Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

SDM 2019: Pohostinství mladým nabídli i židé a muslimové

Datum publikace22. 1. 2019, 12.00
TiskTisk

Světový den mládeže zahájí dnes v Panamě mše svatá na Cinta Costera, výstavné promenádě na tichomořském pobřeží. Rozlehlá prostranství mohou pojmout až 400 tisíc lidí a budou dějištěm hlavních setkání. Situaci ve městě den před papežovým příletem pro nás zmapoval P. Marek Raczkiewicz CSsR.

Autobusy s poutníky přijížděly do hlavního města postupně, aby neochromily dopravu. Přijely také skupiny, které strávily minulé dny v sousední Kostarice. Mezinárodní letiště Tocumen v Panamě otevřelo včera nový terminál, na kterém přistála první letadla s poutníky. Mimořádnou poutnicí se stala Panna Maria Fatimská, jejíž socha byla vypravena z portugalského poutního místa na setkání mladých. Arcibiskup Ulloa očekával delegaci na letišti, doprovodil sochu do farnosti Panny Marie Lurdské a odsoužil tam slavnostní mši na úmysl Světových dní. Do Panamy připutovaly také relikvie José Sáncheze del Río. Čtrnáctiletý Joselito zemřel mučednickou smrtí za pronásledování v Mexiku a je jedním z patronů panamského setkání.

Synagoga nabídla místa k ubytování, mešita vodu

Mladí poutníci se setkali s přijetím nejen ve farnostech a katolických rodinách. Synagoga Kol Shearith v Panamě přijala 50 poutníků. Hovoří rabín Gustavo Kraselnik:

Idea se zrodila před několika měsíci během neformáního rozhovoru s našimi přáteli z farnosti sv. Lukáše v Costa del Este. Když mluvili o odpovědnosti za přijetí mladých během tohoto setkání, spotánně jsme jim vyšli vstříc.

Rabín Kraselnik je přítelem papeže Františka a hrdě ukazuje společné fotografie. U katolíků obdivuje především misijní zápal. Pozadu nechtějí zůstat ani muslimové. V nejstarší mešitě Střední Ameriky nabídne muslimská komunita mladým vodu. Odhaduje se, že kolem ní přejde až 20 tisíc lidí.

Pouť je jedním z pěti pilířů islámu, hajj, jak říkáme v arabštině. Čím je tato událost v Panamě, ne-li poutí mladých, kteří přicházejí za konkrétním cílem. Toto je naše malá cihlička…” - říká Yanus Makda.

Arcibiskup Ulloa: SDM jako slavnost pro každého

Panamská média zdůrazňují, že Světové setkání mládeže je historickou událostí, a věnují mu velký prostor. Všeobecný ráz setkání mladých katolíků vyzdvihl na tiskové konferenci také místní ordinář, arcibiskup José Domingo Ulloa Mendieta:

Na Světové dny mládeže můžeme pohlížet z pozice dospělých, kteří vidí zejména problémy, ale také z pozice mladých, kteří jsou snílci a problémy pro ně nejsou překážkami, nýbrž výzvou. Já na ně hledím z pozice víry a také z pozice mladých. Tato slavnost je pro všechny, nikdo z ní není vyloučený. Pro mne, jako pastýře této církve, je to velmi významná věc. Musíme si uvědomit, že je to velký dar, jaký papež František dal této středoamerické oblasti a naší malé zemi. Neustále opakuji, že Bůh chce konat věci skrze malé. Jsem přesvědčen o tom, že změny dnes nepřijdou od těch, kdo jsou velcí a mají moc, nýbrž od malých a pokorných. Až papež přistane, stane se on tím, kdo vede setkání. My jsme pouze připravili místa a struktury, abychom mu je okamžitě předali,” řekl arcibiskup José Domingo Ulloa Mendieta.

Mladé Nikaraguice blokuje politická situace

Někteří mladí lidé, kteří chtěli na setkání s papežem přijet, nakonec do Panamy nedorazí. Platí to zejména o poutnících z Nikaragui. Během protivládních protestů bylo mnoho mladých uvězněno nebo dokonce přišli o život. Tamní biskupská konference v obavách o bezpečnost musela také zrušit plány na přijímání mládeže ve svých diecézích.

Když jsem se dozvěděl, že papež bude v Panamě, začal jsem šetřit peníze. Ale vypuknutí sociálních protestů v Nikaragui radikálně změnilo můj život,” říká čtyřiadvacetiletý Dexter obviněný, podobně jako mnoho jiných, z terorismu kvůli účasti na manifestacích proti režimu Daniela Ortegy. Ušetřené peníze nakonec věnoval potřebným. Sám žije v utajení. Podle odhadů nikaraguiských biskupů se do Panamy vydá asi 2 tisíce jejich krajanů. “Mladí lidé si museli mnoho věcí odříct, aby se setkání zúčastnili. Mnozí prodali svůj telefon nebo jiné osobní věci,” říká koordinátor pastorace mládeže z diecéze Managua. “Chtěl jsem se vydat na světové dny mládže, ale nečekal jsem jaká sociálně-politická situace nastane,” říká Rafael. Přišel o práci a za nastřádané peníze nakoupil potraviny pro své přátele, s nimiž se chtěl vydat na cestu. Dnes jsou ve vězení. Jeho mladí krajané doufají, že jim papež dodá naději. “Potřebujeme, aby papež František jasně a rozhodně promluvil na téma nikaraguiského národa, aby denuncoval zločiny proti lidskosti spáchané Ortegovou diktaturou a zaujal stanovisko k situaci v Nikaragui,” žádají mladí z této stejně krásné jako zbědované země.

Od počátku protivládních protestů v Nikaragui zahynulo nejméně 325 lidí, 600 bylo uvězněno a mnozí utekli do sousedních zemí. Politická krize způsobila milionové ztráty a uzavření mnoha podniků.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku: Tomáš Tetiva
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou