DR Kongo: Volby byly zmanipulované, říkají biskupové

Podle předběžných výsledků prezidentských voleb v Demokratické republice Kongo se vítězem stal opoziční kandidát Felix Tshisekedi. Biskupská konference Konga prohlásila, že výsledky hlasování nekorespondují s údaji, které zaznamenali pozorovatelé katolické církve. Druhý opoziční kandidát Martin Fayulu označil vítězství Tshisekediho za volební puč.
Publikováno: 14. 1. 2019 15:00

Foto: David Stanley / CC BY 2.0
Po oznámení předběžných výsledků voleb byl ve většině země klid, v hlavním městě Kinshase nepropukly žádné významnější protesty. Místní násilí a úmrtí byly nicméně zaznamenány v některých částech země.

Podle našich zjištění nekorespondují výsledky voleb zveřejněné volební komisí s údaji, které zaznamenali naši pozorovatelé ve volebních místnostech,“ uvedl generální sekretář Biskupské konference Konga Donatien Nshole.

Biskupové se obávají rozšíření násilí a represí. Vyzývají proto, aby občané Konga ukázali svojí občanskou uvědomělost a vyhnuli se užití násilí.

Pokud dojde ke zpochybnění výsledků voleb politickou stranou, vyzýváme, aby byly využity právní prostředky dané ústavou a volební zákonem. Voláme Krista, prince pokoje, aby nás osvítil svým duchem a provázel naší zemi v tomto čase,“ dodal Donatien Nshole.

Pokud se nerozhoří vážný konflikt, bude to poprvé od získání nezávislosti před 59 lety, kdy bude moc předána prostřednictvím voleb.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Pokračuje celková rekonstrukce opavské konkatedrály za 78 milionů

Až do prosince letošního roku bude probíhat oprava opavské konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie. Celková rekonstrukce za téměř 78 milionů korun zde začala v březnu loňského roku. Podařilo se nám podívat dovnitř kostela, který kompletně vyplnilo lešení.
04.08.2020

Pouť k Panně Marii Klokotské se bude letos konat od 13. do 16. srpna 2020

Letošní pouť k Panně Marii Klokotské bude nabitá bohatým duchovním programem. Konat se bude od čtvrtka 13. srpna do neděle 16. srpna.
04.08.2020

Vatikán: Zdravotní stav emeritního papeže Benedikta XVI. není znepokojující

Vatikánské tiskové středisko reagovalo na zprávy, které se objevily včera (3.8. 2020) v médiích ohledně zdravotního stavu emeritního papeže Benedikta XVI. Podle mluvčího Vatikánu není stav emeritního papeže znepokojující, i když Benedikt XVI. trpí bolestivou chorobou.
04.08.2020

Kéž vás uchvátí a vede Mariin příklad, napsal papež mladým do Medžugorje

Papež František zaslal list účastníkům festivalu mládeže (Mladifest) v Medžugorje. Toto setkání se koná každoročně ve dnech 1. – 6. srpna za účasti několika desítek tisíc lidí z více než stovky zemí. Letošní 31. ročník však probíhá za sanitárních restrikcí, tedy s podstatně menší účastí a hlavně po internetu. Nicméně, vůbec poprvé mu věnoval pozornost Petrův nástupce, který zaslal učastníkům zvláštní list prostřednictvím apoštolského nuncia v Bosně a Hercegovině, mons. Luigi Pezzuta, který jej přečetl během zahajovací ceremonie v sobotu v podvečer (1.8.).
03.08.2020

Biskup Bergoglio a eucharistický zázrak v Buenos Aires

Papež František ještě jako buenosaireský biskup schválil vědecké přešetření domnělého eucharistického zázraku, k němuž došlo v letech 1992-1996 a který bývá označován za „eucharistický zázrak z Buenos Aires“. Již jako kardinál pak vícekrát navštívil kostel Nejsvětější Panny Marie v centru argentinského hlavního města, který uchovává znamení tohoto divu, a vedl tam eucharistickou adoraci.
03.08.2020