Panamský arcibiskup na SDM: Církev a společnost vás potřebují

Panamský arcibiskup Ulloa Mendieta stojící v čele diecéze, která je hostitelem Světového dne mládeže 2019 promluvil v rozhovoru o svých nadějích v souvislosti s SDM; mluvil o očekávání mladých poutníků a popsal, jaké přivítání čeká papeže Františka, který do Panamy dorazí 23. ledna.
Publikováno: 17. 1. 2019 14:00

Jak jste se připravoval na setkání s papežem a mladými lidmi z celého světa?

Základem naší přípravy je především modlitba. V posledních 2 letech jsme tento projekt vložili do rukou Pána a ustanovili 22. den každého měsíce jako den modliteb za Světový den mládeže. Vybrali jsme si 22. den, protože je to svátek sv. Jana Pavla II., který založil Světový den mládeže. Spolupracujeme také s velmi prestižní společností, která nám pomohla připravit vše velmi metodicky, což nám umožnilo krok po kroku budovat organizaci Světového dne mládeže.

Jaký typ církve najde papež František?

Nalezne církev, která je mladá a radostná, autentická, multietnická a multikulturní, s živou vírou a závazkem hlásat evangelium. Církev, která nezklame víru, kterou papež vložil do této malé země, aby uspořádala jedinečnou historickou událost, jako je Světový den mládeže. Církev, která podle učení papeže Františka vychází k lidem a oslovuje ty, kteří jsou na okraji. Církev, která je v dialogu s těmi, kteří jsou ´jiní, ale ne vzdálení´, a podporuje ekumenický a mezináboženský dialog. Církev, která slouží všem a nevylučuje nikoho.

Řekl jste, že tento Světový den mládeže se bude především zaměřovat na mladé lidi, kteří hledají Krista, a také na problémy komunit původních obyvatel a migrantů. Jak důležité jsou tyto oblasti?

Světový den mládeže je příležitostí zviditelnit tuto problematiku týkající se mladých lidí, zejména pak komunit migrantů, původních obyvatel a afrických komunit. Nemůžeme tyto skutečnosti ignorovat a musíme být dostatečně aktivní. Věřím, že program Světového dne mládeže pomůže soustředit se na tyto otázky a také na to, jak je může pomoci zodpovědět středoamerická církev.

Co očekáváte od tohoto Světového dne mládeže?

Doufáme, že shromáždí co nejvíce mladých lidí z oblasti Střední Ameriky a vůbec amerického kontinentu. A pro ty, kteří nemohou být fyzicky přítomni, jsme se snažili zajistit, že mohou sledovat SDM prostřednictvím různých komunikačních platforem. A také chceme, aby se mladí lidé stali více aktivními při hledání odpovědí na své existenciální otázky.

V co doufáte v souvislosti mladými lidmi, kteří se zúčastní Světového dne mládeže?

Aby je objala milosrdná láska Otce a aby se co nejvíce poučili z katechezí a od papeže, který je přijde vyzvat, že církev a společnost je potřebuje. A že budou muset mít odvahu odpovědět na Boží povolání svými modlitbami.

Zdroj: Vatican News

 

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Celostátní akce Den Charity začíná. Ukážeme vám, co dokážeme

Přijďte a oslavujte s námi! Série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce, právě začíná. Přijďte na koncert, den otevřených dveří, na výstavu či sportovní odpoledne. A vezměte sebou děti. „Máme čím se pochlubit, ale současně dobře víme, že bez dárců a příznivců, kteří naši práci podporují, by to nešlo,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo.
19.09.2019

Katolický týdeník: Světec, který spojuje národy

Novým blahoslaveným, který má blízko k naší zemi, je od neděle 15. září P. Richard Henkes. Beatifikace se konala v německém Limburku a přijeli na ni i poutníci z Česka či Polska.
18.09.2019

Začíná soudní řízení v kauze sexuálního zneužívání ve vatikánském malém semináři

Promotor spravedlnosti vatikánského tribunálu usnesením ze dne 16. a 17. září nařídil, aby byla postoupena soudu obžaloba ze sexuálního zneužívání, jehož se měl před rokem 2012 ve vatikánském malém semináři sv. Pia X. dopustit o. Gabriele Martinelli, a obžalobu z napomáhání trestnému činu, která se týká rektora téhož ministrantského semináře, o. Enrica Radice, sdělilo tiskové středisko Svatého stolce.
18.09.2019

Naživo s Indy o tom, jak čeští dárci mění životy chudých indických dětí

Tento týden přijede do východních Čech indický koordinátor charitního projektu Adopce na dálku® P. Patrick Edward Pinto z oblasti Bangalore. O životě dětí z nejchudších indických rodin, kterým čeští dárci pomáhají získat vzdělání, bude vyprávět studentům na školách v Hradci Králové (20. 9.) a na Pardubicku (18., 19. a 23. 9.). Živé besedy pro veřejnost se uskuteční v Poličce (18. 9.), v Novém Městě nad Metují (20. 9.), v Kutné Hoře (21. 9.), v Dobrušce a v Rychnově (22. 9.) i v dalších městech. Ve čtvrtek 19. září se P. Pinto ještě setká s radním Pardubického kraje pro sociální péči a neziskový sektor Pavlem Šotolou a s řediteli Charit.
17.09.2019

Mše svatá zahájí proces blahořečení Adolfa Kajpra

Dnes uplynulo přesně 60 let od smrti P. Adolfa Kajpra SJ (1902–1959). Při příležitosti tohoto výročí a zahájení diecézní fáze procesu jeho blahořečení se bude slavit mše svatá v kostele sv. Ignáce na Karlově náměstí. Začne v neděli 22. září v 9 hodin a hlavním celebrantem bude pražský arcibiskup Dominik Duka OP. V závěru bohoslužby budou ostatky Božího služebníka Adolfa Kajpra uloženy v kostele.
17.09.2019