V Arcidiecézi olomoucké začne jubilejní rok sv. Cyrila

12. 02. 2019 Rubrika: Domácí
Liturgickou a akademickou oslavou bude 14. února zahájen jubilejní rok ke 1150. výročí úmrtí sv. Cyrila. Od 18.00 v olomoucké katedrále sv. Václava bude celebrovat mši svatou ke cti sv. Cyrila a Metoděje olomoucký pomocný biskup Antonín Basler.

Od 19.00 pak v sakristii olomoucké katedrály proběhne akademické kolokvium na téma „Sv. Cyril jako překladatel“ při něm pohovoří Mons. prof. Ladislav Tichý a o „Cyrilometodějských jubilejích“ bude mluvit dr. Jitka Jonová. Na závěr bude představen český překlad Jeruzalémské bible a prezentovány akce k jubilejnímu roku. Více informací na www.mska-akademie.cz.

Olomoucký arcibiskup Jan Graubner bude hovořit o významů těchto slovanských apoštolů na sympoziu „Svatí Cyril a Metoděj, patroni Evropy – vize sv. Jana Pavla II.“, které se uskuteční ve dnech 13.-14. února v polské Częstochowé. 

17. února v 10.00 bude v bazilice sv. Cyrila a Metoděje na Velehradě slavena mše svatá k tomuto významnému jubileu. Hlavním celebrantem bohoslužby bude arcibiskup olomoucký Jan Graubner. Mši svatou bude přenášet živě i TV Noe.

U příležitosti společné cesty předsedů poslaneckých sněmoven českého a slovenského parlamentu na česko-slovenskou připomínku 1150 let od smrti sv. Cyrila v Římě (21.-22. března) byla ustanovena i delegace za ČBK - biskup Ladislav Hučko a biskup Antonín Basler. Hlavními body programu by měla být bohoslužba v bazilice sv. Klimenta spojená s pietním aktem u hrobu sv. Cyrila, soukromá audience u Svatého otce a oslava  95. narozenin kardinála Tomka. 

Autor článku: Monika Klimentová