Výtěžek z vatikánského vánočního koncertu pomůže uprchlíkům v Ugandě

03. 01. 2019 Rubrika: Zahraniční
Finanční prostředky získané z tradičního vatikánského vánočního koncertu budou určené na pomoc uprchlíkům v Ugandě. Postarají se o to salesiáni, kteří v loňském roce začali působit v uprchlickém táboře poblíž ugandského města Palabek, kde se nachází zhruba 42 tisíc uprchlíků.

Foto: Climate Centre / CC BY-NC 2.0

Na rozdíl od ostatních humanitárních organizací žijí salesiáni přímo v uprchlickém táboře. P. Julius Luis Makalamba vysvětlil, že pokud by žili někde jinde, vnímali by to jako nefér vůči lidem, kterým chtějí sloužit.

Nebylo by to pravdivé, pokud bychom nežili v jejich středu. Rozhodli jsme se, že budeme s nimi, abychom jim mohli co nejintenzivněji pomáhat. Nemůžeme být někde daleko. Jako kněží také musíme svědčit svým životem mezi nimi,“ řekl Makalamba.

Žít s těmito lidmi je pro nás velké znamení. Objevili jsme tam Boží přítomnost. Jejich utrpení zpřítomňuje Ježíše, který také žil s těmi nejchudšími,“ dodal  Makalamba.

Dále řekl, že to byla „dobrá zpráva“, když se dozvěděli, že jejich mise byla vybrána jako příjemce finančních prostředků z vánoční benefice. O jejich použití zatím nerozhodli, nicméně podle nich jeden z největších problémů v táboře představuje potravinové zásobování.

V současnosti je v táboře zhruba 42 tisíc uprchlíků, přičemž každý týden dorazí 300 dalších. Více než 1 milion ostatních se nachází v dalších táborech. Většině uprchlíků je méně než 20 let.

Je tady spousta mladých lidí, kteří hladoví. Je bolestivé vidět lidi, kteří trpí hladem. Snažíme se tedy sehnat co nejvíce peněz na potraviny,“ uvedl Makalamba.

Uprchlický tábor v Palabeku byl založený v dubnu 2017, počátkem roku 2018 tam salesiáni zřídili svojí misi. V jejím rámci zajišťují vzdělávání, zejména pro děti. Kromě toho se věnují formaci mládeže, kursům pracovních dovedností a podnikání, které si mladí lidé osvojují při organizaci aktivit v táboře.

Důležitým tématem jsou také hygienické podmínky v táboře, především zajišťování pitné vody a toalet. Ze všeho nejvíce ale mohou zajistit to, co ostatní humanitární organizace nemohou – pastorační péči. Kromě slavení mší nabízí salesiáni také možnost duchovních rozhovorů. Především to považují za "základ, který dává smysl všem ostatním aktivitám a programům".

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku: Tomáš Tetiva