DR Kongo: Církev usiluje o zachování míru po prezidentských volbách

V neděli během mše na svatopetrském náměstí se papež František modlil za Demokratickou republiku Kongo, kde se konaly několikrát odložené prezidentské volby, původně plánované na rok 2016. Představitelé církve v Kongu doufají, že ohlášení výsledku voleb tentokrát proběhne bez násilností.
Publikováno: 2. 1. 2019 14:00

Foto: United Nations Photo / CC BY-NC-ND 2.0

Svatý otec se před modlitbou Anděl Páně přimlouval „za všechny obyvatele Demokratické republiky Kongo, které devastuje násilí a epidemie eboly“. Za favority voleb jsou považováni dva opoziční lídři Martin Fayulu a Felix Tshisekedi a dřívější ministr vnitra Ramazani Shadary, kterého preferuje dosavadní prezident Joseph Kabila.

Zástupci biskupské konference v Kongu uvedli, že jsou v nepřetržitém kontaktu s volebními komisemi, aby mohli informovat o možných volebních incidentech. Biskupové uvedli, že mají v terénu přes 1 tisíc dlouhodobých pozorovatelů a 40 tisíc krátkodobých pozorovatelů, kteří monitorují průběh voleb.

Legitimitu voleb zásadně ohrozilo rozhodnutí volební komise, která v některých částech země odložila hlasování kvůli epidemii eboly, čímž zabránila v účasti ve volbách zhruba jednomu milionu lidí. Odložené volby by se měly uskutečnit v březnu, tedy až 2 měsíce po inauguraci nového prezidenta.

Už počátkem týdne se katoličtí a protestanští věřící shromáždili v hlavním městě Kinshasa na ekumenické bohoslužbě, kterou navštívili i někteří prezidentští kandidáti a organizátoři voleb. Arcibiskup Kinshasy Fridolin Ambongo a lídr Kristovy církve v Kongu André Bokundoa na modlitebním setkání vyjádřili svoje obavy z atmosféry násilí, ve které volby probíhají. Oba nicméně doufají, že vyhlášení volebních výsledků proběhne v míru.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Katoličtí skauti se setkají s papežem

Ve dnech 27. července až 3. srpna bude Itálie hostit Euromoot, setkání skautů patřících do Mezinárodní unie evropských skautů UIGSE. Na pět tisíc skautek a skautů z této větve katolicky inspirovaného skautingu se na zakončení týdenního programu setká s papežem Františkem.
19.07.2019

Programové tipy Radia Proglas na 30. týden 2019

V týdnu od 22. července se můžete těšit na dva tematické pořady o svatojakubském putování, Čtení na pokračování z knihy Pekařský učedník ze Znojma a hudební pořad Slyšte, lidé! s názvem Marian Friedl, beskydský chameleon.
19.07.2019

Papežská nadace Kirche in Not vyzývá k solidaritě se syrskými křesťany

Válka v Sýrii neskončila, zdůrazňuje ředitel papežské nadace Kirche in Not, Alessandro Monteduro. Od začátku války v roce 2011 věnovala nadace místním církvím zhruba 30 milionů 400 tisíc euro a nyní se rozhodla zahájit dva nové projekty.
19.07.2019

Změny ve vedení vatikánských médií

Papež František jmenoval Mattea Bruniho novým ředitelem Vatikánského tiskového střediska. Alessandro Gisotti, který působí jako dočasný ředitel vatikánského tiskového oddělení, a Sergio Centofanti byli jmenováni Svatým otcem zástupci ředitele vatikánského dikasteria pro komunikaci. Tyto změny jsou platné od 22. července 2019.
18.07.2019

Půl milionu korun ze sbírky ČBK odešlo na opravu katedrály Notre-Dame

Ze sbírky vyhlášené ČBK na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém požáru byla dnes odeslána první platba ve výši 499 586 Kč (19 000 EUR). Finanční prostředky jsou určené na podporu aktivit katedrály po dobu její opravy a na opravy po požáru. Sbírka nadále pokračuje, dary můžete zasílat na číslo účtu 1387680243/2700.
17.07.2019