Panama již zítra přivítá papeže Františka

Již zítra ve středu 23. ledna se papež František vydá na svoji 26. zahraniční cestu a odletí do Panamy, kde začne hlavní část programu Světového dne mládeže. Jaké události jsou nejvíce očekávány? Kteří zvláštní hosté se SDM zúčastní? A jak můžete být i vy při tom?
Publikováno: 22. 1. 2019 15:00

Ilustrační foto: Daniel Ibáñez/CNA

Papeže čeká cesta dlouhá 9.500 km

Papež František se vydá na cestu za oceán již zítra dopoledne. Z Říma do Panamy ho čeká 13 hodin letu a časový posun o 5 hodin zpátky. Jeho příjezd je v lantinskoamerické Panamě očekáván s velkým nadšením. V Panamě zůstane až do neděle 27. ledna, kdy se ve večerních hodinách vydá na zpáteční cestu do Říma. Během svého panamského pobytu bude převážen papamobilem, vyrobeným k tomuto účelu přímo na místě. 

Světový den mládeže v číslech

Cesta do Panamy bude 26. zahraniční cestou papeže Františka, který zatím navštívil 40 zemí.

Světový den mládeže se letos koná po prvé ve Střední Americe, a papež František se ho účastní po třetí.

V Panamě se očekává cca 250.000 poutníků ze 155 zemí, včetně Číny a Kuby.

Do organizace je zapojeno cca 37.000 dobrovolníků a akci dokumentuje cca 3.000 novinářů.

Během SDM papež pronese celkem 7 promluv a 3 homilie.

Pro účastníky SDM je připraven velmi bohatý kulturní program, chybět v něm nebude např. 33 stanovišť, kde se budou konat různá divadelní, taneční a další umělecká vystoupení a koncerty. Vystoupí téměr 200 umělců pocházejích z celého světa.

Náklady na tento Světový den mládeže jsou 54 milionů dolarů a pokryty byly jednak z příspěvku samotných poutníků a dále z darů a díky sponzorům.

Země očekává přínos cca 250 milionů dolarů a velké navýšení turistického ruchu ve Střední Americe.

Nejočekávanější události

Nejvíce očekávanou událostí bude závěrečná nedělní mše svatá v metropolitním parku sv. Jana Pavla II., kde papež František oznámí, kde se Světový den mládeže bude odehrávat v roce 2022.

Pozornosti se také bude těšit páteční křížová cesta s mladými, která se bude konat v univerzitním městě Santa Maria la Antigua – Cinta Costera 

V pátek papež také navštíví věznici pro nezletilé v Las Garzas a Pacora, kde vyslechne svědectví některých z nich, a pro nezletilé trestance bude sloužit kající liturgii. Vězni se také podíleli na výrobě zpovědnic pro Světový den mládeže. 

V neděli před odletem navštíví papež František Dům Dobrého Samaritána Hogar, kde žijí lidé nakažení HIV/AIDS a nemají podporu rodiny, nebo ekonomické zdroje, aby se vyrovnali se životem.

Dalším duchovním zážitkem bude sobotní mše svatá v katedrální bazilice Santa Maria la Antigua, které se zúčastní kněží, zasvěcené osoby a laická hnutí a během které bude vysvěcen oltář.

Zvláštní hosté

Světový den mládeže je zasvěcený blahoslavené Panně Marii, mottem letošního setkání jsou její slova: „Hle, jsem služebnice Páně; staň se mi podle tvého slova.“ (Lk 1,38) Z tohoto důvodu také poputuje do Panamy na SDM originální socha Panny Marie Fatimské. Bude umístěna na pódiu během vigílie se Svatým otcem a při závěrečné mši svaté. Naposledy opustila Portugalsko v roce 2000.

Dalšími vzácnými hosty SDM budou při závěrečné mši svaté prezidenti některých zemí tohoto regionu: Kolumbie, Kostariky, Salvadoru, Guatemaly a Hondurasu. Přítomni budou také portugalský prezident a první dáma Polska.

Buďte při tom...

I když jste se nevydali na druhou stranu oceánu, díky přímým přenosům a záznamům můžete být při tom. TV Noe nabízí každý den v 19:50 desetiminutový Panama žurnál, který můžete sledovat až do pondělí 28. ledna. Více informací se dále dozvíte při sledován komentovaného studia ke Světovým dnům mládeže v Panamě. Níže přinášíme přehled všech pořadů, přímých přenosů a záznamů nejdůležetějších událostí:

Čtvrtek 24. ledna

15:00 Panama: Studio František
15:45 Panama: Uvítací ceremoniál
16:05 Panama: Studio František
16:40 Panama: Setkání s autoritami a diplomaty
17:15 Panama: Setkání s biskupy
18:00 Panama: Studio František

Pátek 25. ledna

16:30 Panama: Kající liturgie s nezletilými trestanci
20:00 Panama: Oficiální zahájení SDM

Sobota 26. ledna

10:00 Panama: Křížová cesta s mladými
12:00 Angelus Domini
14:55 Panama: Mše svatá se svěcením oltáře
20:00 Panama: Studio František

Neděle 27. ledna

10:30 Panama: Modlitební vigilie
12:00 Angelus Domini
13:00 Panama: Studio František
13:50 Panama: Mše svatá v parku Campo San Juan Pablo II.
16:00 Panama: Studio František
16:40 Panama: Návštěva Domu Dobrého Samaritána
17:15 Panama: Studio František

Pondělí 28. ledna

20:00 Panama: Studio František

Novinky ze SDM v Panamě můžete také sledovat na Rádiu Proglas.

(Zdroj: Rome Reports, TV Noe)

Autor článku:
Radka Blajdová

Související články

Další aktuality

Evropské dotační možnosti pro poskytovatele sociálních služeb

I v novém programovém období EU pokračuje dotační podpora pro poskytovatele sociálních služeb, a to jak na investiční aktivity, tak na ty neinvestiční. Kromě sociálních služeb dle zákona č. 108/2006 Sb. je podpora směřována i do sociálního bydlení, sociálního podnikání a vzdělávání zaměstnanců.
07.12.2022

Kdo si odnese letos ceny SIGNÁLY AWARDS 2022 ?

06.12.2022

Pastýřský list arcibiskupa Jana Graubnera k 2. neděli adventní

Přinášíme vám druhý pastýřský list arcibiskupa Jana Graubnera, předsedy ČBK, o mši svaté.
04.12.2022

Biskup Martin: „Svěřuji Bohu velkou bolest pozůstalých z Bašky“

Vražda mladého muže v Bašce na Frýdeckomístecku zasáhla nejen farnost, ale celou diecézi. Biskup Martin David ujišťuje pozůstalé o svých modlitbách a blízkosti. Dnes ráno se zaměstnanci Biskupství ostravsko-opavského za zemřelého modlili na svém adventním duchovním setkání. Biskup Martin David vzpomněl, že mladého muže před nedávnem biřmoval.
02.12.2022

Pozvání k návštěvě INSPIRACE na vánočních trzích v Praze

Upřímně Vás zveme k návštěvě prodejního stánku školní chráněné dílny Inspirace při Dívčí katolické střední škole. Na horní části Václavského náměstí v rámci tradičních adventních trhů zde ve dnech 25. 11. - 22. 12. naleznete originální výrobky handicapovaných absolventek Dívčí školy, které po studiu v Dívčí škole, respektive její chráněné dílně, nalezly i zaměstnání…. Děkujeme!
01.12.2022