SDM 2019: Pohostinství mladým nabídli i židé a muslimové

Světový den mládeže zahájí dnes v Panamě mše svatá na Cinta Costera, výstavné promenádě na tichomořském pobřeží. Rozlehlá prostranství mohou pojmout až 400 tisíc lidí a budou dějištěm hlavních setkání. Situaci ve městě den před papežovým příletem pro nás zmapoval P. Marek Raczkiewicz CSsR.
Publikováno: 22. 1. 2019 13:00

Autobusy s poutníky přijížděly do hlavního města postupně, aby neochromily dopravu. Přijely také skupiny, které strávily minulé dny v sousední Kostarice. Mezinárodní letiště Tocumen v Panamě otevřelo včera nový terminál, na kterém přistála první letadla s poutníky. Mimořádnou poutnicí se stala Panna Maria Fatimská, jejíž socha byla vypravena z portugalského poutního místa na setkání mladých. Arcibiskup Ulloa očekával delegaci na letišti, doprovodil sochu do farnosti Panny Marie Lurdské a odsoužil tam slavnostní mši na úmysl Světových dní. Do Panamy připutovaly také relikvie José Sáncheze del Río. Čtrnáctiletý Joselito zemřel mučednickou smrtí za pronásledování v Mexiku a je jedním z patronů panamského setkání.

Synagoga nabídla místa k ubytování, mešita vodu

Mladí poutníci se setkali s přijetím nejen ve farnostech a katolických rodinách. Synagoga Kol Shearith v Panamě přijala 50 poutníků. Hovoří rabín Gustavo Kraselnik:

Idea se zrodila před několika měsíci během neformáního rozhovoru s našimi přáteli z farnosti sv. Lukáše v Costa del Este. Když mluvili o odpovědnosti za přijetí mladých během tohoto setkání, spotánně jsme jim vyšli vstříc.

Rabín Kraselnik je přítelem papeže Františka a hrdě ukazuje společné fotografie. U katolíků obdivuje především misijní zápal. Pozadu nechtějí zůstat ani muslimové. V nejstarší mešitě Střední Ameriky nabídne muslimská komunita mladým vodu. Odhaduje se, že kolem ní přejde až 20 tisíc lidí.

Pouť je jedním z pěti pilířů islámu, hajj, jak říkáme v arabštině. Čím je tato událost v Panamě, ne-li poutí mladých, kteří přicházejí za konkrétním cílem. Toto je naše malá cihlička…” - říká Yanus Makda.

Arcibiskup Ulloa: SDM jako slavnost pro každého

Panamská média zdůrazňují, že Světové setkání mládeže je historickou událostí, a věnují mu velký prostor. Všeobecný ráz setkání mladých katolíků vyzdvihl na tiskové konferenci také místní ordinář, arcibiskup José Domingo Ulloa Mendieta:

Na Světové dny mládeže můžeme pohlížet z pozice dospělých, kteří vidí zejména problémy, ale také z pozice mladých, kteří jsou snílci a problémy pro ně nejsou překážkami, nýbrž výzvou. Já na ně hledím z pozice víry a také z pozice mladých. Tato slavnost je pro všechny, nikdo z ní není vyloučený. Pro mne, jako pastýře této církve, je to velmi významná věc. Musíme si uvědomit, že je to velký dar, jaký papež František dal této středoamerické oblasti a naší malé zemi. Neustále opakuji, že Bůh chce konat věci skrze malé. Jsem přesvědčen o tom, že změny dnes nepřijdou od těch, kdo jsou velcí a mají moc, nýbrž od malých a pokorných. Až papež přistane, stane se on tím, kdo vede setkání. My jsme pouze připravili místa a struktury, abychom mu je okamžitě předali,” řekl arcibiskup José Domingo Ulloa Mendieta.

Mladé Nikaraguice blokuje politická situace

Někteří mladí lidé, kteří chtěli na setkání s papežem přijet, nakonec do Panamy nedorazí. Platí to zejména o poutnících z Nikaragui. Během protivládních protestů bylo mnoho mladých uvězněno nebo dokonce přišli o život. Tamní biskupská konference v obavách o bezpečnost musela také zrušit plány na přijímání mládeže ve svých diecézích.

Když jsem se dozvěděl, že papež bude v Panamě, začal jsem šetřit peníze. Ale vypuknutí sociálních protestů v Nikaragui radikálně změnilo můj život,” říká čtyřiadvacetiletý Dexter obviněný, podobně jako mnoho jiných, z terorismu kvůli účasti na manifestacích proti režimu Daniela Ortegy. Ušetřené peníze nakonec věnoval potřebným. Sám žije v utajení. Podle odhadů nikaraguiských biskupů se do Panamy vydá asi 2 tisíce jejich krajanů. “Mladí lidé si museli mnoho věcí odříct, aby se setkání zúčastnili. Mnozí prodali svůj telefon nebo jiné osobní věci,” říká koordinátor pastorace mládeže z diecéze Managua. “Chtěl jsem se vydat na světové dny mládže, ale nečekal jsem jaká sociálně-politická situace nastane,” říká Rafael. Přišel o práci a za nastřádané peníze nakoupil potraviny pro své přátele, s nimiž se chtěl vydat na cestu. Dnes jsou ve vězení. Jeho mladí krajané doufají, že jim papež dodá naději. “Potřebujeme, aby papež František jasně a rozhodně promluvil na téma nikaraguiského národa, aby denuncoval zločiny proti lidskosti spáchané Ortegovou diktaturou a zaujal stanovisko k situaci v Nikaragui,” žádají mladí z této stejně krásné jako zbědované země.

Od počátku protivládních protestů v Nikaragui zahynulo nejméně 325 lidí, 600 bylo uvězněno a mnozí utekli do sousedních zemí. Politická krize způsobila milionové ztráty a uzavření mnoha podniků.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Syndrom vyhoření a jeho prevence - lektorka Bc. Zuzana Zborayová

Jak hořet ve svém poslání a nevyhořet? Co je syndrom vyhoření, proč k němu dochází a jak mu předejít? Poslání je víc než jen práce. Poslání si žádá celého člověka a pracovní doba prakticky neexistuje. Aby byl člověk schopný něco takového zvládat, potřebuje se naučit vnímat sebe a včas detekovat příznaky stresu a nadměrné zátěže.
15.07.2020

Celosvětová virtuální pouť do Lurd

16. července, v den výročí posledního zjevení Panny Marie sv. Bernardetě Soubirousové, organizuje poutní místo v Lurdech celosvětovou virtuální pouť. Televizní a internetové přenosy z Lurdské jeskyně potrvají 15 hodin.
15.07.2020

Papež daroval plicní ventilátor pro domorodce v brazilském státu Pará

Do nemocnice Hospital de Campanha v brazilském státě Pará dorazil jeden ze čtyř plicních ventilátorů, které papež František daroval především domorodému obyvatelstvu infikovanému koronavirem.
15.07.2020

Dovolená v Česku? Církev nabízí desítky lokalit, pro hosty opravila penziony i chrámy

Prázdniny u moře letos řada lidí oželí kvůli zvýšeným zdravotním rizikům. V atraktivních českých destinacích, jako je Šumava nebo Pálava, zase může být problém sehnat vhodné ubytování nebo se vyhnout tlačenicím. Katolická církev proto upozorňuje na svou nabídku zázemí pro klidnou letní dovolenou na více než 60 zajímavých lokalitách. Ubytování nabízí lidem v hotelích, ale také na farách nebo v klášterních areálech. „Chceme vyjít vstříc hlavně rodinám s dětmi, které budou hledat alternativy – finančně dostupnou, klidnou dovolenou bez davů a na hezkém místě,“ vysvětluje P. Stanislav Přibyl generální sekretář České biskupské konference.
15.07.2020

Zemřel eparchální mukačevský biskup Milan Šášik

V úterý 14.7.2020 zemřel biskup Milan Šášik CM, eparchiální mukačevský biskup. Biskup Milan Šášik zemřel v nemocnici v Užhorodě na Ukrajině.
15.07.2020