Papež zaslal svoje videoposelství do Spojených arabských emirátů

Vatikán dnes zveřejnil videoposelství, které zaslal papež František lidu Spojených arabských emirátů před svojí apoštolskou cestou, která se bude konat od 3. do 5. února 2019.
Publikováno: 31. 1. 2019 11:45

Foto: Daniel Ibáñez/CNA

Drahý lide Spojených arabských emirátů,

Al Salamu Alaikum / pokoj s vámi!

Jsem rád, že za pár dní budu moci navštívit vaši zemi, zemi, která se snaží být modelem soužití, lidského bratrství a setkávání různých civilizací a kultur, kde mnozí nacházejí bezpečné místo, kde mohou pracovat, žít ve svobodě a kde se respekují rozdílnosti. 

Těší mě, že se budu moci setkat s lidem, který žije přítomnost s pohledem obráceným do budoucnosti. Oprávněně šajch Zajda, zakladatel Spojených arabských emirátů, prohlásil: „Opravdové bohatství se nevztahuje pouze na materiální zdroje, ale skutečné bohatství národa spočívá v lidu, který buduje budoucnost svého národa ... Pravé bohatství je lid.“

Upřímně děkuji Jeho Výsosti šejku Mohammedovi bin Zayedovi Al Nahyanamu, který mě pozval, abych se účastnil mezináboženského setkání na téma „Lidské bratrství“. A jsem také vděčný autoritám Spojených arabských emirátů za výbornou spolupráci, štědrou pohostinnost a bratrské přijetí, které mi byly velkoryse nabídnuty. 

Děkuji svému příteli a drahému bratrovi, velkému Imámovi mešity Al-Azhar, Dr. Ahmedovi Al-Tayebovi, a všem, kteří se podíleli na přípravě setkání, za odvahu a touhu potvrdit, že víra v Boha spojuje a nerozděluje, i přes rozdíly přibližuje a oddaluje od nepřátelství a averze.

Jsem rád za tuto příležitost, kterou mi Pán nabídl, že budu moci napsat ve vaší zemi novou stránku historie vztahů mezi náboženstvími a potvrdit, že jsme bratři, přestože jsme rozdílní.

S radostí se těším na brzké setkání a pozdravení „Eyal Zayid fi dar Zayid / synů Zajda v domě Zajdově“, země prosperity a míru, země slunce a harmonie, země soužití a setkávání!

Děkuji vám a uvidíme se brzy! A modlete se za mě!

(Zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce)

Autor článku:
Radka Blajdová

Související články

Další aktuality

Papež Thajcům: Jste lid úsměvu

Dnešním dnem začal oficiální program papežovy návštěvy v Bangkoku. Dopoledne se Svatý otec setkal s předsedou thajské vlády a veřejnými činiteli. Poté následovala návštěva u nejvyššího patriarchy buddhistů a nemocnice St. Louis. Posledním bodem programu byla mše svatá, která se konala na národním stadiónu.
21.11.2019

Papež František dorazil do Thajska

Dnes v brzkých ranních hodinách středoevropského času dorazil papež František do Thajska, kde zahájil svoji 32. zahraniční cestu. Na letišti v Bangkoku ho kromě oficiální delegace přivítala i jeho sestřenice řeholnice Ana Rosa Sivoriová, která uvedla, že v zemi panuje tzv. „papežská horečka“, neboť všichni chtějí vidět papeže.
20.11.2019

Vyjádření kardinála Dominika Duky k rozhodnutí Krajského soudu v Brně

Přinášíme vyjádření kardinála Dominika Duky k dnešnímu rozhodnutí Krajského soudu v Brně, který zamítl žalobu ohledně omluvy Brněnských divadel za uvedení hry O. Frljiče.
20.11.2019

Ignác Stuchlý pokročil směrem k blahořečení

Dne 5. listopadu 2019 se sešel poradní sbor teologů-konzultorů při vatikánské Kongregaci pro blahořečení a jednomyslně schválili dokument o hrdinských ctnostech Božího služebníka Ignáce Stuchlého (1869–1953), od jehož narození v polovině prosince uplyne 150 let. Je to druhý krůček k oficiálnímu prohlášení zakladatele českého salesiánského díla za „ctihodného“. Třetím krokem bude schválení kauzy od kardinálů téže kongregace.
20.11.2019

Tomáš Kraus: Zájem veřejnosti o Červenou středu nás velmi potěšil

Příští středu 27. listopadu se v Praze a v dalších městech a obcích ČR uskuteční iniciativa Červená středa (#RedWednesday), která chce veřejně připomenout všechny, kdo jsou ve světě pronásledováni pro své náboženské přesvědčení. Při této příležitosti jsme udělali rozhovor s Tomášem Krausem, tajemníkem Federace židovských obcí, která se na této akci podílí společně s ČBK a ERC.
20.11.2019