Papež zahájil zasedání Rady kardinálů

V pondělí 18. února bylo zahájeno 28. zasedání Rady kardinálů, které potrvá až do středy 20. února. Na programu bude nová apoštolská konstituce o římské kurii Praedicate evangelium.
Publikováno: 19. 2. 2019 17:30

Foto: Vatican News

Na posledním zasedání, které se konalo od 10. do 12. prosince minulého roku, se Rada kardinálů zabývala různými tématy, mimo jiné omezením nákladů na Svatý stolec, setkáním s předsedy biskupských konferencí celého světa na téma "Ochrana nezletilých v církvi", které bude na únorové zasedání Rady kardinálů navazovat, a apoštolskou konstitucí o římské kurii. Mimo to debatovali o otázkách týkajících se Dikasteria pro komunikaci a papeži byl předložen nový návrh apoštolské konstituce Praedicate evangelium. Diskuze k této nové apoštolské konstituci pokračují v těchto dnech na 28. zasedání Rady kardinálů.

Rada kardinálů je poradní sbor, který ustavil papež František dne 30. září 2013. Úkolem rady je radit papeži při vedení katolické církve a připravit reformu papežské kurie, není však oprávněna přijímat žádná rozhodnutí. Její složení je zvoleno tak, aby byl zastoupen každý kontinent. 

Jejími členy je v současné době šest kardinálů: Ital Giuseppe Bertello, který je také prezidentem Governatorátu Městského státu Vatikán, bombajský metropolitní arcibiskup Oswald Gracias, metropolitní arcibiskup Mnichova a Freisingu Reinhard Marx, bostonský arcibiskup Seán Patrick O’Malley, státní sekretář Pietro Parolin a honduraský kardinál Oscar Andrés Rodríguez Maradiaga, který je koordinátorem rady. Dále je zde přítomný biskup Albana Mons. Marcello Semeraro, který je sekretářem Rady kardinálů, a pomocným tajemníkem je titulární biskup Cresimy Mons. Marco Mellino.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku:
Radka Blajdová

Související články

Další aktuality

Mír spočívá na modlitbě a dialogu, píše papež komunitě Sant´Egidio

Ve španělském hlavním městě v neděli začalo každoroční mezinárodní setkání za mír, které za účasti tří set náboženských představitelů a osobností ze světa politiky i kultury pořádá římská komunita Sant´Egidio, tentokrát pod mottem „Mír bez hranic“. Třiatřicet let po modlitbě za mír v Assisi, k níž vyzval sv. Jan Pavel II., tak pokračuje tato „pouť míru“, jak ji v pozdravném poselství definuje papež František.
16.09.2019

Pastýřský list biskupa Vlastimila Kročila

Pastýřský list diecézního biskupa českobudějovického k 24. neděli v mezidobí.
16.09.2019

Svatoludmilská pouť na Levém Hradci

Ve dnech 14.-15. 9. 2019 se konala na Levém Hradci Svatoludmilská pouť, během níž byla vystavena lebka sv. Ludmily. V sobotu 14. 9. byla relikvie uvítána v kostele sv. Klimenta, poté byla slavena byzantsko-slovanská liturgie sv. Jana Zlatoústého ke cti sv. Ludmily. Hlavním celebrantem byl gen. vikář Apoštolského exarchátu Mons. Milan Hanuš. V neděli 15.9. slavnostní mši sv. celebroval Mons. Dominik kardinál Duka OP, arcibiskup pražský. Po mši kardinál Duka požehnal vyhlídku sv. Ludmily, následovala beseda a řeckokatolický chvalozpěv - Akathist.
16.09.2019

Přímé přenosy bohoslužeb od 16. do 22. září 2019

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím médií, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
16.09.2019

Pastýřský list biskupa Vlastimila Kročila

Pastýřský list diecézního biskupa českobudějovického k 24.neděli v mezidobí.
15.09.2019