Papež se vydal na návštěvu Spojených arabských emirátů

Papež František včera přicestoval do Spojených arabských emirátů. Jako první papež tak stanul na půdě Arabského poloostrova, kde se zrodil islám. Se Svatým otcem se dnes při oficiálním přivítání setkal korunní princ emirátu šajch Muhammad bin Zajd Nahaján. Papež František poté navštívil Velkou mešitu v Abú Zabí, kde se zúčastnil soukromé schůzky s muslimskou Radou starších. V podvečer pak zavítal na mezináboženské setkání v Památníku zakladatele šajcha Zajda.
Publikováno: 4. 2. 2019 15:00

Foto: Tiskové středisko Svatého stolce

Letadlo, na jehož palubě papež cestoval, přistálo v hlavním městě Abú Zabí krátce před desátou hodinou večerní. Papeže po přistání přivítal korunní princ emirátu Abú Zabí šajch Muhammad bin Zajd Nahaján. Za jeho doprovodu se František setkal s velkým imámem egyptské mešity al-Azhar šajchem Ahmadem Tajibem, který je považovaný za hlavu sunnitského islámu.

Papež František se před zahájením cesty krátce pozdravil s novináři a mimo jiné jim řekl: „Děkuji vám za doprovod. Dnes ráno jsem obdržel zprávu, že v Abu Dhábí pršelo, což bývá v tamějších krajích považováno za příznak požehnání. Doufejme, že podle toho bude vše probíhat. Přinesl jsem vám jednu ikonu z kláštera v Bose, kopii tamější ikony, kterou si vezměte domů. Znázorňuje téma dialogu mezi starými a mladými lidmi. Velice mi leží na srdci a myslím, že je to výzva pro naši dobu. Paolo Ruffini vám ji předá. Děkuji.“

Dnes po poledni se se Svatým otcem při oficiálním přivítání setkal korunní princ emirátu šajch Muhammad bin Zajd Nahaján a viceprezident emirátu Muhammad bin Rašíd Al Maktúm.

Odpoledne se pak Svatý otec přesunul autem do Velké mešity na soukromé setkání s členy muslimské Rady starších. Po svém příchodu byl papež uvítán velkým imámem egyptské mešity al-Azhar a ministry zahraničních věcí, kultury a tolerance. Po návštěvě hrobu šajcha se papež František vrátil společně s velkým imámem do mešity, kde se uskutečnilo soukromé setkání s členy muslimské Rady starších.

Program papeže Františka pokračoval v podvečer mezináboženským setkáním v Památníku zakladatele emirátu šajcha Zajdy, organizovaném muslimskou Radou starších a věnovaném „bratrství mezi lidmi“.

Tam kromě papeže Františka vystoupil šejch Al Tajíb, vrchní imám káhirské univerzity Al Azhar, nejprestižnějšího teologicko-akademického sunnitského střediska. Kromě dalších křesťanských a muslimských představitelů (za prvně jmenované uveďme předsedu římské komunity Sant´Egidio, Marca Impagliazza) se konference zúčastnilo několik židovských osobností z New Yorku a některých amerických univerzit.

"Rád bych vyslal poselství ke svým muslimským bratrům na Východě. Křesťané jsou naši společníci, dokonce i Korán hovoří o vzájemných poutech," řekl ve svém projevu šejch Al Tajíb, vrchní imám káhirské univerzity Al Azhar.

"Abychom dnes mohli střežit mír ve jménu Božím, musíme se společně jako jedna rodina nalodit na archu, která jaom  jediná se dokáže plavit v bouřlivých mořích světa: říkejme ji archa bratrství. Ve jménu Boha Stvořitele musí být bez váhání odsouzena každá forma násilí, protože vážně znesvěcujeme Boží jméno, pokud ho používáme k ospravedlnění nenávisti a násilí vůči našim bratrům a sestrám. Žádné násilí nemůže být odůvodněno ve jménu náboženství," prohlásil papež František.

Spojené arabské emiráty jsou islámskou zemí, kterou však podle Vatikánu obývá také zhruba milion katolíků. Na rozdíl od jiných států zde mohou křesťané svou víru volně praktikovat.

Papež František před odletem do SAE vyzval válčící strany v Jemenu, aby dodržovaly mezinárodní dohody a zajistily dodávky potravin obyvatelům této země. SAE jsou součástí arabské koalice pod vedením Saúdské Arábie, která zasáhla do občanské války v Jemenu na straně jemenské vlády.

(Zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce, Vatican News, ČTK)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Vatikánská varování k německé synodální cestě

Církev v Německu nastoupila vlastní synodální cestu. Její počínání vzbuzuje otazníky v jiných místních církvích a rovněž ve Vatikánu, jak dosvědčuje papežův list Němcům a naposled list kardinála Marca Ouelleta německému episkopátu. Situaci přibližuje berlínský korespondent Vatikánského rozhlasu Tomasz Kycia.
20.09.2019

Katecheze a výuka náboženství důležitou součásti výchovy k základním lidským a křesťanským postojům

Úkol hlásání evangelia je jeden ze základních úkolů poslání církve, a má být její prioritou. Sv. Pavel zdůrazňuje, že evangelium je moc ke spasení pro každého, kdo věří (Řím 1, 16). Zcela jistě nemá na mysli jen liturgii v chrámech, ale jde spíše o životní styl každého křesťana.
20.09.2019

Programové tipy Radia Proglas na 39. týden 2019

V týdnu od 23. září se můžete těšit například na tematický svatováclavský program v sobotu 28. září nebo novinku – Barvínkovský jukebox.
20.09.2019

Náboženská výchova ve školách v Evropě

Ve většině zemí EU (s katolickou tradicí) je vyučování náboženství ve státních školách  ovlivňováno jednotlivými církvemi. O tom, jaká je situace ve výuce náboženství v jednotlivých zemích Evropy informuje P. Mariusz Kuźniar, ředitel Katechetické sekce České biskupské konference.
20.09.2019

Celostátní akce Den Charity začíná. Ukážeme vám, co dokážeme

Přijďte a oslavujte s námi! Série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce, právě začíná. Přijďte na koncert, den otevřených dveří, na výstavu či sportovní odpoledne. A vezměte sebou děti. „Máme čím se pochlubit, ale současně dobře víme, že bez dárců a příznivců, kteří naši práci podporují, by to nešlo,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo.
19.09.2019