Papež František upozorňuje na zapomenuté konflikty

11. 01. 2019 Rubrika: Papež František
Svatý otec často připomíná světu zapomenuté válečné konflikty, které se jen stěží dostanou do médií. Řekla to britská velvyslankyně ve Vatikánu Sally Axworthyová v rozhovoru pro Vatican News s odkazem na novoroční projev papeže Františka k členům diplomatického sboru akreditovaným u Svatého stolce.

Foto: Mazur/catholicnews.org.uk / CC BY-NC-SA 2.0

Zapomenuté konflikty

Ve svém projevu Svatý otec zmínil několik pokračujících konfliktů, která světová média opomíjí, a vyjádřil svou blízkost vůči lidem, na které mají tyto války dopad. Uvedl, že „jsou země, které trpí terorem fundamentalistů, ale média se o ně příliš nezajímají, jako např. Mali, Niger, Nigerie“.

Ambasadorka Axworthyová ocenila papežův zájem o „země jako Kamerun, která nyní velmi trpí konfliktem, ale nedostává se jí pozornosti mezinárodního společenství“. Podle ní to dokladuje rozsah zájmu diplomatického úsilí Svatého stolce.

Dědictví míru

V souvislosti s Evropou papež František připomněl „dědictví míru po 2. světové válce“. Ke konci své řeči pak papež František řekl, že by se evropské země měly vyhnout pokušení stavět nové bariéry.

Ať se z Evropy nevytratí povědomí o ziscích – nejvíce ze všeho dědictví míru – které vznikly ze spolupráce mezi lidmi v poválečném období,“ prohlásil papež František.

Multilaterální diplomacie

Ambasadorka Axworthyová řekla, že papežův projev k diplomatickému sboru nastínil „jeho názor, jak by měla fungovat mezinárodní politika“.

Svatý otec se zaměřil na čtyři oblasti multilaterální diplomacie: priorita spravedlnosti a zákona; obrana nejvíce ohrožených osob a komunit; být mostem mezi lidmi a budovateli míru; znovu promýšlet náš společný úděl.

Papež František nastínil svůj pohled na mezinárodní politiku ve velkém měřítku, přestože celá řada věcí se týkala konkrétních kauz,“ dodala ambasadorka Axworthyová.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku: Tomáš Tetiva