DR Kongo: Volby byly zmanipulované, říkají biskupové

Datum publikace14. 1. 2019, 14.00

Podle předběžných výsledků prezidentských voleb v Demokratické republice Kongo se vítězem stal opoziční kandidát Felix Tshisekedi. Biskupská konference Konga prohlásila, že výsledky hlasování nekorespondují s údaji, které zaznamenali pozorovatelé katolické církve. Druhý opoziční kandidát Martin Fayulu označil vítězství Tshisekediho za volební puč.

Foto: David Stanley / CC BY 2.0
Po oznámení předběžných výsledků voleb byl ve většině země klid, v hlavním městě Kinshase nepropukly žádné významnější protesty. Místní násilí a úmrtí byly nicméně zaznamenány v některých částech země.

Podle našich zjištění nekorespondují výsledky voleb zveřejněné volební komisí s údaji, které zaznamenali naši pozorovatelé ve volebních místnostech,“ uvedl generální sekretář Biskupské konference Konga Donatien Nshole.

Biskupové se obávají rozšíření násilí a represí. Vyzývají proto, aby občané Konga ukázali svojí občanskou uvědomělost a vyhnuli se užití násilí.

Pokud dojde ke zpochybnění výsledků voleb politickou stranou, vyzýváme, aby byly využity právní prostředky dané ústavou a volební zákonem. Voláme Krista, prince pokoje, aby nás osvítil svým duchem a provázel naší zemi v tomto čase,“ dodal Donatien Nshole.

Pokud se nerozhoří vážný konflikt, bude to poprvé od získání nezávislosti před 59 lety, kdy bude moc předána prostřednictvím voleb.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku: Tomáš Tetiva