Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Pákistán: Nejvyšší soud potvrdil zproštění viny Asie Bibiové

Datum publikace29. 1. 2019, 13.00
TiskTisk

Pákistánský nejvyšší soud dnes potvrdil osvobození Asie Bibiové, která byla v roce 2010 odsouzena k trestu smrti za údajnou urážku islámského proroka Mohameda. Učinil tak odmítnutím petice, s níž radikální islamisté požadovali, aby byla žena popravena.

Foto: ACN - Church in Need

Osvobozující rozsudek vynesený 31. října loňského roku tak nabyl definitivně právní moci poté, co si skupina islamistických aktivistů, nespokojených s jejím propuštěním, třídenními pouličními manifestacemi vynutila dovolání k nejvyššímu soudu, podané muslimským předákem Qari Salaamem.

Advokát ženy Saif ul Malook, který musel z bezpečnostních důvodů opustit zemi, se vrátil do Islamábádu, aby byl přítomen dnešnímu přelíčení, které probíhalo za maximálních bezpečnostních opatření. Budova soudu byla obklíčena policií a armádou.

Asia Bibiová byla zatčena v roce 2009 po hádce s muslimskými ženami, které následně tvrdily, že urazila proroka. O rok později ji soud uznal vinnou a vzhledem k tomu, že v Pákistánu se urážka islámu trestá smrtí, ji poslal na popraviště. Verdikt ale loni v říjnu zvrátil nejvyšší soud, který dospěl k závěru, že žalobci nebyli schopní dokázat, že souzená matka čtyř dětí porušila zákon.

Sama Bibiová odmítla, že by proroka urazila. Od svého propuštění z vězení se skrývala společně s manželem na neznámém místě pod ochranou policie. Nyní tedy mohou z Pákistánu vycestovat. Jejich pět dcer již obdrželo azyl v Kanadě. Poprvé po devíti letech vězení tak bude moci být celá rodina spolu.

Případ vyvolal velké emoce v Pákistánu i v zahraničí. Značné protesty, které její osvobození v zemi vyvolalo, se úřadům podařilo zmírnit poté, co slíbily, že Bibiové nedovolí do zahraničí odcestovat. Rozsudek v celém světě pobouřil křesťany, zatímco v Pákistánu muslimští extremisté trvají na popravě a útočí na ty, kdo se Bibiové zastávají. Tak byli v roce 2011 zavražděni pákistánský ministr pro menšiny a guvernér provincie Paňdžáb.

Islamistická strana Tehríke Labajk (TLP) dokonce žádala smrt předsedy nejvyššího soudu a dalších dvou soudců, kteří trest smrti zvrátili. Úřadující šéf strany Šafík Amíní dnes soud před vynesením verdiktu znovu varoval před výrokem ve prospěch Bibiové.

Podle zákonů o rouhání je urážka proroka Muhammada trestným činem, který se trestá smrtí, přičemž za urážku Koránu se ukládá doživotní uvěznění. Tyto zákony představují v převážně muslimském Pákistánu extrémně citlivé téma a jsou intenzivně kritizovány i v rámci země.

Obvinění z rouhání zpravidla vyvolávají násilnou reakci mezi islámskými radikály, kteří zasahují do správní činnosti soudního systému a ohrožují soudce. „Bohužel kvůli hrozbám ze strany radikálů předávají soudy nižší instance svojí odpovědnost na vyšší soudy a pak to trvá roky, než se ukáže, že obviněný je nevinný,“ řekl Nasir Saeed, ředitel britské pobočky křesťanské charitativní organizace Centre for Legal Aid, Assistance and Settlement.

(Zdroj: Vatican News, ČTK)

Autor článku: Tomáš Tetiva
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou