116. plenární zasedání ČBK se uskuteční v Praze

Čeští a moravští biskupové i představitelé mužských a ženských řádů se sejdou na svém 116. plenárním zasedání, které se bude konat ve dnech 30. - 31. ledna 2019 v prostorách Arcibiskupství pražského.
Publikováno: 25. 1. 2019 9:45

V rámci plenárního zasedání ČBK se biskupové českých a moravských diecézí a zástupci konferencí vyšších řeholních představených mimo jiné seznámí s informacemi o církvi ve společnosti či novinkami z řádů a řeholí (KVŘP). Poprvé se plenárního zasedání bude účastnit i apoštolský nuncius pro Českou republiku arcibiskup Charles D. Balvo.
 
Biskupové budou mimo jiné debatovat o ekonomické situaci v organizacích, které spadají pod gesci katolické církve, rovněž v souvislosti s návrhem komunistů na zdanění tzv. církevních restitucí, který tento týden prošel Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR ve třetím čtení. Detailněji se také budou věnovat činnostem Charity ČR či oslavám 30. výročí kanonizace Anežky České a přípravě Národní pouti do Říma v listopadu 2019.
 
Plenárnímu zasedání bude předcházet i společný studijní den biskupů a představitelů řeholí na téma sexuální zneužívání nezletilých, na kterém budou přednášet odborníci na tuto problematiku z oblasti trestního i kanonického práva, dětské psychologie či duchovního doprovázení. Cílem studijního dne je nastavit ta nejúčinnější opatření v rámci katolické církve, aby prostředí v církevních zařízeních a společenstvích bylo pro děti i nadále bezpečným místem.
 
S biskupy a zástupci řádů se mohou věřící setkat 30. ledna od 18.00 na koncelebrované mši svaté v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha ve Svatováclavské kapli. Předsedajícím bude arcibiskup pražský kardinál Dominik Duka, OP a kazatelem brněnský pomocný biskup Pavel Konzbul.

Po skončení plenárního zasedání se uskuteční krátký briefing pro novináře. Čas i místo budou upřesněny. 

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Celostátní akce Den Charity začíná. Ukážeme vám, co dokážeme

Přijďte a oslavujte s námi! Série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce, právě začíná. Přijďte na koncert, den otevřených dveří, na výstavu či sportovní odpoledne. A vezměte sebou děti. „Máme čím se pochlubit, ale současně dobře víme, že bez dárců a příznivců, kteří naši práci podporují, by to nešlo,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo.
19.09.2019

Katolický týdeník: Světec, který spojuje národy

Novým blahoslaveným, který má blízko k naší zemi, je od neděle 15. září P. Richard Henkes. Beatifikace se konala v německém Limburku a přijeli na ni i poutníci z Česka či Polska.
18.09.2019

Začíná soudní řízení v kauze sexuálního zneužívání ve vatikánském malém semináři

Promotor spravedlnosti vatikánského tribunálu usnesením ze dne 16. a 17. září nařídil, aby byla postoupena soudu obžaloba ze sexuálního zneužívání, jehož se měl před rokem 2012 ve vatikánském malém semináři sv. Pia X. dopustit o. Gabriele Martinelli, a obžalobu z napomáhání trestnému činu, která se týká rektora téhož ministrantského semináře, o. Enrica Radice, sdělilo tiskové středisko Svatého stolce.
18.09.2019

Naživo s Indy o tom, jak čeští dárci mění životy chudých indických dětí

Tento týden přijede do východních Čech indický koordinátor charitního projektu Adopce na dálku® P. Patrick Edward Pinto z oblasti Bangalore. O životě dětí z nejchudších indických rodin, kterým čeští dárci pomáhají získat vzdělání, bude vyprávět studentům na školách v Hradci Králové (20. 9.) a na Pardubicku (18., 19. a 23. 9.). Živé besedy pro veřejnost se uskuteční v Poličce (18. 9.), v Novém Městě nad Metují (20. 9.), v Kutné Hoře (21. 9.), v Dobrušce a v Rychnově (22. 9.) i v dalších městech. Ve čtvrtek 19. září se P. Pinto ještě setká s radním Pardubického kraje pro sociální péči a neziskový sektor Pavlem Šotolou a s řediteli Charit.
17.09.2019

Mše svatá zahájí proces blahořečení Adolfa Kajpra

Dnes uplynulo přesně 60 let od smrti P. Adolfa Kajpra SJ (1902–1959). Při příležitosti tohoto výročí a zahájení diecézní fáze procesu jeho blahořečení se bude slavit mše svatá v kostele sv. Ignáce na Karlově náměstí. Začne v neděli 22. září v 9 hodin a hlavním celebrantem bude pražský arcibiskup Dominik Duka OP. V závěru bohoslužby budou ostatky Božího služebníka Adolfa Kajpra uloženy v kostele.
17.09.2019