Kondolence kardinála Dominika Duky všem zasaženým důlním neštěstím v Karviné

Kardinál Dominik Duka OP, pražský arcibiskup a předseda ČBK, zaslal kondolenční dopis všem obětem důlního neštěstí v Karviné. Na půlnoční mši v pražské katedrále 24.12. ponesou obětní dary tři zástupci Českého báňského úřadu v kytlích (hornické uniformě), na připomínku na oběti této tragédie.
Publikováno: 21. 12. 2018 12:45

Vážení pozůstalí,

vážení horníci,

milí obyvatelé Karviné,

milí polští přátelé,

srdečně Vás pozdravuji v čase vrcholícího adventu.

S upřímným pohnutím a zaujetím sleduji vývoj situace po tragickém výbuchu n šachtě dolu ČSM. Ujišťuji Vás svou modlitbou za Vaše tragicky zahynulé blízké: muže, přátele, kolegy. V tyto dny a zejména v naší svatovítské katedrále o půlnoční mši sv. budu na Vás myslet. Tajemství světa, života a smrti nás neustále přesahují a někdy nezbývá než se v pokoře sklonit a mlčky se modlit.

Zvláštní požehnání posílám rodinám zahynulých, aby jim vánoční radost pramenící z pohledu do tváře novorozeného Ježíše vlila novou naději do životů. Kristovo narození se stalo záchranou a nadějí pro ty, kteří nás včera opustili.

Zvláště se modlím také za ty, kteří v těchto hodinách a dnech v hlubinách země bojují se živlem. Modlím se za důlní inženýry, velitele záchranných prací a všechny záchranáře. Kéž je Pán na přímluvu sv. Barbory chrání a dá jim potřebnou sílu a rozvahu.

S přáním dostatku psychických i fyzických sil s Vámi zůstávám v duchu spojen s pozdravem Zdař Bůh

kardinál Dominik Duka OP

arcibiskup pražský

Soubory ke stažení

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

30. ročník Katolické charismatické konference

„Zůstaňte v mé lásce“ (J 15,9) byl mottem již 30. ročníku Katolické charismatické konference, která se konala ve dnech 10.-14. července na brněnském Výstavišti. Hlavním hostem letošního jubilejního ročníku byl slovenský řeholní kněz a misionář P. Michal Zamkovský CSsR a zahraničním hostem Miriam Swaffieldová, která pomáhá studentům v jejich cestě s Bohem a učí je evangelizovat. Program konference tvoří přednášky, adorace, možnost svátosti smíření, neformální setkání, společná a přímluvná modlitba a bohoslužby. Konference se účastní také více než tisícovka dětí, pro které připravují mladí dobrovolníci, tzv. „pomeranči“, paralelní dětskou konferenci.
15.07.2019

Programové tipy Radia Proglas na 29. týden 2019

V týdnu od 15. července se můžete těšit na Kafemlýnek věnovaný fenoménu Pomalé módy nebo Barvínek o geocachingu.
12.07.2019

Litomyšlské dny barokní tradice se uskuteční už po čtvrté

Pod záštitou České biskupské konference, ministerstva kultury a dalších institucí pořádá Římskokatolická farnost – proboštství Litomyšl ve dnech 11. až 18. srpna 2019 v pořadí již čtvrtý ročník duchovně kulturního festivalu Litomyšlské dny barokní tradice, jehož hlavním cílem je zprostředkovat člověku 21. století dědictví barokní doby, a to skrze nejrůznější duchovní i kulturní akce. Jedná se o jeden z největších kulturních projektů v České republice přímo pořádaných farností, který každoročně přitáhne stovky návštěvníků.
12.07.2019

Katolický týdeník: Víra na stříbrném plátně

Filmy mohou, stejně jako další média a sdělovací prostředky, duchovně promlouvat ke svému publiku. Jejich vliv navíc stále roste, a nabízí tak příležitost k oslovení velkého množství lidí.
12.07.2019

Olomoucký arcibiskup Jan Graubner chce povzbudit věřící na národní pouti v ukrajinské Zarvanici

S povzbuzením a také s pozdravy z České republiky vystoupí v sobotu 13. července 2019 olomoucký arcibiskup Jan Graubner na národní pouti v ukrajinské Zarvanici, kam jej pozvali ukrajinští biskupové. Pouť je letos věnovaná 30. výročí vystoupení ukrajinské řeckokatolické církve z ilegality a také modlitbě za mír na Ukrajině. Arcibiskup dále navštíví místa, kde už dlouhá léta pomáhají pracovníci Arcidiecézní charity Olomouc (ACHO). Jejich společná cesta potrvá od 11. do 17. července.
11.07.2019