Papež zahájil SDM v Panamě

Datum publikace25. 1. 2019, 15.45

Během svého druhého dne v Panamě, ve čtvrtek 24. ledna, se papež František setkal jak s politickými tak i kulturními představiteli země, pronesl svoji promluvu středoamerickým biskupům a oficiálně zahájil 34. světový den mládeže. Atmosféru dění v Panamě vystihují také krátké video sestřihy.

Foto: Tiskové středisko Svatého stolce

Návštěva prezidentského paláce

Dopoledne proběhla zdvořilostní návštěva u prezidenta Panamy Juana Carlose Varely v prezidentského paláce Las Garzas. Po společné fotografii prezident doprovodil papeže Františka do reprezentačních místností. Svatý otec krátce vyhlédl z vyhlášeného balkónu, a pak se odebral k soukromému rozhovoru do prezidentské pracovny. Poté proběhla protokolární výměna darů a prezidentský pár představil papeži své tři syny.

Papež představitelům Panamy: Vaše země je místem setkání

Setkání v Bolívarově paláci, kde sídlí Ministerstvo zahraničních věcí, se zúčastnilo asi 700 představitelů politického a kulturního života Panamy. Ve své první oficiální promluvě na panamské půdě se papež František inspiroval geografickou polohou země a její historicky danou multikulturností:

„Panama ´je zemí setkání a snu´, která je díky své privilegované pozici strategickým místem nejen pro tento region, ale pro celý svět. Je mostem mezi oceány a přirozeným místem pro setkání, je symbolem udržitelnosti, která se rodí ze schopnosti vytvářet vazby a spojenectví. Tato schopnost tkví v srdci panamského lidu.”

Papež biskupům: Pastýř musí naslouchat tepu dnešního lidu

Setkání se středoamerickými biskupy v kostele sv. Františka z Assisi probíhalo v přátelské atmosféře a ve své promluvě jim papež postavil před oči vzor pastýře lidu, kterým je nedávno svatořečený salvádorský mučedník sv. Oskar Romero. Papež František ho označil za „prorocký plod církve ve střední Americe“. Na základě Romerova života a biskupského hesla Smýšlet s církví papež v obsáhlé promluvě načrtl portrét pastýře a poskytl interpretační klíč k současné církevní situaci.

Papež mladým: Ať je vaším snem Ježíš!

V odpoledních hodinách dorazil papež František do parku parku Campo Santo María La Antigua, kde ho přivítal jmeném mladých z celého světa panamský arcibiskup José Domingo Ulloa„Chceme vyjádřit, že nejsme jenom papežovou mládeží, ale především mladými Krista. Proto společně chceme říci: Toto je Kristova mládež! Vítejte papeži Františku.“

34. světový den mládeže byl tedy oficiálně zahájen a v úvodu zazněla píseň „Emmanuel“, která byla hymnou SDM v roce 2000 v Římě.

V energickém projevu, který papež vedl ve své rodné španělštině, vyjádřil mladým svoji blízkost a vyzval je, aby žili dále svoji víru, ale určitým způsobem: „Jděte dál, ale ne, abyste vytvářeli jakousi paralelu církve, která bude víc zábavnou nebo prostě ´cool´ díky různým mládežnickým akcím...“

Poté, co papež vyjádřil své poděkování všem, kteří se na organizi SDM podílejí a i všem poutníků, vyzval mladé, aby potírali všechy formy projevu, které vylučují ty, jež jsou jiní než my.

Poté vyzval mladé, aby společně pozdravili emeritního papeže Benedikta XVI. Dále papež požádal mladé, aby společně podporovali kulturu setkávání a stále udržovali na živu společný sen, kterým je konkrétní osoba - Ježíš Kristus.

V závěru papež vyzval mladé, aby věřili, že Ježíšova láska stojí za to a aby se snažili napodovat Pannu Marii. Poté zazněla hymna letošního SDM.

(Zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce, Vatican News, Rome reports)

Autor článku: Radka Blajdová