Cyrilometodějská pouť z Levého Hradce na Velehrad startuje tuto sobotu

Již tuto sobotu 16. února vyrazí z Levého Hradce 38. ročník Cyrilometodějské pouti, jejíž trasa je rozvržena na sedm měsíců. Na Velehrad tak dorazí 24. srpna. Smyslem pouti je děkovat za dar víry a prosit za český národ, aby znovu nalezl své duchovní kořeny.
Publikováno: 15. 2. 2019 14:00

Foto výchozí etapy na Levém Hradci: poutnik-jan.cz

Cyrilometodějská pouť vznikla v roce 1982 a od roku 2001 je propojena s Poutí na Velehrad organizovanou P. Janem Peňázem. „Akce je určena pro ty, kdo si řeknou, že chodit každý rok pěšky přes půl Čech a celou Moravu na Velehrad a modlit se, je dobrý nápad, a pro ty, kdo nebudou očekávat veškeré pohodlí a zajištění na cestě, ale jsou ochotni do toho investovat svůj čas a peníze na dopravu a ubytování,“ uvedl organizátor „pražské větve pouti“ Libor Gottfried.

„Smyslem naší každoroční pouti je především naše pokání za nás osobně i za český národ. Jedná se o pouť děkovnou za dar víry. Ta k nám do Čech dorazila z Velké Moravy od moravských misionářů právě na Levý Hradec, kde byl kolem roku 884 postaven první kostel v Čechách. Je to ale i pouť prosebná za český národ, aby znovu nalezl své duchovní kořeny,“ dodává dále Libor Gottfried.

„Iniciátorem“ pouti byl kardinál Tomášek 

Myšlenka pouti pochází od kardinála Tomáška, který v roce 1982 při tisíciletém výročí zvolení sv. Vojtěcha pražským biskupem slavil na stejném místě, tj. na Levém Hradci, poutní mši svatou. Tehdy vyzval, aby čeští katolíci - pokud je to možno - putovali na místa spjatá s vojtěšskou a cyrilometodějskou tradicí, tedy na Levý Hradec, na Velehrad a do Říma.

A jelikož tehdy představa putovat do Říma byla nereálná, rozhodli se přítomní františkáni - terciáři, že spojí Levý Hradec a Velehrad pěší etapovou poutí, která bude každoročně začínat na Levém Hradci mezi 14.2. a 19.2 (tj. mezi dnem úmrtí sv. Cyrila a dnem zvolení sv. Vojtěcha) a která po každoměsíčních víkendových etapách dojde až na Velehrad.

Hned toho roku 1982 si nechali posvětit kardinálem Tomáškem „zakládací cihlu“ poutě s vyrytým nápisem CMP 1982 a vyrazili. Tato cihla, spolu s Písmem (a postupně i dalšími drobnými „insigniemi“) putovala vždy v tlumoku, který je nazýván „archou“, celou trasu a byla střídavě nesena poutníky. „Jelikož smyslem našich poutí je také modlit se za to, aby se v Čechách a na Moravě opět mohly stavět nové kostely, což se po roce 1990 skutečně stalo, rozhodli jsme se nakonec, po letech nošení, zazdít tuto zakládací cihlu do nově budovaného kostela v Líšné u Brna,“ dodává dále Libor Gottfried.

I když dnes většina členů tohoto poutního společenství mezi františkány nepatří, přesto je spiritualita sv. Františka všem poutníkům blízká. Cestou se poutníci ve skupinkách modlí všechny čtyři růžence na předem stanovené tradiční úmysly a růžence zakončují společnou modlitbou:

„Bože, tys poslal našim předkům svatého Cyrila a Metoděje, aby nám hlásali evangelium slovanským jazykem. Dej, ať i my přijímáme s radostí tvé poselství, a na jejich přímluvu ať jsme všichni spojeni v jednotě víry a lásky. Amen.“

Itinerář a rozpis jednotlivých etap

 • I. etapa: sobota 16.2. - Levý Hradec -> Modřany (25 km)

V 9.02 vyjíždí z Dejvické autobus 340 až na Levý Hradec (9.23), ev. se dá jet dřívějším spojem v 8.32 (dojezd v 8.53) nebo autobusem 350 v 8.35 (8.53 – jen na rozcestí Žalov). Další možnost je jet vlakem z Prahy Masarykova nádraží v 8.35 do stanice Roztoky-Žalov (8.59). V 9.30 začíná mše sv., po které bude odchod na trasu.

Mapky trasy: Levý Hradec -> Klecánky přívoz, Klecánky přívoz -> Troja, Troja -> Modřany

 • II. etapa: neděle 17.2. - Modřany -> Velké Popovice (22 km)

Etapa začne v 8.00 mší sv. v Modřanech v kostele Nanebevzetí P.Marie (st. Tramvaje č. 3 a 17 – Nádraží Modřany).

Mapa trasy: Modřany -> Velké Popovice

 • III. etapa: sobota 16.3. - Velké Popovice -> Sázava (24 km)

Mapa trasy: Velké Popovice -> Sázava

 • IV. etapa: neděle 17.3. - Sázava -> Kácov (19,5 km)

Mapa trasy: Sázava -> Kácov

 • V. etapa: sobota 13.4. - Kácov -> Ledeč nad Sázavou (28 km)

Mapa trasy: Kácov -> Ledeč nad Sázavou

 • VI. etapa: neděle 14.4. - Ledeč nad Sázavou -> Okrouhlice (20 km)

Mapa trasy: Ledeč nad Sázavou -> Okrouhlice

 • VII. etapa: sobota 18.5. - Okrouhlice -> Havlíčkův Brod - Přibyslav (22,5 km)

Mapa trasy: Okrouhlice -> Havlíčkův Brod - Přibyslav

 • VIII. etapa: neděle 19.5. - Přibyslav -> Žďár nad Sázavou (18 km)

Mapa trasy: Přibyslav -> Žďár nad Sázavou

 • X. etapa: sobota 15.6. - Žďár nad Sázavou -> Moravec (23 km)

Mapa trasy: Žďár nad Sázavou -> Moravec

 • XI. etapa: neděle 16.6. - Moravec -> Dolní Loučky (19,5 km)

Mapa trasy: Moravec -> Dolní Loučky

 • XII. etapa: sobota 20.7. - Dolní Loučky -> Vranov (25 km)

Mapa trasy: Dolní Loučky -> Vranov

 • XIII. etapa: neděle 21.7. - Vranov -> Račice (23 km)

Mapa trasy: Vranov -> Račice

 • XIV. etapa: středa 21.8. - Račice -> Kozlany (16,5 km)

Mapa trasy: Račice -> Kozlany

 • XV. etapa: čtvrtek 22.8. - Kozlany -> Koryčany (17 km)

Mapa trasy: Kozlany -> Koryčany

 • VI. etapa: pátek 23.8. - Koryčany -> Klimentek -> Boršice u Buchlovic (19,5 km)

Mapa trasy: Koryčany -> Klimentek -> Boršice u Buchlovic

 • XVII. etapa: sobota 24.8. - Boršice u Buchlovic -> Zlechov -> Tupesy -> Velehrad  (8,1 km)

Mapa trasy: Boršice u Buchlovic -> Zlechov -> Tupesy -> Velehrad 

Celkové i aktuální informace najdete na webových stránkách: www.poutnik-jan.cz  a www.sfr.cz.

(Zdroj: Libor Gottfried)

Autor článku:
Radka Blajdová

Související články

Další aktuality

Změny ve vedení vatikánských médií

Papež František jmenoval Mattea Bruniho novým ředitel Vatikánského tiskového střediska. Alessandro Gisotti, který působí jako dočasný ředitel vatikánského tiskového oddělení, a Sergio Centofanti byli jmenováni Svatým otcem zástupci ředitele vatikánského dikasteria pro komunikaci. Tyto změny jsou platné od 22. července 2019.
18.07.2019

Půl milionu korun ze sbírky ČBK odešlo na opravu katedrály Notre-Dame

Ze sbírky vyhlášené ČBK na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém požáru byla dnes odeslána první platba ve výši 499 586 Kč (19 000 EUR). Finanční prostředky jsou určené na podporu aktivit katedrály po dobu její opravy a na opravy po požáru. Sbírka nadále pokračuje, dary můžete zasílat na číslo účtu 1387680243/2700.
17.07.2019

Sant' Egidio: 1000 mladých Evropanů v Osvětimi

Po 80 letech od vypuknutí druhé světové války se tisíc mladých lidí z 16 evropských zemí sejde v Krakově, od 19. do 21. července, aby se zúčastnili setkání "A Global Friendship to live Together in Peace".
17.07.2019

Katolický týdeník: Křesťanská inspirace

Zatímco křesťanů v Evropě ubývá, v jiných koutech světa se děje opak – zejména právě v Jižní Koreji, kde ještě před 150 lety byla křesťanů jen hrstka a nyní tvoří třetinu populace.
17.07.2019

Papež František navštíví diecézi Albano

Biskup suburbikální diecéze Albano Laziale, mons. Marcello Semeraro, při nedělních bohoslužbách ohlásil papežovu návštěvu, která připadne na sobotu 21. září. Jedná se o datum s dvojím významem – jednak osobní papežovu připomínku dne, kdy se v roce 1953 zrodilo jeho duchovní povolání, jednak diecézní slavnost dedikace nového katedrálního oltáře, který před jedenácti lety požehnal Benedikt XVI.
17.07.2019