116. plenární zasedání ČBK se uskuteční v Praze

25. 01. 2019 Rubrika: Domácí
Čeští a moravští biskupové i představitelé mužských a ženských řádů se sejdou na svém 116. plenárním zasedání, které se bude konat ve dnech 30. - 31. ledna 2019 v prostorách Arcibiskupství pražského.

V rámci plenárního zasedání ČBK se biskupové českých a moravských diecézí a zástupci konferencí vyšších řeholních představených mimo jiné seznámí s informacemi o církvi ve společnosti či novinkami z řádů a řeholí (KVŘP). Poprvé se plenárního zasedání bude účastnit i apoštolský nuncius pro Českou republiku arcibiskup Charles D. Balvo.
 
Biskupové budou mimo jiné debatovat o ekonomické situaci v organizacích, které spadají pod gesci katolické církve, rovněž v souvislosti s návrhem komunistů na zdanění tzv. církevních restitucí, který tento týden prošel Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR ve třetím čtení. Detailněji se také budou věnovat činnostem Charity ČR či oslavám 30. výročí kanonizace Anežky České a přípravě Národní pouti do Říma v listopadu 2019.
 
Plenárnímu zasedání bude předcházet i společný studijní den biskupů a představitelů řeholí na téma sexuální zneužívání nezletilých, na kterém budou přednášet odborníci na tuto problematiku z oblasti trestního i kanonického práva, dětské psychologie či duchovního doprovázení. Cílem studijního dne je nastavit ta nejúčinnější opatření v rámci katolické církve, aby prostředí v církevních zařízeních a společenstvích bylo pro děti i nadále bezpečným místem.
 
S biskupy a zástupci řádů se mohou věřící setkat 30. ledna od 18.00 na koncelebrované mši svaté v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha ve Svatováclavské kapli. Předsedajícím bude arcibiskup pražský kardinál Dominik Duka, OP a kazatelem brněnský pomocný biskup Pavel Konzbul.

Po skončení plenárního zasedání se uskuteční krátký briefing pro novináře. Čas i místo budou upřesněny. 

Autor článku: Monika Klimentová