Konečně pátek! Dobrý důvod, proč se potkat se třemi králi

Datum publikace4. 1. 2019, 10.45

Je pátek, blíží se víkend a koledování Tříkrálové sbírky 2019 je v plném proudu. Přinášíme několik tipů napříč republikou, kde se při veřejných akcích na přelomu týdnů můžete setkat se třemi králi šířícími radost.

Foto: Pavel Langer / Člověk a víra

Pražská arcidiecéze

V neděli 6. ledna v 15 hodin vychází průvod tří králů na velbloudech z Josefské ulice v Praze 1 přes Karlův most na Staroměstské náměstí, kde zazní Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby.

Brněnská diecéze

Jako tradiční součást koledování lze považovat i brněnský Tříkrálový koncert, který bude vysílán v přímém přenosu na programu ČT1 v neděli 6. ledna od 18 hodin. Moderují Martina Kociánová a Jan Čenský, účinkují Pavel Callta, Ilona Csáková, Roman Dragoun s kapelou Futurum, skupiny Mirai a Zrní. Během koncertu zazní reportáže o tom, kde vykoledované peníze pomohou – v záchranné síti pro lidi v nouzi na Brněnsku, ve Farní charitě Jindřichův Hradec, kde ke své práci naléhavě potřebují automobil, a také v Zambii, kde má Charita Česká republika svoji největší misi.

Olomoucká acidiecéze

7. ledna obléknou kostýmy tří králů i pracovníci Arcidiecézní charity Olomouc (ACHO). V čele s jejím prezidentem Bohumírem Vitáskem budou rozdávat radost i požehnání v různých institucích v Olomouci. Potěší i kolemjdoucí v ulicích. Zavítají mj. na magistrát, krajský úřad, policejní ředitelství či vojenské velitelství, univerzitu, CARITAS-VOŠs, hasiče, nezapomenou ani na arcibiskupství či fakultní nemocnici. Různé instituce navštíví i koledníci Charity Olomouc v čele s biskupem Antonínem Baslerem.

Ve stejný den také králové darují „modrou“ krev v nedalekém Prostějově; na transfúzní oddělení zdejší nemocnice dorazí již o půl šesté ráno, jak se na odběry sluší a patří. „Občas se přeme se sestřičkami, že jsme přece králové, že poteče královská modrá krev. Zajímavé ale je, že modrá nikdy nebyla,“ pousměje se jeden z dárců, ředitel Charity Prostějov František Hynek.

Více na webu Arcidiecézní charity Olomouc.

Ostravsko-opavská diecéze

Na podporu letošní sbírky bude 4. ledna 2019 od 14. hodiny na Alšově náměstí v Ostravě-Porubě nabízen Tříkrálový punč a teplý čaj pro všechny kolemjdoucí.

Tříkrálové průvody na severu Moravy a Slezska i letos ozvláštní atmosféru vánoční doby. Vidět je budete moci v pátek 4. ledna v Opavě, v neděli 6. ledna pak v Bílovci, Místku a Třinci. Budou mimo jiné i upozorněním na právě probíhající Tříkrálovou sbírku.

Akce v Opavě proběhne dnes od 16 hodin. Průvod odstartuje pod Ptačím vrchem, projde Ostrožnou ulicí a bude zakončen u Slezského divadla krátkým představením v podání herců tohoto divadelního souboru. Tři králové a jejich doprovod se zde pokloní u jesliček Ježíškovi, Marii a Josefovi a předají jim dary. Koledníkům na náměstí požehná pomocný biskup Martin David.

Další průvody tří králů se uskuteční v neděli 6. ledna. Nejprve v Místku, kde bude následovat po mši sv. začínající v 9.30 v kostele sv. Jana a Pavla. Kroky tří králů a jejich doprovodu povedou na náměstí Svobody k živému betlému a živé farmě, kde už budou čekat děti zpívající koledy.

Průvod v čele s Kašparem, Baltazarem a Melicharem navštíví i Bílovec. Tři králové na koních vyrazí v 16.00 z nádvoří zámku, projedou náměstím a v předsíni kostela se pokloní dítěti Ježíši a předají mu své dary.

Ve stejnou hodinu se podobný scénář uskuteční i v Třinci, kde se tři králové pojedou poklonit Ježíškovi v kočáře z náměstí T. G. M.

Více na webu bidkupství.

Královéhradecká diecéze

Poprvé povedou průvod koledníků Poličkou tři králové na koních k živému betlému i se zvířátky na Náměstí Palackého v sobotu 5. ledna v 9 hod.

O víkendu tradičně připomene příběh Vánoc také živý betlém v Humpolci (5. 1.) a v Nížkově na Havlíčkobrodsku (6. 1.), kde bude hrát až 70 dětí a dospělých.

V Jičíně připravují benefiční pořad (ne)vážné muziky Betlémská hvězda (6. 1.) a v Dobrušce Zpívání koledníků (6. 1.).

Tříkrálové koncerty pořádají v Jaroměři, NeratověPřibyslavi (5. 1.), v Pardubicích, Kutné Hoře, Trutnově, Červeném Kostelci a Ústí nad Orlicí (6. 1.), v Pardubicích (9. 1.), v Litomyšli (10. 1.), v České Třebové (12. 1.), v Humpolci a v Přelouči (13. 1.).

Více na webu diecézní charity.

Plzeňská diecéze

V úterý 8. ledna od 10 hodin v Plzni společně koledují krajský hejtman Josef Bernard, primátor Martin Baxa a biskup Tomáš Holub. A k tomu jezdí po Plzni Tříkrálová tramvaj.

Autor článku: František Jemelka