Závěrečný dokument Synody o mladých lidech v českém překladu

Zveřejňujeme český překlad závěrečného dokumentu Synody o mladých lidech, která se v říjnu 2018 věnovala roli mládeže v církevním společenství a jejími proměnami.
Publikováno: 2. 1. 2019 16:15

Ilustrační foto: Anna Sýkorová

Dokument XV. řádného zasedání biskupské synody na téma „Mladí, víra a rozlišování povolání“ je rozčleněný do tří částí, dvanácti kapitol a 167 odstavců. Text se v duchovní rovině nechává inspirovat pasáží o cestě do Emauz a ve struktuře odráží trojdílnou skladbu přípravného dokumentu Instrumenta laboris.

Na dokumentu se spolu se synodními otci podíleli i další účastníci synody (tedy vč. Češky Martiny Viktorie Kopecké) a mladí lidé z celého světa; bere v potaz také 364 předložených připomínek.

Jak se píše v úvodu materiálu, je plodem realizovaného rozlišování a zachycuje podnětné tematické celky, na které se synodní otcové soustředili se zvláštní horlivostí a intenzitou. Závěrečný dokument má být orientační mapou pro další kroky, které by církev v oblasti zapojení a pochopení mladých lidí na celém světě měla podniknout.

Celý text naleznete ke stažení v příloze.

Soubory ke stažení

Autor článku:
František Jemelka

Související články

Další aktuality

Papež František poslal církvi v Libanonu finanční dar 250 tisíc eur

Svatý otec poslal prostřednictvím Dikasteria pro službu integrálnímu lidskému rozvoji počáteční pomoc libanonské církvi ve výši 250 tisíc eur. Dar je určen pro potřeby místní církve a je výrazem pozornosti a otcovské blízkosti Svatého otce vůči postiženému lidu, který se nachází ve vážných obtížích.
07.08.2020

Obnovujeme živobytí na severu Iráku

Charita Česká republika spustila v březnu 2020 nový projekt, jehož cílem je podpora živobytí zranitelných rodin jak v městských, tak venkovských částech provincie Ninive na severu Iráku. Soustředíme se na komunity kolem měst Karakoš, Karemlaš a Bartella 30 minut jihovýchodně od Mosulu a 50 minut severozápadně od Erbílu.
07.08.2020

Papež: Užití atomovové energie k válečným cílům je nemorální

Papež František v poselství, adresovaném prefektovi hirošimské prefektury Hidehikovi Juzakimu, pozdravil účastníky včerejšího vzpomínkového aktu, který se uskutečnil u příležitosti pětasedmdesátého výročí svržení atomové bomby na toto japonské město. Římský biskup se v listě srdečně obrací zejména k obětem, které bombardování přežily a jimž se v japonštině říká „hibakuša“.
07.08.2020

Křest udělovaný pozměněnými svátostnými formulemi je neplatný

Kongregace pro nauku víry dnes zveřejnila věroučnou nótu o slovech, kterými se udílí svátost křtu, a záporně odpověděla na dotaz, zda je platný křest udělený slovy: „My tě křtíme ve jménu Otce i Syna i Ducha Svatého“; zároveň prohlásila, že v případě této změněné formulace je třeba křest vykonat správně znovu. Svatý otec František přijal toto rozhodnutí letos 8. června a nařídil jej zveřejnit.
06.08.2020

Maronitský patriarcha prosí o pomoc

Libanonský kardinál Béchara Boutros Raï požádal mezinárodní společenství o pomoc raněnému Libanonu. V textu nazvaném „Výzva ke státům světa“ volá po vytvoření zvláštního fondu pro Libanon pod záštitou OSN. Maronitský patriarcha zdůrazňuje, že hlavní město Libanonu je zničeno a v důsledku dvou obrovských explozí vypadá, jako by se jím přehnala válka. Stovky rodin naráz přišly o dům.
06.08.2020