Vánoční oběd pro chudé a osamělé

Komunita Sant´Egidio pohostí na Hod Boží vánoční při Vánočním obědě na dvou místech v Praze přibližně 300 lidí, kteří se ocitli na okraji společnosti. V Arcibiskupském paláci oběd slavnostně zahájí kardinál Dominik Duka, v Arcibiskupském semináři zase biskup Zdeněk Wasserbauer. Hosty budou lidé bez domova, senioři, romské rodiny a postižení.
Publikováno: 20. 12. 2018 11:45

Na Hod Boží (25. prosince) se od 12.30 uskuteční již devatenáctý ročník Vánočního oběda. Stolovat se bude v sále kardinála Berana v Arcibiskupském paláci na Hradčanech a v refektáři Katolické teologické fakulty v Dejvicích. K jednomu stolu tam usednou staří a osamělí lidé, lidé bez domova, chudé romské rodiny, zdravotně postižení a další, kteří se z různých důvodů ocitli na okraji společnosti či v nouzi. Slavnostní oběd pro ně připravila Komunita Sant'Egidio, celosvětové hnutí katolické církve (www.santegidio.cz). Oběd již tradičně zahájí arcibiskup pražský, kardinál Dominik Duka, v Arcibiskupském semináři pak Mons. Zdenek Wasserbauer, pomocný biskup pražský.

Tradičně se bude podávat polévka s játrovými knedlíčky, svíčková nebo pečená kachna se zelím a knedlíkem. Jako dezert pak vánoční cukroví a ovoce. Pro každého hosta je rovněž připraven vánoční dárek.

Organizátoři očekávají účast zhruba 300 pozvaných hostů a 100 dobrovolníků. Ti mají mezi sebou rozdělené role – někteří dobrovolníci servírují a jiní usednou za slavnostně prostřený stůl spolu s hosty. Kdo by chtěl pomoci při přípravě obědů, může se přihlásit zde

Obdobné akce proběhnou i v dalších městech ČR. Tradiční štědrovečerní polévku pak bude v centru Prahy rozlévat Arcidiecézní charita Praha již v neděli 23. prosince. 500 porcí rybí polévky bude připraveno pro potřebné i pro kolemjdoucí a návštěvníky vánočních trhů od 11 hodin před kostelem sv. Ludmily na Náměstí Míru v Praze 2.

(Autorka: Kristina Koldinská, info@santegidio.cz; doplnění kurzivou: redakční)

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Vatikánská varování k německé synodální cestě

Církev v Německu nastoupila vlastní synodální cestu. Její počínání vzbuzuje otazníky v jiných místních církvích a rovněž ve Vatikánu, jak dosvědčuje papežův list Němcům a naposled list kardinála Marca Ouelleta německému episkopátu. Situaci přibližuje berlínský korespondent Vatikánského rozhlasu Tomasz Kycia.
20.09.2019

Katecheze a výuka náboženství důležitou součásti výchovy k základním lidským a křesťanským postojům

Úkol hlásání evangelia je jeden ze základních úkolů poslání církve, a má být její prioritou. Sv. Pavel zdůrazňuje, že evangelium je moc ke spasení pro každého, kdo věří (Řím 1, 16). Zcela jistě nemá na mysli jen liturgii v chrámech, ale jde spíše o životní styl každého křesťana.
20.09.2019

Programové tipy Radia Proglas na 39. týden 2019

V týdnu od 23. září se můžete těšit například na tematický svatováclavský program v sobotu 28. září nebo novinku – Barvínkovský jukebox.
20.09.2019

Náboženská výchova ve školách v Evropě

Ve většině zemí EU (s katolickou tradicí) je vyučování náboženství ve státních školách  ovlivňováno jednotlivými církvemi. O tom, jaká je situace ve výuce náboženství v jednotlivých zemích Evropy informuje P. Mariusz Kuźniar, ředitel Katechetické sekce České biskupské konference.
20.09.2019

Celostátní akce Den Charity začíná. Ukážeme vám, co dokážeme

Přijďte a oslavujte s námi! Série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce, právě začíná. Přijďte na koncert, den otevřených dveří, na výstavu či sportovní odpoledne. A vezměte sebou děti. „Máme čím se pochlubit, ale současně dobře víme, že bez dárců a příznivců, kteří naši práci podporují, by to nešlo,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo.
19.09.2019