Programové tipy Radia Proglas na 5. týden 2019

Datum publikace26. 1. 2019, 8.00

V týdnu od 27. ledna do 3. února uslyšíte na Radiu Proglas svědectví seniorky paní Marie Jarošové, která se v loňském roce setkala s papežem Františkem. Těšit se můžete také na ohlédnutí za Světovým dnem mládeže či vyhlášení ankety Album roku.

Ilustrační foto z SDM: Vojtě Pospíšil / Člověk a Víra

V úterý 29. ledna v 18.00 mši svatou z kostela sv. Bartoloměje v Kravařích, ve čtvrtek 31. ledna v 18.00 mši svatou z kostela Panny Marie Sněžné v Praze, v pátek 1. února v 18.00 mši svatou z kostela sv. Augustina v Brně, v sobotu 2. února na svátek Uvedení Páně do chrámu v 7.00 mši svatou z kostela svatého Augustina v Brně, v neděli 3. února v 9.00 mši svatou z kostela sv. Bartoloměje v Kravařích.

V týdnu zazní také modlitba růžence – v pondělí (radostný) a ve středu (slavný) v 18.00, v úterý (bolestný), ve čtvrtek (světla), v pátek (bolestný) a v sobotu (slavný) od 22.30.

V pátek se můžete krátce po 15. hodině připojit k modlitbě Křížové cesty.

Marie Jarošová, nynější obyvatelka Domu svatého Františka ve Veselí nad Lužnicí, přes 50 let pracovala u P. Františka Sobíška, dlouholetého duchovního správce v Rudolfově a pozdějšího děkana katedrály svatého Mikuláše v Českých Budějovicích. V loňském roce se setkala s papežem Františkem. Setkání pro ni bylo velkým zážitkem a odměnou za její celoživotní službu. S paní Marií Jarošovou se sešla Jitka Skřičková a natočila její životní příběh pro relaci Vítejte, senioři! Naladíte v pondělí 28. ledna v 9.00.

Atmosféru Světového setkání mládeže v Panamě zprostředkovává Proglasu redaktorka Jana Lokajová. Společně s vedoucím zpravodajské redakce Filipem Breindlem se za ním ohlédnou v pátek 1. února v 9.00 v týdeníku Všimli jsme si.

V lednu letošního roku oslavil neuvěřitelné osmdesátiny stále aktivní horňácký muzikant, primáš, zpěvák a upravovatel písní Martin Hrbáč. Právě on bude hostem posledního lednového Folklorního okénka, kde v rámci šestého pokračování cyklu Muzika v krvi pohovoří o svém vztahu k muzice, o svých předchůdcích, vzorech i následovnících. Rozhovor, který uslyšíte ve středu 30. ledna v 16.55, pochopitelně doprovodí starší i novější ukázky Martinovy nezaměnitelné hry i zpěvu spolu s CM Martina Hrbáče i s Muzikou Jožky Kubíka.

Známe výsledky 19. ročníku ankety Album roku, kterou vyhlašuje hudební redakce Proglasu. Osobnosti, které osloví, vybírají nejlepší hudební alba uplynulého roku bez ohledu na žánry. Letos bylo hlasujících – stejně jako loni – 130. Výsledky oficiálně vyhlásí Milan Tesař v sobotu 2. února v 19.15 v pořadu Slyšte, lidé! Složení hlasujících, kteří své tipy na nejlepší alba zasílají, se rok od roku obměňuje. Jsou to vždy osobnosti, s nimiž byla hudební redakce v uplynulém roce v pracovním kontaktu: hosté hudebních pořadů Proglasu, muzikanti, pořadatelé festivalů, hudební publicisté a kolegové z Proglasu.

Uvedením Posledních svědků završuje nakladatel vydání pěti svazků nositelky Nobelovy ceny Světlany Alexijevičové, které autorka považuje za své kompletní knižní dílo. Jedná se o knihu sestavenou ze stovek rozhovorů, jež Alexijevičová vedla s účastníky dějinných událostí. V případě Posledních svědků jimi byli převážně váleční sirotci, kteří přežili vyvražďování běloruského obyvatelstva německými zvláštními komandy během druhé světové války. Kniha přináší mimořádné svědectví dětí o nepředstavitelném rozsahu této katastrofy, o utrpení běloruského lidu a zejména pak o traumatech, které válka přináší těm nejmenším. Nad závěrečným silným svědectvím Světlany Alexijevičové se zamýšlí redaktorka Hana Svanovská v Knihovničce Proglasu v neděli 3. února ve 13.30.

Manželé Jana a Lukáš Holcovi z Českého Krumlova učí celá léta na místní Základní umělecké škole. Výtvarnice a hudebník vyučují už druhou generaci umělecky založených dětí a přitom vychovávají své vlastní čtyři potomky. Krumlovskou kulturu bez zpěvavých Lentilek, Brumlíků a Medvíďat stejně jako výtvarně dokonale zvládnutých masopustních masek si lze jen těžko představit. Holcovi dávají krumlovské kultuře tvář dlouhodobě, v jednotlivostech i celku. Jak v této snaze neztratit mízu, jak „nezdřevitět“? O tom budou hovořit v pořadu Křesťan a svět v neděli 3. února od 20.15.

Vysílání Radia Proglas je možné poslouchat on-line. Vysílací frekvence pro jednotlivé regiony, program, audiorchiv a další informace naleznete na internetové adrese www.proglas.cz.

(Autorka anonce: Sabina Hauserová, Radio Proglas)

Autor článku: Radka Blajdová