V Římě začal summit na téma sexuální zneužívání nezletilých

V Římě dnes začalo čtyřdenní setkání věnované problematice sexuálního zneužívání nezletilých v církvi. Celkově se ho účastní asi 190 osob – kromě předsedů biskupských konferencí a patriarchů východních církví i biskupové, kteří nepřísluší k žádné biskupské konferenci, řeholníci a řeholnice a zástupci římské kurie a Rady kardinálů. Českou biskupskou konferenci zde zastupuje její předseda – kardinál Dominik Duka.
Publikováno: 21. 2. 2019 10:00

Foto: Vatican News

Členové organizačního výboru summitu se ještě ve středu večer setkali s reprezentanty skupin sdružujících oběti sexuálního zneužívání. Podle prozatímního ředitele tiskového střediska Svatého stolce Alessandra Gisottiho se setkání zúčastnilo 12 lidí, mužů i žen, z různých částí světa a trvalo přes dvě hodiny. Vatikánský tiskový mluvčí jim poděkoval za jejich „upřímnost, hloubku a sílu svědectví, které pomohou lépe pochopit závažnost a naléhavost problémů, jimž se toto setkání bude věnovat."
 

Summit byl ve čtvrtek ráno zahájen společnou modlitbou. “Nikdo mne nevyslechl, ani moji rodiče, ani moji přátelé, ani později církevní představitelé. Nechtěli slyšet mne a můj pláč. A já se ptám: proč? Ptám se, proč mne neslyšel Bůh,” tato slova vložil jménem obětí do úvodní modlitby P. Hans Zollner, vedoucí Centra pro ochranu nezletilých na Papežské gregoriánské univerzitě. O traumatu prožitém v dětství vypověděli ve videozáznamu čtyři muži (z Jižní Ameriky, ze Spojených států, z Evropy a z Asie) a jedna africká žena.

Poté následovala krátká úvodní promluva papeže Františka. "Neseme si na toto setkání břemeno pastorační a církevní odpovědnosti, které nás nutí společně diskutovat, synodálně, upřímně a hluboce o tom, jak čelit tomuto zlu, které postihuje církev a lidstvo. Svatý Boží lid se na nás dívá, neočekává od nás jednoduché a předvídatelné odsudky, ale přípravu konkrétních a efektivních opatření. Potřebujeme konkrétnost," řekl mimo jiné Svatý otec.
 
Program setkání je rozdělen na dopolední a odpolední zasedání. Během dopoledne zazní dva referáty,  po kterých bude čas na otázky a následně práce v 11 skupinách rozdělených podle jazyků. Celý první den je věnován tématu odpovědnosti biskupů. Dnes dopoledne bude na toto téma hovořit kardinál Luis Antonio Tagle z Filipín a arcibiskup Charles Scicluna z Malty. Odpolední zasedání zahájí přednáška kardinála Salazara Gómeze z Kolumbie, na kterou naváže opět práce ve skupinách. 

Promluvy je možné sledovat živě na stránce Vatican News.

Zdroj: Vatican News
 
 
 

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Červená středa: Setkání organizátorů, 30. 9. 2021 - 2. Tomáš Kraus: Jaký smysl má zastávat se pronásledovaných lidí na druhém konci světa?

Přinášíme vám záznam ze setkání zájemců a organizátorů Červené středy, které proběhlo 30. září 2021 v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích. 2. video: Tomáš Kraus (tajemník Federace židovských obcí v ČR): Jaký smysl má zastávat se pronásledovaných lidí na druhém konci světa?
19.10.2021

Červená středa: Setkání organizátorů, 30. 9. 2021 - 3. Petr Jan Vinš: Proč je právo na svobodu vyznání základním lidským právem?

Přinášíme vám záznam ze setkání zájemců a organizátorů Červené středy, které proběhlo 30. září 2021 v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích. 2. video: Petr Jan Vinš (generální sekretář Ekumenické rady církví v ČR): Proč je právo na svobodu vyznání základním lidským právem?
19.10.2021

Červená středa: Setkání organizátorů, 30. 9. 2021 - 1. Úvod (Stanislav Přibyl)

Přinášíme vám záznam ze setkání zájemců a organizátorů Červené středy, které proběhlo 30. září 2021 v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích. 1. video: Úvod: P. Stanislav Přibyl, generální sekretář České biskupské konference
19.10.2021

Synoda o synodalitě byla zahájena v diecézích

Synodální cestu celé církve zahájil minulou neděli papež František v Římě a nyní, o týden později, tato cesta začala v diecézích celého světa. Čeští a moravští biskupové zahajovali tento proces při slavnostních mších svatých v sídelních katedrálách. Věřící, kteří se neúčastnili slavnostního zahájení v katedrálách vyslechli při mších svatých pastýřské listy.
18.10.2021

Konference o synodalitě - Katolická teologická fakulta UK

Přinášíme vám záznam konference o synodalitě, která proběhla na Katolické teologické fakultě University Karlovy v úterý 12. 10. 2021
18.10.2021