Panamský arcibiskup na SDM: Církev a společnost vás potřebují

Datum publikace17. 1. 2019, 13.00

Panamský arcibiskup Ulloa Mendieta stojící v čele diecéze, která je hostitelem Světového dne mládeže 2019 promluvil v rozhovoru o svých nadějích v souvislosti s SDM; mluvil o očekávání mladých poutníků a popsal, jaké přivítání čeká papeže Františka, který do Panamy dorazí 23. ledna.

Jak jste se připravoval na setkání s papežem a mladými lidmi z celého světa?

Základem naší přípravy je především modlitba. V posledních 2 letech jsme tento projekt vložili do rukou Pána a ustanovili 22. den každého měsíce jako den modliteb za Světový den mládeže. Vybrali jsme si 22. den, protože je to svátek sv. Jana Pavla II., který založil Světový den mládeže. Spolupracujeme také s velmi prestižní společností, která nám pomohla připravit vše velmi metodicky, což nám umožnilo krok po kroku budovat organizaci Světového dne mládeže.

Jaký typ církve najde papež František?

Nalezne církev, která je mladá a radostná, autentická, multietnická a multikulturní, s živou vírou a závazkem hlásat evangelium. Církev, která nezklame víru, kterou papež vložil do této malé země, aby uspořádala jedinečnou historickou událost, jako je Světový den mládeže. Církev, která podle učení papeže Františka vychází k lidem a oslovuje ty, kteří jsou na okraji. Církev, která je v dialogu s těmi, kteří jsou ´jiní, ale ne vzdálení´, a podporuje ekumenický a mezináboženský dialog. Církev, která slouží všem a nevylučuje nikoho.

Řekl jste, že tento Světový den mládeže se bude především zaměřovat na mladé lidi, kteří hledají Krista, a také na problémy komunit původních obyvatel a migrantů. Jak důležité jsou tyto oblasti?

Světový den mládeže je příležitostí zviditelnit tuto problematiku týkající se mladých lidí, zejména pak komunit migrantů, původních obyvatel a afrických komunit. Nemůžeme tyto skutečnosti ignorovat a musíme být dostatečně aktivní. Věřím, že program Světového dne mládeže pomůže soustředit se na tyto otázky a také na to, jak je může pomoci zodpovědět středoamerická církev.

Co očekáváte od tohoto Světového dne mládeže?

Doufáme, že shromáždí co nejvíce mladých lidí z oblasti Střední Ameriky a vůbec amerického kontinentu. A pro ty, kteří nemohou být fyzicky přítomni, jsme se snažili zajistit, že mohou sledovat SDM prostřednictvím různých komunikačních platforem. A také chceme, aby se mladí lidé stali více aktivními při hledání odpovědí na své existenciální otázky.

V co doufáte v souvislosti mladými lidmi, kteří se zúčastní Světového dne mládeže?

Aby je objala milosrdná láska Otce a aby se co nejvíce poučili z katechezí a od papeže, který je přijde vyzvat, že církev a společnost je potřebuje. A že budou muset mít odvahu odpovědět na Boží povolání svými modlitbami.

Zdroj: Vatican News

Autor článku: Tomáš Tetiva