Papež se vydal na návštěvu Spojených arabských emirátů

Papež František včera přicestoval do Spojených arabských emirátů. Jako první papež tak stanul na půdě Arabského poloostrova, kde se zrodil islám. Se Svatým otcem se dnes při oficiálním přivítání setkal korunní princ emirátu šajch Muhammad bin Zajd Nahaján. Papež František poté navštívil Velkou mešitu v Abú Zabí, kde se zúčastnil soukromé schůzky s muslimskou Radou starších. V podvečer pak zavítal na mezináboženské setkání v Památníku zakladatele šajcha Zajda.
Publikováno: 4. 2. 2019 15:00

Foto: Tiskové středisko Svatého stolce

Letadlo, na jehož palubě papež cestoval, přistálo v hlavním městě Abú Zabí krátce před desátou hodinou večerní. Papeže po přistání přivítal korunní princ emirátu Abú Zabí šajch Muhammad bin Zajd Nahaján. Za jeho doprovodu se František setkal s velkým imámem egyptské mešity al-Azhar šajchem Ahmadem Tajibem, který je považovaný za hlavu sunnitského islámu.

Papež František se před zahájením cesty krátce pozdravil s novináři a mimo jiné jim řekl: „Děkuji vám za doprovod. Dnes ráno jsem obdržel zprávu, že v Abu Dhábí pršelo, což bývá v tamějších krajích považováno za příznak požehnání. Doufejme, že podle toho bude vše probíhat. Přinesl jsem vám jednu ikonu z kláštera v Bose, kopii tamější ikony, kterou si vezměte domů. Znázorňuje téma dialogu mezi starými a mladými lidmi. Velice mi leží na srdci a myslím, že je to výzva pro naši dobu. Paolo Ruffini vám ji předá. Děkuji.“

Dnes po poledni se se Svatým otcem při oficiálním přivítání setkal korunní princ emirátu šajch Muhammad bin Zajd Nahaján a viceprezident emirátu Muhammad bin Rašíd Al Maktúm.

Odpoledne se pak Svatý otec přesunul autem do Velké mešity na soukromé setkání s členy muslimské Rady starších. Po svém příchodu byl papež uvítán velkým imámem egyptské mešity al-Azhar a ministry zahraničních věcí, kultury a tolerance. Po návštěvě hrobu šajcha se papež František vrátil společně s velkým imámem do mešity, kde se uskutečnilo soukromé setkání s členy muslimské Rady starších.

Program papeže Františka pokračoval v podvečer mezináboženským setkáním v Památníku zakladatele emirátu šajcha Zajdy, organizovaném muslimskou Radou starších a věnovaném „bratrství mezi lidmi“.

Tam kromě papeže Františka vystoupil šejch Al Tajíb, vrchní imám káhirské univerzity Al Azhar, nejprestižnějšího teologicko-akademického sunnitského střediska. Kromě dalších křesťanských a muslimských představitelů (za prvně jmenované uveďme předsedu římské komunity Sant´Egidio, Marca Impagliazza) se konference zúčastnilo několik židovských osobností z New Yorku a některých amerických univerzit.

"Rád bych vyslal poselství ke svým muslimským bratrům na Východě. Křesťané jsou naši společníci, dokonce i Korán hovoří o vzájemných poutech," řekl ve svém projevu šejch Al Tajíb, vrchní imám káhirské univerzity Al Azhar.

"Abychom dnes mohli střežit mír ve jménu Božím, musíme se společně jako jedna rodina nalodit na archu, která jaom  jediná se dokáže plavit v bouřlivých mořích světa: říkejme ji archa bratrství. Ve jménu Boha Stvořitele musí být bez váhání odsouzena každá forma násilí, protože vážně znesvěcujeme Boží jméno, pokud ho používáme k ospravedlnění nenávisti a násilí vůči našim bratrům a sestrám. Žádné násilí nemůže být odůvodněno ve jménu náboženství," prohlásil papež František.

Spojené arabské emiráty jsou islámskou zemí, kterou však podle Vatikánu obývá také zhruba milion katolíků. Na rozdíl od jiných států zde mohou křesťané svou víru volně praktikovat.

Papež František před odletem do SAE vyzval válčící strany v Jemenu, aby dodržovaly mezinárodní dohody a zajistily dodávky potravin obyvatelům této země. SAE jsou součástí arabské koalice pod vedením Saúdské Arábie, která zasáhla do občanské války v Jemenu na straně jemenské vlády.

(Zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce, Vatican News, ČTK)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Papež František: Hledání Boží tváře je zárukou dobrého konce naší cesty

Petrův nástupce sloužil jako obvykle v kapli Domu sv. Marty mši svatou, ale dnes také v přímém televizním přenosu. Připomněl tímto způsobem svoji první pastorační cestu za hranice svojí diecéze, když se 8. července roku 2013, jen necelých pět měsíců od svého zvolení (13. 3.), vydal na ostrov Lampedusa, nejjižnější výspu Itálie a Evropské unie. Dnešní bohoslužby se proto účastnili členové úřadu Svatého stolce pro integrální lidský rozvoj ze Sekce pro migranty a uprchlíky, kterou vede pod přímým papežovým vedením kardinál Michael Czerny SI.
08.07.2020

Sdělení ČBK k omezením v době pandemie

Sdělení ČBK k zavedeným omezením v liturgii v době pandemie:
07.07.2020

Skončilo 123. plenární zasedání ČBK

Biskupové Čech, Moravy a Slezska se sešli 6. a 7. července na 123. plenárním zasedání ČBK na Velehradě. Jednání se účastnili i předsedové konferencí vyšších řeholních představených. Po celou dobu byl zasedání biskupů přítomen i apoštolský nuncius v ČR arcibiskup Charles D. Balvo.
07.07.2020

Ve Zlíně se uskuteční benefičně-evangelizační akce s názvem MILOVANÉ MĚSTO

Nadační fond Credo zve na benefičně-evangelizační večer Milované město, který se uskuteční 19. července 2020 na náměstí Míru ve Zlíně. Program bude probíhat od 16:00 do 19:00 se vstupem pro všechny zdarma.
07.07.2020

Přímé přenosy bohoslužeb od 7. do 12. července 2020

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
07.07.2020