SDM 2019: Pohostinství mladým nabídli i židé a muslimové

Světový den mládeže zahájí dnes v Panamě mše svatá na Cinta Costera, výstavné promenádě na tichomořském pobřeží. Rozlehlá prostranství mohou pojmout až 400 tisíc lidí a budou dějištěm hlavních setkání. Situaci ve městě den před papežovým příletem pro nás zmapoval P. Marek Raczkiewicz CSsR.
Publikováno: 22. 1. 2019 12:00

Autobusy s poutníky přijížděly do hlavního města postupně, aby neochromily dopravu. Přijely také skupiny, které strávily minulé dny v sousední Kostarice. Mezinárodní letiště Tocumen v Panamě otevřelo včera nový terminál, na kterém přistála první letadla s poutníky. Mimořádnou poutnicí se stala Panna Maria Fatimská, jejíž socha byla vypravena z portugalského poutního místa na setkání mladých. Arcibiskup Ulloa očekával delegaci na letišti, doprovodil sochu do farnosti Panny Marie Lurdské a odsoužil tam slavnostní mši na úmysl Světových dní. Do Panamy připutovaly také relikvie José Sáncheze del Río. Čtrnáctiletý Joselito zemřel mučednickou smrtí za pronásledování v Mexiku a je jedním z patronů panamského setkání.

Synagoga nabídla místa k ubytování, mešita vodu

Mladí poutníci se setkali s přijetím nejen ve farnostech a katolických rodinách. Synagoga Kol Shearith v Panamě přijala 50 poutníků. Hovoří rabín Gustavo Kraselnik:

Idea se zrodila před několika měsíci během neformáního rozhovoru s našimi přáteli z farnosti sv. Lukáše v Costa del Este. Když mluvili o odpovědnosti za přijetí mladých během tohoto setkání, spotánně jsme jim vyšli vstříc.

Rabín Kraselnik je přítelem papeže Františka a hrdě ukazuje společné fotografie. U katolíků obdivuje především misijní zápal. Pozadu nechtějí zůstat ani muslimové. V nejstarší mešitě Střední Ameriky nabídne muslimská komunita mladým vodu. Odhaduje se, že kolem ní přejde až 20 tisíc lidí.

Pouť je jedním z pěti pilířů islámu, hajj, jak říkáme v arabštině. Čím je tato událost v Panamě, ne-li poutí mladých, kteří přicházejí za konkrétním cílem. Toto je naše malá cihlička…” - říká Yanus Makda.

Arcibiskup Ulloa: SDM jako slavnost pro každého

Panamská média zdůrazňují, že Světové setkání mládeže je historickou událostí, a věnují mu velký prostor. Všeobecný ráz setkání mladých katolíků vyzdvihl na tiskové konferenci také místní ordinář, arcibiskup José Domingo Ulloa Mendieta:

Na Světové dny mládeže můžeme pohlížet z pozice dospělých, kteří vidí zejména problémy, ale také z pozice mladých, kteří jsou snílci a problémy pro ně nejsou překážkami, nýbrž výzvou. Já na ně hledím z pozice víry a také z pozice mladých. Tato slavnost je pro všechny, nikdo z ní není vyloučený. Pro mne, jako pastýře této církve, je to velmi významná věc. Musíme si uvědomit, že je to velký dar, jaký papež František dal této středoamerické oblasti a naší malé zemi. Neustále opakuji, že Bůh chce konat věci skrze malé. Jsem přesvědčen o tom, že změny dnes nepřijdou od těch, kdo jsou velcí a mají moc, nýbrž od malých a pokorných. Až papež přistane, stane se on tím, kdo vede setkání. My jsme pouze připravili místa a struktury, abychom mu je okamžitě předali,” řekl arcibiskup José Domingo Ulloa Mendieta.

Mladé Nikaraguice blokuje politická situace

Někteří mladí lidé, kteří chtěli na setkání s papežem přijet, nakonec do Panamy nedorazí. Platí to zejména o poutnících z Nikaragui. Během protivládních protestů bylo mnoho mladých uvězněno nebo dokonce přišli o život. Tamní biskupská konference v obavách o bezpečnost musela také zrušit plány na přijímání mládeže ve svých diecézích.

Když jsem se dozvěděl, že papež bude v Panamě, začal jsem šetřit peníze. Ale vypuknutí sociálních protestů v Nikaragui radikálně změnilo můj život,” říká čtyřiadvacetiletý Dexter obviněný, podobně jako mnoho jiných, z terorismu kvůli účasti na manifestacích proti režimu Daniela Ortegy. Ušetřené peníze nakonec věnoval potřebným. Sám žije v utajení. Podle odhadů nikaraguiských biskupů se do Panamy vydá asi 2 tisíce jejich krajanů. “Mladí lidé si museli mnoho věcí odříct, aby se setkání zúčastnili. Mnozí prodali svůj telefon nebo jiné osobní věci,” říká koordinátor pastorace mládeže z diecéze Managua. “Chtěl jsem se vydat na světové dny mládže, ale nečekal jsem jaká sociálně-politická situace nastane,” říká Rafael. Přišel o práci a za nastřádané peníze nakoupil potraviny pro své přátele, s nimiž se chtěl vydat na cestu. Dnes jsou ve vězení. Jeho mladí krajané doufají, že jim papež dodá naději. “Potřebujeme, aby papež František jasně a rozhodně promluvil na téma nikaraguiského národa, aby denuncoval zločiny proti lidskosti spáchané Ortegovou diktaturou a zaujal stanovisko k situaci v Nikaragui,” žádají mladí z této stejně krásné jako zbědované země.

Od počátku protivládních protestů v Nikaragui zahynulo nejméně 325 lidí, 600 bylo uvězněno a mnozí utekli do sousedních zemí. Politická krize způsobila milionové ztráty a uzavření mnoha podniků.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Výzva brněnského biskupa k zahájení kanonizačního řízení P. Martina Středy, SJ

Přinášíme výzvu brněnského diecézního biskupa Vojtěcha Cikrleho k zahájení kanonizačního řízení P. Martina Středy, SJ.
03.12.2021

Papež se setkal se svatým synodem pravoslavné církve na Kypru

Druhý den Františkovy návštěvy Kypru začal zdvořilostní návštěvou nejvyššího představitele místní autokefální pravoslavné církve, Jeho Blaženosti Chrysostoma II., v arcibiskupském paláci v hlavním městě Nikósii. Oba následně promluvili před svatým synodem kyperské pravoslavné církve.
03.12.2021

Biskup Václav Malý slaví 25. výročí od jmenování biskupem

V prosinci 1996 byl Mons. Václav Malý jmenován papežem Janem Pavlem II. titulárním biskupem marcelliánským a pomocným biskupem pražským. Biskupské svěcení pak přijal 11. ledna 1997 v Praze.
03.12.2021

400 let od narození jezuity Bohuslava Balbína

Historik, vlastenec a člen Tovaryšstva Ježíšova (jezuitů) Bohuslav Balbín patří mezi nejvýznamnější osobnosti českého baroka. Těžiště obsáhlého a rozmanitého díla Bohuslava Balbína, který se narodil před 400 lety, 3. prosince 1621 v Hradci Králové, tkví především v pracích historických a vlastivědných, založených na pečlivém pramenném studiu.
03.12.2021

První den papežské cesty na Kypru

Papež František 2. prosince 2021 přiletěl v odpoledních hodinách na mezinárodní letiště v Larnace na Kypru, kde Svatého otce přivítala předsedkyně tamního parlamentu. Papež se poté odebral do hlavního města Nikósie, kde jej v tamní maronitské katedrále čekal první bod programu: setkání s kněžími, řeholníky, katechety a zástupci církevních hnutí. Navečer se setkal s prezidentem Kypru Nicosem Anastasiadesem a se zástupci politické a kulturní sféry země. Přinášíme fotogalerii.
02.12.2021