Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Rozhovor s Kamilem Strakem ze SDM v Panamě

Datum publikace26. 1. 2019, 15.45
TiskTisk

Českou delegaci na SDM v Panamě vede P. Kamil Strak, ředitel Sekce pro mládež ČBK. V rozhovoru s ním se dozvíte, jak naši poutníci strávili předprogram v diecézi Colón a jak lidé v Latinské Americe prožívají svoji víru.

Foto: Vojta Pospíšil / ČAV

Kolik mladých z České republiky přijelo na Světový den mládeže do Panamy? Kolik je doprovází kněží?

Mladých Čechů přijelo na předprogram SDM do Panamy 147. Doprovází je českobudějovický biskup Pavel Posád, ke kterému se tento týden připojil i královéhradecký biskup Jan Vokál. Dále naši skupinu doprovází 7 kněží, kteří jsou k dispozici pro osobní rozhovor i svátost smíření a tato služba je poměrně dobře využívána. Společně tvoříme program a sdílíme ho s místními lidmi. Vyměňujeme si zkušenosti a poznáváme kulturu druhých.

Jak bys představil diecézi Colón, která hostuje mladé poutníky z České republiky?

Z diecéze jsme zatím poznali jen domovskou farnost a několik málo jejích filiálek při misii. Tyto misie probíhají cca jednou za měsíc a mladí misionáři z diecéze navštěvují jednotlivé rodiny v domech, rozmlouvají s nimi o víře a snaží se je povzbudit Božím slovem a katechezí.

Je to diecéze skromná, ale lidská. Její součástí je také indiánská oblast. Místní biskup je vděčný za jakoukoliv misijní činnost. Moc kněží nemá, proto je rád za každého misionáře. Kněz ve farnosti Buena Vista, kde jsme byli hosty, pochází z Kolumbie.

Farnost, kde jste trávili předprogram, nese název Buena Vista Pražského Jezulátka. Jakou má spojitost s Pražským Jezulátkem?

Pražské Jezulátko je obecně v Latinské Americe velmi oblíbené a uctívané. Pravděpodobně jej sem přinesli misionáři, karmelitáni. Každopádně jej uctívají jako největší dar od Boha, který poslal svého Syna na tento svět. Největší oslavy Jezulátka se tu odehrávají o Vánocích.

Jak probíhal předprogram české skupiny poutníků? Co vás nejvíce zaujalo?

Pondělí jsme začali společnou adorací a tancem. V úterý jsme měli kulturní program, navštívili jsme školy a pohlídli si vesnici. Žádný den nechybělo slavení mše svaté. Před každou mši svatou se koná tzv. „svatá hodina“, tj. adorace, kdy se farníci společně připravují na bohoslužbu. 

Ve středu jsme měli možnost se společně s dalšími delegacemi pomodlit křížovou cestu vedoucí k nedaleké kapli Matky Boží na jednom z kopců. Ve čtvrtek byl den misií. Farnost nás rozdělila do skupin, ve kterých jsme společně s místní misionáři obcházeli domy. Po úvodním pozdravu jsme na návštěvě vždy nabídli Boží slovo, společné sdílení, modlitbu a poté je poprosili, aby v dotazníku odpověděli na různé životní otázky. V pátek byl sportovní a výletní den.

Co bylo vyvrcholením předprogramu?

Vrcholy byly dva. Jednak ono setkání všech delegací z diecéze v Colónu, kde jsme slavili mši svatou s místním biskupem a účastnili se koncertů a představení národů. Druhým vrcholem pak bylo nedělní slavení eucharistie v domovské farnosti, požehnání pro další pouť a představení jednotlivých delegací. Po mši svaté si každá země připravila vystoupení a představení místních tradic a přitom nechyběla ani česká polka.

Jaké bylo setkání s latinskoamerickou kulturou?

Velice obohacující. Zažili jsme jejich způsob prožívání víry, které je mnohem emotivnější. Mile nás překvapila jejich obrovská muzikálnost. Nejen na bohoslužbách, ale v podstatě kdekoliv a kdykoliv využívali všech možných i nemožných prostředků k nějaké hudební produkci. Dvě klíčová slova pro popis místních mohou být pohostinnostdobrota.

V čem je rozdíl prožívání víry naší mládeže a té v Panamě?

Panamci víru prožívají, jak již bylo řečeno, velmi emotivně a dávají si záležet hodně na zpívaných chválách a tancích. Do toho zejména starší lidé tráví dlouhý čas na kolenou v modlitbě před svatostánkem. Nemají problém mši svatou zakončit hlasitým skandováním k oslavě jednotlivých osob Trojice, Matky Boží a katolické církve. Celkově je jejich víra mnohem živější a spontánnější. Mnoho těžkostí nesou právě díky víře o něco snáz a lehčeji.

Na co se nejvíce těšíte při setkání s papežem Františkem?

Být na takto kulturně bohaté i lidsky početné akci, jakými budou bohoslužby se Svatým otcem, bude jistě zážitkem samo o sobě. Jsem moc zvědavý k čemu a jak nás papež František tentokrát povzbudí.

Děkujeme za rozhovor.

(Zpracoval br. Bruno a  P. Kamil Strak)

Autor článku: Radka Blajdová
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou