Papež se vydal na návštěvu Spojených arabských emirátů

Papež František včera přicestoval do Spojených arabských emirátů. Jako první papež tak stanul na půdě Arabského poloostrova, kde se zrodil islám. Se Svatým otcem se dnes při oficiálním přivítání setkal korunní princ emirátu šajch Muhammad bin Zajd Nahaján. Papež František poté navštívil Velkou mešitu v Abú Zabí, kde se zúčastnil soukromé schůzky s muslimskou Radou starších. V podvečer pak zavítal na mezináboženské setkání v Památníku zakladatele šajcha Zajda.
Publikováno: 4. 2. 2019 15:00

Foto: Tiskové středisko Svatého stolce

Letadlo, na jehož palubě papež cestoval, přistálo v hlavním městě Abú Zabí krátce před desátou hodinou večerní. Papeže po přistání přivítal korunní princ emirátu Abú Zabí šajch Muhammad bin Zajd Nahaján. Za jeho doprovodu se František setkal s velkým imámem egyptské mešity al-Azhar šajchem Ahmadem Tajibem, který je považovaný za hlavu sunnitského islámu.

Papež František se před zahájením cesty krátce pozdravil s novináři a mimo jiné jim řekl: „Děkuji vám za doprovod. Dnes ráno jsem obdržel zprávu, že v Abu Dhábí pršelo, což bývá v tamějších krajích považováno za příznak požehnání. Doufejme, že podle toho bude vše probíhat. Přinesl jsem vám jednu ikonu z kláštera v Bose, kopii tamější ikony, kterou si vezměte domů. Znázorňuje téma dialogu mezi starými a mladými lidmi. Velice mi leží na srdci a myslím, že je to výzva pro naši dobu. Paolo Ruffini vám ji předá. Děkuji.“

Dnes po poledni se se Svatým otcem při oficiálním přivítání setkal korunní princ emirátu šajch Muhammad bin Zajd Nahaján a viceprezident emirátu Muhammad bin Rašíd Al Maktúm.

Odpoledne se pak Svatý otec přesunul autem do Velké mešity na soukromé setkání s členy muslimské Rady starších. Po svém příchodu byl papež uvítán velkým imámem egyptské mešity al-Azhar a ministry zahraničních věcí, kultury a tolerance. Po návštěvě hrobu šajcha se papež František vrátil společně s velkým imámem do mešity, kde se uskutečnilo soukromé setkání s členy muslimské Rady starších.

Program papeže Františka pokračoval v podvečer mezináboženským setkáním v Památníku zakladatele emirátu šajcha Zajdy, organizovaném muslimskou Radou starších a věnovaném „bratrství mezi lidmi“.

Tam kromě papeže Františka vystoupil šejch Al Tajíb, vrchní imám káhirské univerzity Al Azhar, nejprestižnějšího teologicko-akademického sunnitského střediska. Kromě dalších křesťanských a muslimských představitelů (za prvně jmenované uveďme předsedu římské komunity Sant´Egidio, Marca Impagliazza) se konference zúčastnilo několik židovských osobností z New Yorku a některých amerických univerzit.

"Rád bych vyslal poselství ke svým muslimským bratrům na Východě. Křesťané jsou naši společníci, dokonce i Korán hovoří o vzájemných poutech," řekl ve svém projevu šejch Al Tajíb, vrchní imám káhirské univerzity Al Azhar.

"Abychom dnes mohli střežit mír ve jménu Božím, musíme se společně jako jedna rodina nalodit na archu, která jaom  jediná se dokáže plavit v bouřlivých mořích světa: říkejme ji archa bratrství. Ve jménu Boha Stvořitele musí být bez váhání odsouzena každá forma násilí, protože vážně znesvěcujeme Boží jméno, pokud ho používáme k ospravedlnění nenávisti a násilí vůči našim bratrům a sestrám. Žádné násilí nemůže být odůvodněno ve jménu náboženství," prohlásil papež František.

Spojené arabské emiráty jsou islámskou zemí, kterou však podle Vatikánu obývá také zhruba milion katolíků. Na rozdíl od jiných států zde mohou křesťané svou víru volně praktikovat.

Papež František před odletem do SAE vyzval válčící strany v Jemenu, aby dodržovaly mezinárodní dohody a zajistily dodávky potravin obyvatelům této země. SAE jsou součástí arabské koalice pod vedením Saúdské Arábie, která zasáhla do občanské války v Jemenu na straně jemenské vlády.

(Zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce, Vatican News, ČTK)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Papež Thajcům: Jste lid úsměvu

Dnešním dnem začal oficiální program papežovy návštěvy v Bangkoku. Dopoledne se Svatý otec setkal s předsedou thajské vlády a veřejnými činiteli. Poté následovala návštěva u nejvyššího patriarchy buddhistů a nemocnice St. Louis. Posledním bodem programu byla mše svatá, která se konala na národním stadiónu.
21.11.2019

Papež František dorazil do Thajska

Dnes v brzkých ranních hodinách středoevropského času dorazil papež František do Thajska, kde zahájil svoji 32. zahraniční cestu. Na letišti v Bangkoku ho kromě oficiální delegace přivítala i jeho sestřenice řeholnice Ana Rosa Sivoriová, která uvedla, že v zemi panuje tzv. „papežská horečka“, neboť všichni chtějí vidět papeže.
20.11.2019

Vyjádření kardinála Dominika Duky k rozhodnutí Krajského soudu v Brně

Přinášíme vyjádření kardinála Dominika Duky k dnešnímu rozhodnutí Krajského soudu v Brně, který zamítl žalobu ohledně omluvy Brněnských divadel za uvedení hry O. Frljiče.
20.11.2019

Ignác Stuchlý pokročil směrem k blahořečení

Dne 5. listopadu 2019 se sešel poradní sbor teologů-konzultorů při vatikánské Kongregaci pro blahořečení a jednomyslně schválili dokument o hrdinských ctnostech Božího služebníka Ignáce Stuchlého (1869–1953), od jehož narození v polovině prosince uplyne 150 let. Je to druhý krůček k oficiálnímu prohlášení zakladatele českého salesiánského díla za „ctihodného“. Třetím krokem bude schválení kauzy od kardinálů téže kongregace.
20.11.2019

Tomáš Kraus: Zájem veřejnosti o Červenou středu nás velmi potěšil

Příští středu 27. listopadu se v Praze a v dalších městech a obcích ČR uskuteční iniciativa Červená středa (#RedWednesday), která chce veřejně připomenout všechny, kdo jsou ve světě pronásledováni pro své náboženské přesvědčení. Při této příležitosti jsme udělali rozhovor s Tomášem Krausem, tajemníkem Federace židovských obcí, která se na této akci podílí společně s ČBK a ERC.
20.11.2019