DR Kongo: Církev usiluje o zachování míru po prezidentských volbách

Datum publikace2. 1. 2019, 13.00

V neděli během mše na svatopetrském náměstí se papež František modlil za Demokratickou republiku Kongo, kde se konaly několikrát odložené prezidentské volby, původně plánované na rok 2016. Představitelé církve v Kongu doufají, že ohlášení výsledku voleb tentokrát proběhne bez násilností.

Foto: United Nations Photo / CC BY-NC-ND 2.0

Svatý otec se před modlitbou Anděl Páně přimlouval „za všechny obyvatele Demokratické republiky Kongo, které devastuje násilí a epidemie eboly“. Za favority voleb jsou považováni dva opoziční lídři Martin Fayulu a Felix Tshisekedi a dřívější ministr vnitra Ramazani Shadary, kterého preferuje dosavadní prezident Joseph Kabila.

Zástupci biskupské konference v Kongu uvedli, že jsou v nepřetržitém kontaktu s volebními komisemi, aby mohli informovat o možných volebních incidentech. Biskupové uvedli, že mají v terénu přes 1 tisíc dlouhodobých pozorovatelů a 40 tisíc krátkodobých pozorovatelů, kteří monitorují průběh voleb.

Legitimitu voleb zásadně ohrozilo rozhodnutí volební komise, která v některých částech země odložila hlasování kvůli epidemii eboly, čímž zabránila v účasti ve volbách zhruba jednomu milionu lidí. Odložené volby by se měly uskutečnit v březnu, tedy až 2 měsíce po inauguraci nového prezidenta.

Už počátkem týdne se katoličtí a protestanští věřící shromáždili v hlavním městě Kinshasa na ekumenické bohoslužbě, kterou navštívili i někteří prezidentští kandidáti a organizátoři voleb. Arcibiskup Kinshasy Fridolin Ambongo a lídr Kristovy církve v Kongu André Bokundoa na modlitebním setkání vyjádřili svoje obavy z atmosféry násilí, ve které volby probíhají. Oba nicméně doufají, že vyhlášení volebních výsledků proběhne v míru.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku: Tomáš Tetiva