ACN Slovensko: Do kampaně Pomoc pro Sýrii se zapojuje stále více Slováků

Datum publikace25. 1. 2019, 15.00

Slovensko živě reaguje na stále dramatičtější situaci v Sýrii, která je důsledkem války. Do probíhající mezinárodní kampaně papežské nadace ACN s názvem Pomoc pro Sýrii se od listopadu 2018 různými způsoby zapojily stovky Slováků. Součástí kampaně je i putovní výstava Děti války, která bude představena v bratislavském Domě Quo Vadis 7. února 2019.

Foto: ACN - Aid to the Church in Need

V současnosti v Sýrii žije 6,3 milionu vnitřně vysídlených osob, přibližně 13,1 milionu lidí závisí na humanitární pomoci, 7 milionů dětí a mladistvých potřebuje pomoc v oblasti vzdělávání, každé čtvrté dítě bylo během války zraněné a potřebuje zdravotní péči. To je jen nástin celkové krizové situace v Sýrii, na kterou reaguje papežská nadace ACN Slovensko - Pomoc trpící církvi kampaní Pomoc pro Sýrii. Cílem kampaně je podpora těch oblastí života Syřanů, které mají směřovat k co nejrychlejší stabilizaci země a zajištění klidné budoucnosti. Od začátku války přitom podpořila nadace ACN - Aid to the Church in Need stovky humanitárních, rekonstrukčních, stipendijních, terapeutických a pastoračních projektů v Sýrii v hodnotě více než 30 milionů eur.

Slováci se se zájmem zapojili do kampaně různými způsoby: účastí v diskusích a společných modlitbách se syrským arcibiskupem Antoine Chahdom, který v listopadu 2018 navštívil sedm slovenských míst, účastí na benefičním divadelním představení V Betánii nebo na koncertu skupiny Slunovrat, či reakcí na výzvu papeže Františka - symbolickým zapálením svíce za mír v Sýrii. Na Vánoce připravila ACN Slovensko sérii online zamyšlení Vánoce se Sýrií - během tří týdnů se Slováci vydávali po stopách Sýrie ve Svatém Písmu, objevovali její současnou podobu a modlili se za trpící bratry a sestry v Sýrii.

V neposlední řadě Slováci podporují Sýrii i finančně. „V reakci na obrovský rozsah potřeb lidí v Sýrii darovali již stovky slovenských soukromých dárců, mnohé řeholní komunity a farnosti od začátku kampaně spolu přes 95 tisíc eur. Celkový výtěžek kampaně bude použit na výše zmíněné projekty. Vytrvalé modlitby a velkodušnost Slováků jsou velkou psychickou podporou a nadějí pro Syřany, kteří ze srdce děkují za efektivní a údernou pomoc a za Slováků se také modlí. Tak je nám Blízký východ ještě bližší,“ říká ředitelka ACN Slovensko - Pomoc trpící církvi Martina Hatoková.

Připravovaná výstava Děti války, součást kampaně Pomoc pro Sýrii, představí autentické válečné zkušenosti syrských dětí přetavené do jejich vlastních výtvarných děl a do příběhů s reportážní fotografie. Vystavené budou i vybrané práce slovenských dětí (Děti pro Sýrii), které vyjadřují solidaritu s utrpením syrských vrstevníků. Představení výstavy se uskuteční 7. února 2019 v 19:00 v bratislavském Domě Quo Vadis; výstava potrvá do 24. února.

Během března bude expozice putovat po vybraných slovenských městech - instalována bude v některých firmách, centrech, farnostech, školách. Zájemci se mohou o výstavu ucházet na adrese info@acn-slovensko.org. Více informací o probíhající kampani naleznete na www.pomocpresyriu.sk nebo na facebookové stránce ACN.

ACN - Aid to the Church in Need je mezinárodní charitativní a pastorační organizací. Je zaměřena na poskytování materiální a duchovní pomoci křesťanům všude tam, kde jsou pronásledováni, utlačováni nebo kde trpí hmotnou nouzí. Vznikla v roce 1947 a v roce 2011 byla povýšena na nadaci papežského práva. ACN každoročně realizuje více než 5 300 projektů v téměř 150 zemích světa. Podporuje ji přibližně 400 000 soukromých dárců z celého světa. Na Slovensku působí prostřednictvím národní kanceláře ACN Slovensko - Pomoc trpící církvi od března 2017

Zdroj: ACN Slovensko – Pomoc trpiacej Cirkvi

Autor článku: Tomáš Tetiva