Papež František: Cesta na Arabský poloostrov byla jedním z Božích překvapení

Papež František ve své pravidelné středeční audienci po úvodním čtení z knihy Genesis (Gn 9, 1-5) shrnul svoji apoštolskou cestu do Spojených arabských emirátů. Vyzdvihl její význam a uvedl, že dialog mezi křesťanstvím a islámem je rozhodujícím faktorem pro mír v dnešním světě.
Publikováno: 6. 2. 2019 14:30

Foto: Tiskové středisko Svatého stolce

Nová stránka v historii mezi křesťanstvím a islámem

Včera se papež František vrátil ze své apoštolské cesty do Spojených arabských emirátů, „krátké, ale velmi důležité,“ uvedl Svatý otec a dále pokračoval: „Tato cesta navázala na setkání v roce 2017 v egyptském  Al-Azharu a zapsala novou stránku v historii dialogu mezi křesťanstvím a islámem a v úsilí prosazování míru ve světě na základě lidského bratrství.“

První papež na Arabském poloostrově

Je to poprvé, co na Arabském poloostrově stanula hlava katolické církve a „prozřetelnost tomu chtěla, že to byl papežem jménem František, 800 let poté, co sv. Františka z Assisi navštívil sultána al-Malik al-Kāmila,“ uvedl dále papež František a dodal, že často během své cesty na sv. Františka myslel: „Pomáhal mi nést v srdci evangelium, Ježíšovu lásku, při různých okamžicích své návštěvy. V mém srdci bylo Kristovo evangelium, modlitba k Otci za všechny Jeho děti, především za ty nejchudší, oběti nespravedlností, válek a bídy... Modlitba, aby dialog mezi křesťanstvím a islámem byl rozhodujícím faktorem pro mír v dnešním světě.“

Papež poděkoval za laskavé přijetí

Papež František vyjádřil své poděkování za velmi laskavé přijetí korunnímu princi, prezidentovi, viceprezidentovi a všem autoritám Spojených arabských emirátů.

„Tato země se v posledních desetiletích velmi rozrostla, stala se křižovatkou mezi Východem a Západem, multietnickou a multináboženskou ´oázou´ a tudíž vhodným místem pro podporu kultury setkání,“ pokračoval dále papež František a vyjádřil svoji vděčnost také biskupovi Paulovi Hinderovi, apoštolskému vikáři pro Jižní Arábii, který připravil a zorganizoval tuto událost pro katolickou komunitu.

Dále papež poděkoval všem kněžím, řeholníkům a laikům, kteří oživují křesťanskou přítomnost v této zemi, a také zmínil, že měl příležitost pozdravit prvního, dnes již devadesátiletého, kněze, který se zde stal zakladatelem mnohých křesťanských komunit: „Je na invalidním vozíku, slepý, ale úsměv nemizí z jeho rtů, úsměv, že sloužil Pánu a vykonal mnoho dobra.“ Papež měl příležitost se během své cesty pozdravit s mnohými kněžími pocházejících z různých zemí, kteří zde slouží v křesťanských komunitách v různých křesťanských ritech.

Dokument lidského bratrství zavazuje k šíření míru

„Kromě projevů došlo v Abú Zabí ještě k dalšímu kroku: já a velký imám mešity Al-Azhar jsme podepsali Dokument lidského bratrství, ve kterém jednotně potvrzujeme společné povolání všech mužů a žen, abychom byli bratry jako Boží synové a dcery, odsuzujeme každou formu násilí, především s náboženskou motivací a zavazujeme se k šíření autentických hodnot a míru ve světě,“ zdůraznil papež význam společného dokumentu.

„V době, jako je ta naše, kdy je velké pokušení vidět střet mezi křesťanskou a islámskou společností a považovat náboženství za zdroj konfliktu, jsme chtěli dát další, jasné a rozhodné znamení, že místo toho je možné se setkávat, je možné se respektovat a vést dialog  navzdory různorodosti kultur a tradic. Křesťanský a islámský svět oceňují a chrání společné hodnoty: život, rodinu, náboženský smysl, úctu ke starým, vzdělávání mladých a další,“ pokračoval dále papež.

Ať zasetá semena přinesou ovoce

V SAE žije zhruba milión křesťanů a většinu z nich tvoří ti, kteří sem přišli za prací z jiných asijských zemí. Papež během audience zmínil také krátké setkání s křesťanskou komunitou v katedrále sv. Josefa v Abú Zabí a mši svatou, kterou slavil na městském stadiónu pro více než 150 tisíc lidí. Během mše svaté, kterou papež sloužil společně s patriarchy, arcibiskupy a přítomnými biskupy zaznělo evangelium o Blahoslavenství. Během mše svaté jsme se společně modlili za mír a spravedlnost se speciálním úmyslem za Blízký východ a Jemen,“ doplnil papež a uzavřel své shrnutí cesty slovy: 

„Drazí bratři a sestry, tato cesta patří k překvapením Boha. Chvalme Ho tedy a Jeho prozřetelnost a modleme se, aby zasetá semena přinesla ovoce dle Jeho Boží vůle.“

Na závěr papež František připomněl neštěstí, ke kterému došlo minulou sobotu u souostroví Bahamy a při kterém se utopilo nejméně dvacet ilegálních uprchlíků mířících z Haiti za vidinou naděje a budoucnosti míru. Papež vyjádřil svoji blízkost a vyzval k modlitbě.

(Zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce)

Autor článku:
Radka Blajdová

Související články

Další aktuality

Konference o mládeži 2019: Mluvme jazykem současnosti

Tématem 23. konference o mládeži byla digitální evangelizace, která se uskutečnila ve dnech 5. – 6. prosince v Češkovicích na Blanensku. Účastníci debatovali o možnostech, inspiracích a představách evangelizačního působení v digitálním prostoru v ČR.
06.12.2019

Abeceda křesťanské víry - 7. díl E - Evangelium

Sedmým písmenem v abecedě je „E“, jako evangelium. Evangelium doslova znamená „dobrá zpráva“. A co je tedy ta dobrá zpráva? Více v zamyšlení generálního sekretáře ČBK P. Stanislava Přibyla ze série krátkých videí Abeceda křesťanské víry.
06.12.2019

Kardinál Michael Czerny: Téma migrace je pro mne osobní, prožili jsme to jako rodina

Papež František jmenoval v říjnu třináct nových kardinálů. Jedním z nich byl i brněnský rodák Michael Czerny, jehož rodina po roce 1948 emigrovala do Kanady, kde on posléze vstoupil k jezuitům. Od roku 2016 působí ve Vatikánu v Sekci pro migranty a uprchlíky Dikasteria pro integrální lidský rozvoj. Při příležitosti synody o Amazonii jsme požádali kardinála Czerného o rozhovor, který nyní přinášíme v českém překladu.
06.12.2019

Betlémské světlo 2019

Letošní cesta skautů pro Betlémské světlo do Vídně se uskuteční v sobotu 14. prosince 2019. V neděli 15. prosince 2019 v 9.00 hodin při mši v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně na Petrově předají skauti světlo z Betléma do rukou brněnského diecézního biskupa Vojtěcha Cikrleho.
06.12.2019

Film o biskupovi Vojtaššákovi v italské režii: Okysličení unavené víry Západu

Vojtaššák, dny barbarů - tak byl nazván nový dokumentárně-hraný film o spišském biskupovi Jánovi Vojtaššákovi. Snímek v režii italské autorské dvojice Alberta Di Giglia a Luigiho Beneschiho přiblížil publiku vatikánské filmotéky dramatické kapitoly pronásledování církve v Československu. “Je to svědectví okysličující stagnující a unavenou víru nás, obyvatel Západu,” říká Di Giglio.
04.12.2019