Panama již zítra přivítá papeže Františka

Již zítra ve středu 23. ledna se papež František vydá na svoji 26. zahraniční cestu a odletí do Panamy, kde začne hlavní část programu Světového dne mládeže. Jaké události jsou nejvíce očekávány? Kteří zvláštní hosté se SDM zúčastní? A jak můžete být i vy při tom?
Publikováno: 22. 1. 2019 16:00

Ilustrační foto: Daniel Ibáñez/CNA

Papeže čeká cesta dlouhá 9.500 km

Papež František se vydá na cestu za oceán již zítra dopoledne. Z Říma do Panamy ho čeká 13 hodin letu a časový posun o 5 hodin zpátky. Jeho příjezd je v lantinskoamerické Panamě očekáván s velkým nadšením. V Panamě zůstane až do neděle 27. ledna, kdy se ve večerních hodinách vydá na zpáteční cestu do Říma. Během svého panamského pobytu bude převážen papamobilem, vyrobeným k tomuto účelu přímo na místě. 

Světový den mládeže v číslech

Cesta do Panamy bude 26. zahraniční cestou papeže Františka, který zatím navštívil 40 zemí.

Světový den mládeže se letos koná po prvé ve Střední Americe, a papež František se ho účastní po třetí.

V Panamě se očekává cca 250.000 poutníků ze 155 zemí, včetně Číny a Kuby.

Do organizace je zapojeno cca 37.000 dobrovolníků a akci dokumentuje cca 3.000 novinářů.

Během SDM papež pronese celkem 7 promluv a 3 homilie.

Pro účastníky SDM je připraven velmi bohatý kulturní program, chybět v něm nebude např. 33 stanovišť, kde se budou konat různá divadelní, taneční a další umělecká vystoupení a koncerty. Vystoupí téměr 200 umělců pocházejích z celého světa.

Náklady na tento Světový den mládeže jsou 54 milionů dolarů a pokryty byly jednak z příspěvku samotných poutníků a dále z darů a díky sponzorům.

Země očekává přínos cca 250 milionů dolarů a velké navýšení turistického ruchu ve Střední Americe.

Nejočekávanější události

Nejvíce očekávanou událostí bude závěrečná nedělní mše svatá v metropolitním parku sv. Jana Pavla II., kde papež František oznámí, kde se Světový den mládeže bude odehrávat v roce 2022.

Pozornosti se také bude těšit páteční křížová cesta s mladými, která se bude konat v univerzitním městě Santa Maria la Antigua – Cinta Costera 

V pátek papež také navštíví věznici pro nezletilé v Las Garzas a Pacora, kde vyslechne svědectví některých z nich, a pro nezletilé trestance bude sloužit kající liturgii. Vězni se také podíleli na výrobě zpovědnic pro Světový den mládeže. 

V neděli před odletem navštíví papež František Dům Dobrého Samaritána Hogar, kde žijí lidé nakažení HIV/AIDS a nemají podporu rodiny, nebo ekonomické zdroje, aby se vyrovnali se životem.

Dalším duchovním zážitkem bude sobotní mše svatá v katedrální bazilice Santa Maria la Antigua, které se zúčastní kněží, zasvěcené osoby a laická hnutí a během které bude vysvěcen oltář.

Zvláštní hosté

Světový den mládeže je zasvěcený blahoslavené Panně Marii, mottem letošního setkání jsou její slova: „Hle, jsem služebnice Páně; staň se mi podle tvého slova.“ (Lk 1,38) Z tohoto důvodu také poputuje do Panamy na SDM originální socha Panny Marie Fatimské. Bude umístěna na pódiu během vigílie se Svatým otcem a při závěrečné mši svaté. Naposledy opustila Portugalsko v roce 2000.

Dalšími vzácnými hosty SDM budou při závěrečné mši svaté prezidenti některých zemí tohoto regionu: Kolumbie, Kostariky, Salvadoru, Guatemaly a Hondurasu. Přítomni budou také portugalský prezident a první dáma Polska.

Buďte při tom...

I když jste se nevydali na druhou stranu oceánu, díky přímým přenosům a záznamům můžete být při tom. TV Noe nabízí každý den v 19:50 desetiminutový Panama žurnál, který můžete sledovat až do pondělí 28. ledna. Více informací se dále dozvíte při sledován komentovaného studia ke Světovým dnům mládeže v Panamě. Níže přinášíme přehled všech pořadů, přímých přenosů a záznamů nejdůležetějších událostí:

Čtvrtek 24. ledna

15:00 Panama: Studio František
15:45 Panama: Uvítací ceremoniál
16:05 Panama: Studio František
16:40 Panama: Setkání s autoritami a diplomaty
17:15 Panama: Setkání s biskupy
18:00 Panama: Studio František

Pátek 25. ledna

16:30 Panama: Kající liturgie s nezletilými trestanci
20:00 Panama: Oficiální zahájení SDM

Sobota 26. ledna

10:00 Panama: Křížová cesta s mladými
12:00 Angelus Domini
14:55 Panama: Mše svatá se svěcením oltáře
20:00 Panama: Studio František

Neděle 27. ledna

10:30 Panama: Modlitební vigilie
12:00 Angelus Domini
13:00 Panama: Studio František
13:50 Panama: Mše svatá v parku Campo San Juan Pablo II.
16:00 Panama: Studio František
16:40 Panama: Návštěva Domu Dobrého Samaritána
17:15 Panama: Studio František

Pondělí 28. ledna

20:00 Panama: Studio František

Novinky ze SDM v Panamě můžete také sledovat na Rádiu Proglas.

(Zdroj: Rome Reports, TV Noe)

Autor článku:
Radka Blajdová

Související články

Další aktuality

Změny ve vedení vatikánských médií

Papež František jmenoval Mattea Bruniho novým ředitelem Vatikánského tiskového střediska. Alessandro Gisotti, který působí jako dočasný ředitel vatikánského tiskového oddělení, a Sergio Centofanti byli jmenováni Svatým otcem zástupci ředitele vatikánského dikasteria pro komunikaci. Tyto změny jsou platné od 22. července 2019.
18.07.2019

Půl milionu korun ze sbírky ČBK odešlo na opravu katedrály Notre-Dame

Ze sbírky vyhlášené ČBK na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém požáru byla dnes odeslána první platba ve výši 499 586 Kč (19 000 EUR). Finanční prostředky jsou určené na podporu aktivit katedrály po dobu její opravy a na opravy po požáru. Sbírka nadále pokračuje, dary můžete zasílat na číslo účtu 1387680243/2700.
17.07.2019

Sant' Egidio: 1000 mladých Evropanů v Osvětimi

Po 80 letech od vypuknutí druhé světové války se tisíc mladých lidí z 16 evropských zemí sejde v Krakově, od 19. do 21. července, aby se zúčastnili setkání "A Global Friendship to live Together in Peace".
17.07.2019

Katolický týdeník: Křesťanská inspirace

Zatímco křesťanů v Evropě ubývá, v jiných koutech světa se děje opak – zejména právě v Jižní Koreji, kde ještě před 150 lety byla křesťanů jen hrstka a nyní tvoří třetinu populace.
17.07.2019

Papež František navštíví diecézi Albano

Biskup suburbikální diecéze Albano Laziale, mons. Marcello Semeraro, při nedělních bohoslužbách ohlásil papežovu návštěvu, která připadne na sobotu 21. září. Jedná se o datum s dvojím významem – jednak osobní papežovu připomínku dne, kdy se v roce 1953 zrodilo jeho duchovní povolání, jednak diecézní slavnost dedikace nového katedrálního oltáře, který před jedenácti lety požehnal Benedikt XVI.
17.07.2019