DR Kongo: Volby byly zmanipulované, říkají biskupové

Podle předběžných výsledků prezidentských voleb v Demokratické republice Kongo se vítězem stal opoziční kandidát Felix Tshisekedi. Biskupská konference Konga prohlásila, že výsledky hlasování nekorespondují s údaji, které zaznamenali pozorovatelé katolické církve. Druhý opoziční kandidát Martin Fayulu označil vítězství Tshisekediho za volební puč.
Publikováno: 14. 1. 2019 15:00

Foto: David Stanley / CC BY 2.0
Po oznámení předběžných výsledků voleb byl ve většině země klid, v hlavním městě Kinshase nepropukly žádné významnější protesty. Místní násilí a úmrtí byly nicméně zaznamenány v některých částech země.

Podle našich zjištění nekorespondují výsledky voleb zveřejněné volební komisí s údaji, které zaznamenali naši pozorovatelé ve volebních místnostech,“ uvedl generální sekretář Biskupské konference Konga Donatien Nshole.

Biskupové se obávají rozšíření násilí a represí. Vyzývají proto, aby občané Konga ukázali svojí občanskou uvědomělost a vyhnuli se užití násilí.

Pokud dojde ke zpochybnění výsledků voleb politickou stranou, vyzýváme, aby byly využity právní prostředky dané ústavou a volební zákonem. Voláme Krista, prince pokoje, aby nás osvítil svým duchem a provázel naší zemi v tomto čase,“ dodal Donatien Nshole.

Pokud se nerozhoří vážný konflikt, bude to poprvé od získání nezávislosti před 59 lety, kdy bude moc předána prostřednictvím voleb.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Papež Thajcům: Jste lid úsměvu

Dnešním dnem začal oficiální program papežovy návštěvy v Bangkoku. Dopoledne se Svatý otec setkal s předsedou thajské vlády a veřejnými činiteli. Poté následovala návštěva u nejvyššího patriarchy buddhistů a nemocnice St. Louis. Posledním bodem programu byla mše svatá, která se konala na národním stadiónu.
21.11.2019

Papež František dorazil do Thajska

Dnes v brzkých ranních hodinách středoevropského času dorazil papež František do Thajska, kde zahájil svoji 32. zahraniční cestu. Na letišti v Bangkoku ho kromě oficiální delegace přivítala i jeho sestřenice řeholnice Ana Rosa Sivoriová, která uvedla, že v zemi panuje tzv. „papežská horečka“, neboť všichni chtějí vidět papeže.
20.11.2019

Vyjádření kardinála Dominika Duky k rozhodnutí Krajského soudu v Brně

Přinášíme vyjádření kardinála Dominika Duky k dnešnímu rozhodnutí Krajského soudu v Brně, který zamítl žalobu ohledně omluvy Brněnských divadel za uvedení hry O. Frljiče.
20.11.2019

Ignác Stuchlý pokročil směrem k blahořečení

Dne 5. listopadu 2019 se sešel poradní sbor teologů-konzultorů při vatikánské Kongregaci pro blahořečení a jednomyslně schválili dokument o hrdinských ctnostech Božího služebníka Ignáce Stuchlého (1869–1953), od jehož narození v polovině prosince uplyne 150 let. Je to druhý krůček k oficiálnímu prohlášení zakladatele českého salesiánského díla za „ctihodného“. Třetím krokem bude schválení kauzy od kardinálů téže kongregace.
20.11.2019

Tomáš Kraus: Zájem veřejnosti o Červenou středu nás velmi potěšil

Příští středu 27. listopadu se v Praze a v dalších městech a obcích ČR uskuteční iniciativa Červená středa (#RedWednesday), která chce veřejně připomenout všechny, kdo jsou ve světě pronásledováni pro své náboženské přesvědčení. Při této příležitosti jsme udělali rozhovor s Tomášem Krausem, tajemníkem Federace židovských obcí, která se na této akci podílí společně s ČBK a ERC.
20.11.2019