Vatikán zveřejnil dva nové dokumenty týkající se migrantů a uprchlíků

Datum publikace17. 1. 2019, 17.00

Sekce pro migranty a uprchlíky Dikasteria pro pro službu integrálnímu lidskému rozvoji představila dva nové dokumenty. Jedná se o sborník zamyšlení papeže Františka o migrantech, uprchlicích a obchodování s lidmi s názvem „Světla na cestách naděje“ a dokument „Pastorační směrnice k obchodování s lidmi“.

Ilustrační foto: Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0)

Světla na cestách naděje

„Cesta migrantů není vždy šťastnou zkušeností. Stačí pomyslet na strašné cesty těch, kteří se stali obětmi obchodování s lidmi. Ale i v těchto případech nechybějí možnosti vykoupení, jak se to stalo malému Josefovi, synu Jákoba, který byl prodán do otrotctví žárlivými bratry a který se v Egyptě stal faraonovým správcem,“ píše papež František v úvodu sbírky svého magisterského učení na téma migranti, uprchlící a obchodování s lidmi.

Dalším „uprchlíkem“, kterého papež zmiňuje ve sborníku Světla naděje na cestách, jenž obsahuje jeho příspěvky na toto téma od začátku jeho pontifikátu v roce 2017, je samotný Ježíš, který tuto dramatickou situaci uprchlíka na útěku zažil se svými rodiči.

„Stejně jako lidská historie, tak i dějiny spásy jsou poznamenané různými typy útěků: migrace, exil, útěk, exodus. A to vše je motivováno na lepší budoucnost jinde. Dokonce i když je tento útěk důsledkem zločineckého činu, jako v případě obchodování s lidmi, nesmíme si nechat ukrást naději na osvobození a vykoupení,“ zdůrazňuje papež František a v závěru dodává, že „i dnes tyto přesuny lidí, přestože jsou zdrojem problémů a utrpení, obohacují naše komunity, místní církve a společnosti ve všech kontinentech.“

Sborník Světla naděje na cestách je elektronicky propojen s výzkumným programem, který je dostupný na stránkách Sekce pro migranty a uprchlíky, kde je pravidelně aktualizován a dvakrát ročně doplněn o nové papežské dokumenty na toto téma.

Pastorační směrnice k obchodování s lidmi

Druhou novinkou na téma migrace je tento dokument, jenž je výsledkem procesu konzultací s biskupskými konferencemi, katolickými organizacemi a kongregacemi. Dokument představuje řadu pastoračních pokynů zaměřených na to, jak porozumět, rozpoznat, předcházet a potírat hrozbu obchodování s lidmi a jak podporovat nové začlenění těch, kteří přežili.

(Zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce, SIR)

Autor článku: Radka Blajdová