Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Mší svatou vyvrcholila návštěva papeže Františka ve SAE

Datum publikace5. 2. 2019, 15.00
TiskTisk

Papež František dnes na závěr své třídenní návštěvy Spojených arabských emirátů odsloužil mši pod širým nebem v Abú Zabí, podle odhadu organizátorů se jí účastnilo na 170 tisíc lidí, včetně několika tisíc muslimů. Po závěrečném ceremoniálu na prezidentském letišti v Abú Zabí pak odletěl zpět do Říma.

Foto: Vatican Media

Poslední den svého pobytu ve Spojených arabských emirátech zahájil papež František soukromou návštěvou katedrály sv. Josefa, který je jedním ze dvou katolických kostelů v Abú Zabí. Tam položil na oltář květiny darované jednou z místních rodin a poté se usebral k modlitbě. Nakonec pozdravil zhruba 300 přítomných věřících a poděkoval jim za jejich svědectví ve víře.

Mše svatá na stadionu

Po návštěvě katedrály odjel na stadion v Abú Zabí, kde jeho apoštolská cesta vyvrcholila mší svatou. Ačkoliv dřívější odhady hovořily o 135 tisíc účastnících, nakonec se jí podle organizátorů zúčastnilo na 170 tisíc věřících, včetně několika tisíc muslimů.

Nechť jsou vaše společenství oázami pokoje,“ řekl František křesťanům Arabského poloostrova. Následování Ježíše a život podle blahoslavenství však nepřináší vždy veselí, konstatoval dále. „Kdokoli žije v zármutku, trpí nespravedlností, kdo se obětavě snaží být tvůrcem pokoje, ten ví, co znamená trpět,“ řekl Svatý otec katolickým věřícím, kteří z naprosté většiny přišli do Emirátů za prací a nežijí vždy ve snadných podmínkách. Povzbuzoval je ke svatosti každodenního života.

„Zcela jistě pro vás není jednoduché žít daleko od domova, chybí vám přízeň vašich milovaných a možná i cítíte nejistotu ohledně budoucnosti. Ale Bůh je věrný a svůj lid neopouští,“ povzbudil papež místní katolíky během mše.

Mši svatou ze stadionu v Abú Zabí vysílala místní televize v přímém přenosu. Na 50 tisíc lidí se jí účastnilo přímo na stadionu, dalších více než 100 tisíc lidí ji sledovalo za branami stadionu na velkoplošné obrazovce.

Během mše svaté zazněla řada jazyků, kromě angličtiny, arabštiny a italštiny to byla také francouzština, korejština či tagalština, kterou se hovoří na Filipínách. Právě lidé z Filipín a Indie tvoří velkou část z téměř milionu katolíků, kteří žijí a pracují ve Spojených arabských emirátech.

Na rozdíl od jiných islámských států regionu mohou v SAE křesťané svou víru volně praktikovat. I v této devítimilionové zemi je ale nelegální snažit se získávat nové věřící k jinému náboženství než k islámu či vzdát se islámu a přejít na jinou víru, což se trestá i smrtí.

Dokument lidského bratrství

Papež přijel do SAE v neděli na pozvání korunního prince emirátu Abú Zabí. Během návštěvy mimo jiné podepsal za Vatikán s imámem mešity Al-Azhar, považované za sídlo hlavy sunnitského islámu, dokument o společném boji proti extremismu. Text nese název Dokument lidského bratrství. Jeho obsahem je snaha posílit mezilidské vztahy, ukončit konflikty a pomoci těm nejchudším členům společnosti.

Hlava Al-Azharu šajch Ahmad Tajib řekl, že se s papežem shodli na tom, že všechna náboženská vyznání musejí být ušetřena násilí páchaného ve jménu náboženství. „Shodli jsme se, že všechna vyznání musejí být osvobozena od ozbrojených skupin, které šíří teror, a to bez ohledu na vyznání, doktrínu a ideologii (těchto skupin). Jsou to zločinci, krvaví vrazi a násilníci,“ řekl vůdce sunnitů.

Papež František ve svém projevu řekl, že náboženští představitelé musejí být majákem míru a prosazovat důstojnost pro všechny 'Boží děti'. Pokud se podle něj nespojí vyznavači různých náboženství a nebudou prosazovat konkrétní cesty míru, je budoucnost lidstva nejistá. „Buď budeme budoucnost budovat společně, nebo žádná budoucnost nebude,“ řekl Svatý otec.

Papež při pobytu v SAE také vyzval k větší spolupráci mezi křesťany a muslimy a odsoudil válku v Jemenu i další konflikty na Blízkém východě. „Válka vytváří jedině utrpení, zbraně přinášejí pouze smrt... Myslím zejména na Jemen, Sýrii, Irák a Libyi. Vyslovme se proti logice ozbrojené síly. Lidské bratrství od nás, církevních představitelů, žádá, abychom zakázali veškerá přitakání slovu válka,“ zdůraznil papež František.

(Zdroj: ČTK, Tiskové středisko Svatého stolce, Vatican News)

Autor článku: Tomáš Tetiva
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou