Program papeže Františka na SDM v Panamě

Datum publikace23. 1. 2019, 12.30

Papež František dnes odletěl na Světový den mládeže do Panamy, kde ho čeká nabitý program, který uvádíme doplněný o středoevropský čas. Podívat se také můžete na video s místy, kde se 34. SDM bude konat.

Foto: Twitter Vatican News

PROGRAM APOŠTOLSKÉ CESTY DO PANAMY NA SVĚTOVÝ DEN MLÁDEŽE

(Uvedeny jsou místní časy, časy v závorce odpovídají středoevropskému času.)

Středa 23. ledna 2019

ŘÍM - PANAMÁ

09.35 Odlet z Říma/Fiumicina do Panamy

16.30 (22.30 SEČ) Přílet na mezinárodní letiště Tocumen v Panamě

OFICIÁLNÍ PŘIJETÍ

16.50 (22.50 SEČ) Přesun na apoštolskou nunciaturu

„Odjíždím na Světový den mládeže v Panamě. Žádám vás, abyste se modlili za tuto velmi krásnou a důležitou událost na cestě církve,“ uvedl papež František na svém Twitterovém účtu před odletem.

Čtvrtek 24. ledna 2019

PANAMÁ

09.45 (15.45 SEČ) UVÍTACÍ CEREMONIÁL u hlavního vchodu prezidentské rezidence – Palacio de las Garzas

ZDVOŘILOSTNÍ NÁVŠTĚVA U PREZIDENTA REPUBLIKY v prezidentské rezidenci

• na TV Noe v přímém přenosu

10.40 (16.40 SEČ) SETKÁNÍ S PŘEDSTAVITELI VEŘEJNÉHO ŽIVOTA, ČLENY  DIPLOMATICKÉHO SBORU  A ZÁSTUPCI OBČANSKÉ SPOLEČNOSTI na Ministerstvu zahraničních věcí sídlícího v Palacio Bolivar - Promluva Svatého otce

• na TV Noe v přímém přenosu

11.15 (17.15 SEČ) SETKÁNÍ SE STŘEDOAMERICKÝMI BISKUPY v kostele sv. Františka z Asisi - Promluva Svatého otce

• na TV Noe v přímém přenosu

17.30 (23.30 SEČ) UVÍTACÍ CEREMONIÁL A ZAHÁJENÍ SVĚTOVÉHO DNE MLÁDEŽE v univerzitním městě Santa Maria la Antigua – Cinta Costera - Promluva Svatého otce

• na TV Noe v pátek 25. ledna od 20.00

Pátek 25. ledna 2019

PANAMÁ

10.30 (16.30 SEČ) KAJÍCÍ LITURGIE S MLADÝMI TRESTANCI ve věznici pro nezletilé v Las Garzas a Pacora - Homilie Svatého otce

• na TV Noe v přímém přenosu -> přímý přenos zrušen, neboť se kající liturgie odehraje za zavřenými dveřmi

11.50 (17.50 SEČ) Přesun helikoptérou na apoštolskou nunciaturu

17.30 (23.30 SEČ) KŘÍŽOVÁ CESTA S MLADÝMI v univerzitním městě Santa Maria la Antigua – Cinta Costera - Promluva Svatého otce

• na TV Noe v sobotu od 10.00

Sobota 26. ledna 2019

PANAMÁ

09.15 (15.15 SEČ) MŠE SVATÁ spojená s vysvěcením oltáře v katedrální bazilice Santa Maria la Antigua, které se zúčastní kněží, zasvěcené osoby a laická hnutí - Homilie Svatého otce

12.15 (18.15 SEČ) Oběd s mladými v semináři San José

18.30 (neděle 0.30 SEČ) VIGÍLIE S MLADÝMI v metropolitním parku sv. Jana Pavla II. - Promluva Svatého otce

• na TV Noe v neděli od 10.30

Neděle 27. ledna 2019

PANAMÁ - ŘÍM

08.00 (14.00 SEČ) MŠE SVATÁ ZA SVĚTOVÝ DEN MLÁDEŽE v metropolitním parku sv. Jana Pavla II. - Homilie Svatého otce

• na TV Noe v přímém přenosu

10.45 (16.45 SEČ) NÁVŠTĚVA DOMU DOBRÉHO SAMARITÁNA HOGAR - Promluva Svatého otce, Modlitba Anděl Páně

• na TV Noe v přímém přenosu

16.30 (22.30 SEČ) SETKÁNÍ S DOBROVOLNÍKY SVĚTOVÉHO DNE MLÁDEŽE na stadionu Rommela Fernandeze - Promluva Svatého otce

18.00 (pondělí 0.00 SEČ) ZÁVĚREČNÝ CEREMONIÁL na mezinárodním letišti v Panamě

18.15 (pondělí 0.15 SEČ) Odlet do Říma

Pondělí 28. ledna 2019

ŘÍM

11.50 Přílet na letiště v Římě-Ciampinu

Jaká místa navštíví papež František v Panamě?

Papež František a mladí poutníci z celého světa budou mít příležitost navštívit jedno z nejvýznamnějších historických měst Latinské Ameriky. Historické město Ciudad de Panamá se však nachází necelých 10 km za současným hlavním městem a nazývá se Stará Panama. Tyto ruiny jsou pozůstatky prvního evropského města na pacifickém pobřeží Ameriky. V roce 1670 napadl město pirát Henry Morgan a to, co z města zbylo, bylo přesunuto do současné Staré čtvrti, která je od roku 1997 součástí seznamu světového dědictví UNESCO.

Právě zde se nachází katedrála Panny Marie, jejíž oltář po pečlivém restaurování bude papežem Františkem posvěcen. Nedaleko odtud v kostele sv. Františka se papež setkání se středoamerickými biskupy. S hlavním představitelem země se setká papež František v prezidentské rezidenci Palacio de las Garzas, která se též nachází ve staré čtvrti.

Mezi historickou a moderní částí města se nachází prostor, kde se bude odehrávat část hlavního programu Světového dne mládeže. Tato část města se nazývá pobřežní Beltway nebo Santa María la Antigua. Zde se bude konat uvítcí ceremoniál a papež František zahájí 34. SDM a zde se také bude konat páteční křížová cesta.

Pobřežní Beltway je široká silnice na pobřeží Tichého oceánu v blízkosti Panamského zálivu. Je dlouhá cca 2 km a asi 200 m široká. Je to místo, kde v Americké probíhala evangelizace. Doufáme, že sem přijdeme kolem 300 000 a 400 000 poutníků,“ uvedl ředitel logistiky akce Jorge Díaz.

Hlavní události SDM se budou konat v metropolitním parku sv. Jana Pavla II. o rozloze 2,6 km2. Zde budou mladí slavit s papežem sobotní vigílii a nedělní závěrečnou mši svatou, při které bude oznámeno místo konání dalšího SDM.

„Hlavní výhodou je, že všechna místa setkání se nacházejí v centru, takže přesun z jednoho místa na druhé může trvat cca 20-30 minut,“ uvedla Eidyn Solanillo z organizačního výboru.

Panamský Světový den mládeže je prvním, který věnuje také zvláštní pozornost domorodým národům. Důraz je také kladem na větší respekt k životnímu prostředí, neboť v této části Panamy se nachází velké množství chráněných druhů jak zvířat, tak i rostlin.

„Vzhledem k tomu, že jedním z důrazů totoho setkání je encyklika Laudato si, máme týmy mladých lidí přidělených ke zpracování recyklovatelného a nerecyklovatelného odpadu, aby se znečištění minimalizovalo,“ uvedl koordinátor logistiky Erik Guerrero. Těmto mladým dobrovolníkům se přezdívá „Laudato sí brigáda“ a jejich úkolem je zajistit, aby se SDM stal zcela ekologicky udržitelnou událostí.

(Zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce, TV Noe, Rome reports)

Autor článku: Radka Blajdová