DR Kongo: Volby byly zmanipulované, říkají biskupové

Podle předběžných výsledků prezidentských voleb v Demokratické republice Kongo se vítězem stal opoziční kandidát Felix Tshisekedi. Biskupská konference Konga prohlásila, že výsledky hlasování nekorespondují s údaji, které zaznamenali pozorovatelé katolické církve. Druhý opoziční kandidát Martin Fayulu označil vítězství Tshisekediho za volební puč.
Publikováno: 14. 1. 2019 14:00

Foto: David Stanley / CC BY 2.0
Po oznámení předběžných výsledků voleb byl ve většině země klid, v hlavním městě Kinshase nepropukly žádné významnější protesty. Místní násilí a úmrtí byly nicméně zaznamenány v některých částech země.

Podle našich zjištění nekorespondují výsledky voleb zveřejněné volební komisí s údaji, které zaznamenali naši pozorovatelé ve volebních místnostech,“ uvedl generální sekretář Biskupské konference Konga Donatien Nshole.

Biskupové se obávají rozšíření násilí a represí. Vyzývají proto, aby občané Konga ukázali svojí občanskou uvědomělost a vyhnuli se užití násilí.

Pokud dojde ke zpochybnění výsledků voleb politickou stranou, vyzýváme, aby byly využity právní prostředky dané ústavou a volební zákonem. Voláme Krista, prince pokoje, aby nás osvítil svým duchem a provázel naší zemi v tomto čase,“ dodal Donatien Nshole.

Pokud se nerozhoří vážný konflikt, bude to poprvé od získání nezávislosti před 59 lety, kdy bude moc předána prostřednictvím voleb.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

125. plenární zasedání ČBK proběhlo opět částečně online

Biskupové Čech, Moravy a Slezska jednali v rámci 125. plenárního zasedání 19. - 20. ledna 2021 v Praze na Arcibiskupství pražském. Z důvodu protipandemických opatření ze strany Vlády ČR se část biskupů setkala osobně a část se připojila na jednání formou online konference stejně jako na podzimním jednání loni. Hlavním tématem tohoto plenárního zasedání byly ekonomické záležitosti, jejichž schválení bylo nezbytné pro další chod církevních institucí v roce 2021.
20.01.2021

Papež František: Jednota je dar, o nějž je třeba prosit modlitbou

Dopoledne pronesl Petrův nástupce v přímém přenosu z knihovny Apoštolského paláce pravidelnou katechezi. Jako každý rok zaměřil papež pozornost na probíhající Týden modliteb za jednotu křesťanů (18. - 25. ledna), což dobře zapadlo do cyklu, ve kterém již od 6. května loňského roku pojednává o modlitbě. Ve své katechezi připomněl, že jednoty je dosaženo pouze s Boží milostí, a ne naší vlastní silou vůle.
20.01.2021

Akční plán Strategie regionálního rozvoje ČR 21+ schválila Vláda ČR

Vláda ČR na svém zasedání 11. ledna 2021 schválila Akční plán Strategie regionálního rozvoje ČR 2021+ pro roky 2021 a 2022, na jehož tvorbě se podíleli i zástupci České biskupské konference.
20.01.2021

Katolický týdeník: Sociální izolace drtí vztahy

Za poslední rok jsme to slyšeli bezpočtukrát: buďte doma, s nikým se nepotkávejte. Zvláště jste-li vyššího věku, nemocní nebo s někým takovým žijete.
20.01.2021

IROP podpoří projekty v oblasti zdravotnictví, sociálních služeb a IZS

Evropská unie poskytne ČR dodatečné prostředky z nového investičního nástroje REACT-EU. Celkem se jedná o cca 21,7 mld. Kč, které budou rozděleny prostřednictvím nových výzev Integrovaného regionálního operačního programu.
19.01.2021