Katolický týdeník: Koledování v nemocnicích i na radnici

09. 01. 2019 Rubrika: Domácí
Před kostely, v metru, v ulicích měst i vesniček můžete v těchto dnech potkat postavy v kostýmech tří králů. Vybírat příspěvky pro potřebné budou až do 14. ledna.

Ilustrační foto: Člověk a víra

V Plzni zahájil Tříkrálovou sbírku 2. ledna biskup Tomáš Holub společně s primátorem města Martinem Baxou a ředitelem Diecézní charity Jiřím Lodrem. Koledníky nejprve přivítali v mázhauzu radnice, malí králové a královny se poté projeli na valníku taženém pivovarskými koňmi, když na kozlík usedl vedle paní kočí i biskup Holub. Ten také všechny doprovodil do kostela Nanebevzetí Panny Marie, kde se v podání souboru Staroplzenecký živý betlém odehrál vánoční příběh zakončený klaněním králů Ježíškovi. Toho si „zahrálo“ tříměsíční miminko Anežka. S požehnáním a prosbou o Boží ochranu a štědrost dárců pak vyslal biskup koledníky do ulic.

O den později se trojice K(raj) + M(ěsto) + B(iskupství) vydala koledovat v Karlových Varech. Role černého vzadu se zhostil biskup Holub, kterého doprovázely místo králů dvě královny – primátorka Andrea Pfeffer Ferklová a hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová. Koledovalo se na radnici, na hejtmanství, v hotelech, na úřadu práce, u hasičů i policistů.

Na neobvyklém místě, na transfuzním oddělení tamní nemocnice, zahájili tříkrálové koledování v pondělí brzy ráno zástupci Charity v Prostějově. Jako každý rok totiž nejprve sami něco darují – třikrát půl litru krve. „Občas se přeme se sestřičkami, že jsme přece králové, že poteče královská modrá krev. Zatím ale nikdy modrá nebyla,“ usmívá se jeden z dárců, ředitel místní Charity František Hynek.

A bílé pláště, ozdobené ovšem lidovou výšivkou, provázejí Tříkrálovou sbírku také v Uherském Hradišti. „Kostýmy pro koledníky vyšívají šikovné paní z naší chráněné dílny Lidumila. Motiv, kterým královský kostým zdobí, si tvoří samy,“ sděluje Jitka Raclavská z uherskohradišťské Charity.

Poděkování metropolity

Nedělního koncertu v Brně, přenášeného Českou televizí, který připravila Charita ČR pro stovky koledníků z celé republiky, se tradičně zúčastnil první iniciátor sbírky, olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Na závěr řekl: „Děkuji všem, kdo se zapojili do koledování, kdo roznášejí radostnou zprávu a prakticky ukazují, že objevit Ježíše znamená objevit radost. Kdo ji přijal, ten ji dává dál. Přeji vám, ať srdce každého z vás má tím víc radosti, čím víc jí rozdáte. Ježíš, kterého svým svědectvím hlásáte, ať je vaším Pánem a také největší odměnou,“ zdůraznil koledníkům moravský metropolita. Ředitel Charity ČR Lukáš Curylo při této příležitosti oznámil, že počet dobrovolníků při letošní sbírce už přesáhl 70 tisíc a výtěžek jejich snahy přispěje k realizaci 560 projektů pomoci lidem, kteří ji potřebují.

Na Hradecku budou tři králové prosit o dar na podporu domácí hospicové péče, Středisko rané péče Sluníčko a další služby. Víkendové koledování v okolních obcích i městech završí Tříkrálová sbírka v krajském městě v úterý 8. ledna, kde koledníkům na cestu požehná biskup Jan Vokál v 8 hodin v katedrále Sv. Ducha. V Pardubicích zahájili sbírku zase u betléma na Pernštýnském náměstí a královským trojicím udělil požehnání pomocný biskup Josef Kajnek. Tříkrálovou sbírku doprovodí i mnoho akcí – koncerty, průvody, živé betlémy a soutěže.

(Autor této části anonce: Tomáš Kutil a diecézní redaktoři)

Více v aktuálním vydání Katolického týdeníku, který je k mání elektronicky na www.katyd.cz/predplatne v řadě kostelů a ve vybraných novinových stáncích a knihkupectvích.

Následuji Spasitele, nemám strach

Hlasitý kritik nacistického režimu, svědek milosrdné Boží lásky v Dachau a nakonec mučedník P. Richard Henkes je o krok blíže blahořečení.

Téma: Rodiny pronásledovaných

Bez podpory rodin si život církve lze jen stěží představit. Zvlášť patrné je to v dobách, kdy je církev režimem pronásledována. Připomínat si to můžeme právě letos, kdy uplyne 30 let od konce nesvobody před listopadem 1989.

Pečovat o duši Evropy

Novoroční esej pochází z pera Rudolfa Voderholzera, řezenského biskupa, přítele českých katolíků, jehož matka pocházela ze západočeských Kladrub.

Lidovci oslavují stovku

Sté narozeniny si minulý týden připomněli čeští lidovci. Oslavit je hodlají na březnovém sjezdu. Jak si během těch sta let strana počínala?

(Autor další části anonce: Jiří Macháně, KT)

Soubory ke stažení

o_cem_pise_KT_02_2019.pdf velikost: 706,2 KB Stáhnout
Autor článku: František Jemelka