdobné akce proběhnou i v dalších městech ČR. Tradiční štědrovečerní polévku pak bude v centru Prahy rozlévat Arcidiecézní charita Praha již v neděli 23. prosince. 500 porcí rybí polévky bude připraveno pro potřebné i pro kolemjdoucí a návštěvníky vánočních trhů od 11 hodin před kostelem sv. Ludmily na Náměstí Míru v Praze 2.

(Autorka: Kristina Koldinská, info@santegidio.cz; doplnění kurzivou: redakční)

Autor článku: Monika Klimentová