Papež František - program apoštolské cesty do Maroka

Tiskové středisko Svatého stolce zveřejnilo program apoštolské cesty papeže Františka do Maroka. Tam bude pobývat 30. a 31. března a bude to v krátké době jeho druhá návštěva muslimské země. V únoru papež navštívil Spojené arabské emiráty. Stejně jako cesta do SAE má být podle Vatikánu návštěva Maroka příležitostí vyslovit se proti extremismu.
Publikováno: 11. 2. 2019 15:00

Dvoudenní cesta, na kterou se papež František vydá v sobotu dopoledne, bude oproti původnímu oznámení po dohodě s marockými představiteli probíhat kvůli jejímu usnadnění pouze v hlavním městě Rabat. Tady bude Svatý otec očekáván 30. března ve 14:00. Hned po příletu se papež odebere do královského paláce, kde se nejprve setká s marockým králem, Muhammadem VI. Potom pozdraví marocký lid, státní představitele a diplomatický sbor na promenádě před Hasanovou mešitou, kde pronese svoji první promluvu. Následně papež zavítá do Institutu Mohameda VI. pro formaci imámů, ke kterým rovněž promluví. Poslední bodem sobotního programu bude setkání s migranty, kteří přicházejí do Maroka ze subsaharské Afriky s přáním dostat se do Španělska. Uskuteční se v rezidenci diecézní Charity, kde papež také pronese promluvu.

Nedělní program bude věnován tamějším katolíkům, kterých v této muslimské zemi se 32 miliony obyvatel žije 30 tisíc, většinou cizinců. V katedrále hlavního města se papež František nejprve setká s kněžími, řeholnicemi a místní ekumenickou radou církví a bude zde mít promluvu před polední mariánskou modlitbou Anděl Páně. Odpoledne bude Svatý otec sloužit mši svatou, během níž pronese svoji poslední promluvu. Týž den večer, kolem 21 hodiny, bude zpět v Římě.

V pětatřicetimilionovém Maroku žije asi 50.000 katolíků, z nichž většina jsou potomci Evropanů, hlavně Francouzů a Španělů. Hlavním náboženstvím je sunnitský islám.

Program apoštolské cesty papeže Františka do Maroka (30-31. března 2019)

Sobota 30. března 2019

ŘÍM-RABAT
10:45 – Odlet z římského letiště Fiumicino do Rabatu
 
14:00 – Přílet na mezinárodní letiště v Rabatu

OFICIÁLNÍ PŘIVÍTÁNÍ

SLAVNOSTNÍ UVÍTÁNÍ na náměstí před královským palácem

ZDVOŘILOSTNÍ NÁVŠTĚVA KRÁLE Muhammada VI. v královském paláci

SETKÁNÍ S MAROCKÝM LIDEM, ZÁSTUPCI STÁTNÍ SPRÁVY A OBČANSKÉ SPOLEČNOSTI A S DIPLOMATICKÝM SBOREM na promenádě před mešitou Hasana II.

NÁVŠTĚVA MAUSOLEA Muhammada V.

NÁVŠTĚVA V INSTITUTU MUHAMMADA VI. PRO FORMACI IMÁMŮ

SETKÁNÍ S MIGRANTY v sídle diecézní Charity

Neděle 31. března 2019

RABAT-ŘÍM

NÁVŠTĚVA V CENTRU SOCIÁLNÍ SLUŽEB  v Temaře

SETKÁNÍ S KNĚŽÍMI, ŘEHOLNÍKY, ZASVĚCENÝMI OSOBAMI A EKUMENICKOU RADOU CÍRKVÍ v katedrále v Rabatu

MŠE SVATÁ s papežem Františkem

SLAVNOSTNÍ ROZLOUČENÍ na mezinárodním letišti v Rabatu

17:15 Odlet letadlem do Říma

21:30 Přílet na mezinárodní letiště v Římě / Ciampino

(Zdroj: Vatican News, ČTK, Tiskové středisko Svatého stolce)

 
 

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Přímé přenosy bohoslužeb od 27. ledna do 2. února 2020

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím médií, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
27.01.2020

Prohlášení předsednictva Rady evropských biskupských konferencí (CCEE) a předsedy Komise biskupských konferencí zemí Evropské unie (COMECE) k 75. výročí osvobození německého nacistického vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau.

27.01.2020

"Dejme v sobě prostor Božímu Slovu" připomněl papež František u příležitosti neděle Božího slova

V neděli dopoledne sloužil římský biskup v bazilice sv. Petra mši u příležitosti neděle Božího slova, kterou stanovil v roce 2019 na svátek sv. Jeronýma (30. září) v listu Aperuit illis.
26.01.2020

Papež František: Naší povinností je plnit přednostní přání Boha spasit všechny

V římské bazilice sv. Pavla za hradbami se v sobotu odpoledne konala bohoslužba nešpor, jak je zvykem na svátek Obrácení sv. Pavla, kterým se končí Týden modliteb za jednotu křesťanů.
25.01.2020

Duchovní mezi paragrafy a kánony – lektor JUDr. Jakub Kříž, Ph.D., advokát

Půldenní seminář praktického uvedení do základů práva v kontextu působení v pastoraci. Výklad je strukturován podle životních událostí, v nichž se duchovní ocitá při správě a řízení farnosti.
24.01.2020