Jak je církevní a klášterní turistika v ČR připravena na novou sezonu?

Ve čtvrtek 17. ledna 2019 začíná na brněnském výstavišti tradiční veletrh cestovního ruchu Region tour, kde ani letos nebude chybět expozice se stánky církevní a klášterní turistiky v ČR. Na co se ve stánku č. 028 v Pavilonu P můžete těšit? Co je v této oblasti putování s duchovním podtextem nového?
Publikováno: 16. 1. 2019 16:59

V Brně se představí brněnská diecéze, olomoucká arcidiecéze, ostravsko-opavská, plzeňská či českobudějovická diecéze, pražská arcidiecéze i ženské řády a kongregace.

Olomoucká arcidiecéze

Na nastávajícím veletrhu budou k dispozici letáky představující možnosti poznávání arcidiecéze.

Stěžejním tématem pro letošní rok je připomínka 200. výročí jmenování Rudolfa Jana olomouckým arcibiskupem a 1150 let od úmrtí sv. Cyrila.

Ostravsko-opavská diecéze

Na Regiontouru 2019 se diecéze bude prezentovat ve společném stánku církevní a klášterní turistiky. Zástupce biskupství na stánku rád zodpoví dotazy, k dispozici budou letáky a brožury s informacemi o penzionech zařazených do projektu Církevní turistiky (penzion Johannes Stará Ves, fara Bohušov, Duchovní dominanty slezsko-moravského příhraničí a další).

V roce 2019 má být otevřen další penzion v Rudě u Rýmařova, který vzniká adaptací z bývalé fary. V Jeseníkách bude v rámci církevní turistiky nabízena i tzv. Střelecká chata poblíž sedla Vidly. V Beskydech budou pro ubytování otevřeny apartmány Plucnarka (v údolí nad obcí Čeladná). Od května do září bude biskupství zpřístupňovat 30 kostelů a 3 kostelní věže v rámci projektu Otevřené chrámy 2019. Za pozornost stojí i nově otevřená stezka v korunách stromů na Pustevnách.

Plzeňská diecéze

Na plzeňském stánku diecéze se můžete seznámit s diecézí jako místem, kde je možné navštívit nepřeberné množství krásných církevních objektů, architektonických zajímavostí a křesťanských památek. Zároveň je také místem pro příjemné trávení volného času a duchovní obnovy.

V roce 2019 by se na západě Čech rádi věnovali trase Svatojakubské cesty, která vede napříč naší diecézi. "Chtěli bychom všem návštěvníkům této cesty poskytnout bližší informace o naší diecézi a zároveň jim zpříjemnit trasu návštěvou zajímavých církevních objektů či poutních míst," říká Martina Myslíková z plzeňského biskupství.

Českobudějovická diecéze

I tato diecéze z jihu Čech nebude chybět na prezentaci církevní a klášterní turistiky, kterou můžete vidět v rámci veletrhu Region tour.

Taktéž tato diecéze chce pro nadcházející letní turistickou sezonu připravit další ubytovací kapacity i podpořit již fungující ubytovací zařízení v Dobré Vodě u Hartmanic, na Kvildě (Školící a vzdělávací středisko), Ktiši (Diecézní centrum života mládeže), Táboře-Klokotech (Poutní dům Emauzy), v Zálší (ubytování na faře), Železné Rudě (Farní domov), Žirovnici (Pastorační středisko) a Počátkách (ubytování na faře).

Brněnská diecéze

Návštěvníkům veletrhu se v letošním roce pokusíme opět prostřednictvím některého z uměleckých skvostů přiblížit duchovní atmosféru poutních míst. Tentokrát se bude jednat o kopii sochy Panny Marie Křtinské. V loňském roce se péče o kostel Jména Panny Marie a poutní areál ve Křtinách vrátila do rukou bratří premonstrátů, kteří budou pokračovat v poutní tradici. Po Panně Marii Svatotomské, Madoně z Veveří a Panně Marii Vranovské vydává Biskupství brněnské také k této milostné soše návštěvníky velmi oblíbenou kartičku s modlitbou,“ představuje další část prezentace mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová.

V letošním roce připravuje biskupství opět několik novinek, a to jak na úrovni rozšiřování nabídky do sousedních zemí, tak také v oblasti vzdělávání v cestovním ruchu.

• Téma církevní turistiky vzbudilo zájem také v sousedním Rakousku, a tak Biskupství brněnské vydalo ve spolupráci s rakouskými partnery novou brožuru s přehledem poutních míst a církevních zajímavostí v brněnské diecézi i v diecézi St. Pölten. Brožura je k dispozici i v německém jazyce.

• Před prázdninami má být spuštěna německá jazyková mutace webu Církevní turistiky a zároveň existuje nabídka rozšířit web cirkevnituristika.cz o poutní místa a zajímavosti v sousední rakouské diecézi St. Pölten, s níž Biskupství brněnské již několik let spolupracuje.

• Od roku 2018 nabízí Biskupství brněnské také nové ubytování v blízkosti Národního parku Podyjí. Fara sv. Jiljí v Lukově u Znojma je vybavena k pronájmu pro rekreaci a nabízí především rodinám. Biskupství brněnské nyní provozuje na Jižní Moravě čtyři takové objekty, které každoročně využívá k rekreaci více než 1000 hostů.

Rádi bychom více otevírali naše kostely k návštěvě, což předpokládá ochotné a vzdělané průvodce z řad místních farníků, proto Biskupství brněnské ve spolupráci s diecézí St. Pölten připravujeme letos v jarních měsících kurz pro průvodce v církevním cestovním ruchu,“ představuje zajímavou novinku mluvčí Jandlová. Průvodci nyní působí např. v poutním kostele sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou, který ročně navštíví více než 30 000 turistů a dalších několik tisíc poutníků.

Pražská arcidiecéze

Bude mít taktéž své zastoupení na nadcházejícím veletrhu; odprezentuje zde nabídku arcidiecéze, která je k dispozici na webu Církevní turistiky, dále kostely, které prošly rekonstrukcí v uplynulém roce či mj. představí nový arcidiecézní zámecký hotel Chateau**** Clara Futura v Dolních Břežanech, stolní Kalendářem 2019 pro turisty a poutníky pražskou arcidiecézí.

Pro rok 2019 pražské arcibiskupství doufá v rozšiřování nabídky v rámci všech pilířů Církevní turistiky – v nárůst počtu poutních míst, ubytovacích možností, zajímavostí i poutních tras. „Těšíme se na další přípravné práce, které nám chybí do zahájení výstavby rozhledny na Třemšíně u Rožmitálu pod Třemšínem a mnoho dalšího, o čem budeme veřejnost průběžně informovat,“ říká mluvčí arcibiskupství Stanislav Zeman.

Ženské řády a kongregace

Budou účastnit sestry za dominikánky, františkánky NPPM, Congregatio Jesu, těšitelky a sestry spasitelky.

Co bude nového v oblasti klášterní turistiky? Webová záložka klášterní turistika zatím nabízí 11 objektů k ubytování, tedy každá ze sester bude na veletrhu seznamovat veřejnost se všemi možnostmi. Při prezentaci objektů budou mít ale účastníci veletrhu i možnost se přiučit např. výrobě růženců, a to přímo na stánku církevní/klášterní turistiky.

V Brně tedy můžete lépe poznat:

  • možnost ubytování o letních prázdninách v domovech studující mládeže Bojkovice a Praha
  • pension Tode v Olomouci, ubytování v klášteře Rajhrad a Štěkeň
  • v rámci klášterní turistiky chtějí sestry více nabízet veřejnosti i klášterní produkty. "Velmi rády bychom uskutečnily dlouho zamýšlený e-shop. Komunity sester i bratří vyrábějí zajímavé a kvalitní bio produkty, které bychom potřebovali posunout blíže k zákazníkovi," říká k tomu františkánka sestra Vojtěcha.

Litoměřická diecéze

Biskupství litoměřické by v letošním roce rádo vydalo brožurku poutních míst a ubytování v litoměřické diecézi. „V loňském roce vznikla dvě nová ubytovací zařízení (Jítrava, Jablonné v Podještědí - klášter), která však budou plně využita až v roce letošním. Např. Fara Jítrava byla oficiálně otevřena až na podzim, neboť došlo k prodloužení rekonstrukce,“ připomíná mluvčí biskupství Dominik Faustus. 

(Zdroj: diecézní tiskoví mluvčí, biskupstvi.cz, sr. Vojtěcha Zikešová a šéf oddělení Dotačních projektů a církevní turistiky Ing. Miroslav Přikryl Biskupství ostravsko-opavského)

Autor článku:
František Jemelka

Související články

Další aktuality

Celostátní akce Den Charity začíná. Ukážeme vám, co dokážeme

Přijďte a oslavujte s námi! Série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce, právě začíná. Přijďte na koncert, den otevřených dveří, na výstavu či sportovní odpoledne. A vezměte sebou děti. „Máme čím se pochlubit, ale současně dobře víme, že bez dárců a příznivců, kteří naši práci podporují, by to nešlo,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo.
19.09.2019

Katolický týdeník: Světec, který spojuje národy

Novým blahoslaveným, který má blízko k naší zemi, je od neděle 15. září P. Richard Henkes. Beatifikace se konala v německém Limburku a přijeli na ni i poutníci z Česka či Polska.
18.09.2019

Začíná soudní řízení v kauze sexuálního zneužívání ve vatikánském malém semináři

Promotor spravedlnosti vatikánského tribunálu usnesením ze dne 16. a 17. září nařídil, aby byla postoupena soudu obžaloba ze sexuálního zneužívání, jehož se měl před rokem 2012 ve vatikánském malém semináři sv. Pia X. dopustit o. Gabriele Martinelli, a obžalobu z napomáhání trestnému činu, která se týká rektora téhož ministrantského semináře, o. Enrica Radice, sdělilo tiskové středisko Svatého stolce.
18.09.2019

Naživo s Indy o tom, jak čeští dárci mění životy chudých indických dětí

Tento týden přijede do východních Čech indický koordinátor charitního projektu Adopce na dálku® P. Patrick Edward Pinto z oblasti Bangalore. O životě dětí z nejchudších indických rodin, kterým čeští dárci pomáhají získat vzdělání, bude vyprávět studentům na školách v Hradci Králové (20. 9.) a na Pardubicku (18., 19. a 23. 9.). Živé besedy pro veřejnost se uskuteční v Poličce (18. 9.), v Novém Městě nad Metují (20. 9.), v Kutné Hoře (21. 9.), v Dobrušce a v Rychnově (22. 9.) i v dalších městech. Ve čtvrtek 19. září se P. Pinto ještě setká s radním Pardubického kraje pro sociální péči a neziskový sektor Pavlem Šotolou a s řediteli Charit.
17.09.2019

Mše svatá zahájí proces blahořečení Adolfa Kajpra

Dnes uplynulo přesně 60 let od smrti P. Adolfa Kajpra SJ (1902–1959). Při příležitosti tohoto výročí a zahájení diecézní fáze procesu jeho blahořečení se bude slavit mše svatá v kostele sv. Ignáce na Karlově náměstí. Začne v neděli 22. září v 9 hodin a hlavním celebrantem bude pražský arcibiskup Dominik Duka OP. V závěru bohoslužby budou ostatky Božího služebníka Adolfa Kajpra uloženy v kostele.
17.09.2019