V roce 2018 bylo ve světě zabito 40 misionářů

Datum publikace7. 1. 2019, 14.00

Vatikánská zpravodajská agentura Fides zveřejnila seznam 40 misionářů a pastoračních pracovníků, kteří byli zabiti v loňském roce. Oproti roku 2017 se seznam obětí téměř zdvojnásobil, předloni bylo zabito celkem 23 misionářů. Nejvíce útoků na evangelizátory se uskutečnilo v Africe.

Foto: Alexander Johmann / CC BY-SA 2.0

Z údajů agentury Fides vyplývá, že se jednalo o 35 kněží, 1 seminaristu a 4 laiky. K 21 útokům došlo v Africe, na druhém místě co do počtu obětí je Jižní Amerika, kde zahynulo 15 misionářů, v Asii byli zabiti 3 kněží a v Evropě 1 kněz.

Při užití termínu „misionář“ odkazuje Fides na apoštolskou exhortaci Evangelii Gaudium, ve které papež František říká, že „křtem se všichni členové Božího lidu stávají misionáři“. „Všichni pokřtění bez ohledu na pozici v církvi jsou hybatelé evangelizace, a proto by nebylo účinné, kdyby evangelizaci vykonávali pouze profesionálové, zatímco zbytek věřících by byl jen pasivním příjemcem,“ řekl papež.

To je tedy důvodem proč seznam agentury Fides nezahrnuje pouze misionáře ve striktním slova smyslu nebo jen misionáře v misijních zemích, ale týká se všech věřících, kteří byli aktivní v životě církve a byli zabiti.

Podle agentury Fides bylo mnoho misionářů zabito během vloupání nebo přepadení v souvislosti s chudobou společnosti a degradovaných sociálních vztahů, ve kterých dominuje násilí a místní úřady jsou bezmocné nebo oslabené korupcí, nebo tam, kde je náboženství zneužíváno.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku: Tomáš Tetiva