V Římě začal summit na téma sexuální zneužívání nezletilých

V Římě dnes začalo čtyřdenní setkání věnované problematice sexuálního zneužívání nezletilých v církvi. Celkově se ho účastní asi 190 osob – kromě předsedů biskupských konferencí a patriarchů východních církví i biskupové, kteří nepřísluší k žádné biskupské konferenci, řeholníci a řeholnice a zástupci římské kurie a Rady kardinálů. Českou biskupskou konferenci zde zastupuje její předseda – kardinál Dominik Duka.
Publikováno: 21. 2. 2019 11:00

Foto: Vatican News

Členové organizačního výboru summitu se ještě ve středu večer setkali s reprezentanty skupin sdružujících oběti sexuálního zneužívání. Podle prozatímního ředitele tiskového střediska Svatého stolce Alessandra Gisottiho se setkání zúčastnilo 12 lidí, mužů i žen, z různých částí světa a trvalo přes dvě hodiny. Vatikánský tiskový mluvčí jim poděkoval za jejich „upřímnost, hloubku a sílu svědectví, které pomohou lépe pochopit závažnost a naléhavost problémů, jimž se toto setkání bude věnovat."
 

Summit byl ve čtvrtek ráno zahájen společnou modlitbou. “Nikdo mne nevyslechl, ani moji rodiče, ani moji přátelé, ani později církevní představitelé. Nechtěli slyšet mne a můj pláč. A já se ptám: proč? Ptám se, proč mne neslyšel Bůh,” tato slova vložil jménem obětí do úvodní modlitby P. Hans Zollner, vedoucí Centra pro ochranu nezletilých na Papežské gregoriánské univerzitě. O traumatu prožitém v dětství vypověděli ve videozáznamu čtyři muži (z Jižní Ameriky, ze Spojených států, z Evropy a z Asie) a jedna africká žena.

Poté následovala krátká úvodní promluva papeže Františka. "Neseme si na toto setkání břemeno pastorační a církevní odpovědnosti, které nás nutí společně diskutovat, synodálně, upřímně a hluboce o tom, jak čelit tomuto zlu, které postihuje církev a lidstvo. Svatý Boží lid se na nás dívá, neočekává od nás jednoduché a předvídatelné odsudky, ale přípravu konkrétních a efektivních opatření. Potřebujeme konkrétnost," řekl mimo jiné Svatý otec.
 
Program setkání je rozdělen na dopolední a odpolední zasedání. Během dopoledne zazní dva referáty,  po kterých bude čas na otázky a následně práce v 11 skupinách rozdělených podle jazyků. Celý první den je věnován tématu odpovědnosti biskupů. Dnes dopoledne bude na toto téma hovořit kardinál Luis Antonio Tagle z Filipín a arcibiskup Charles Scicluna z Malty. Odpolední zasedání zahájí přednáška kardinála Salazara Gómeze z Kolumbie, na kterou naváže opět práce ve skupinách. 

Promluvy je možné sledovat živě na stránce Vatican News.

Zdroj: Vatican News
 
 
 

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

30. ročník Katolické charismatické konference

„Zůstaňte v mé lásce“ (J 15,9) byl mottem již 30. ročníku Katolické charismatické konference, která se konala ve dnech 10.-14. července na brněnském Výstavišti. Hlavním hostem letošního jubilejního ročníku byl slovenský řeholní kněz a misionář P. Michal Zamkovský CSsR a zahraničním hostem Miriam Swaffieldová, která pomáhá studentům v jejich cestě s Bohem a učí je evangelizovat. Program konference tvoří přednášky, adorace, možnost svátosti smíření, neformální setkání, společná a přímluvná modlitba a bohoslužby. Konference se účastní také více než tisícovka dětí, pro které připravují mladí dobrovolníci, tzv. „pomeranči“, paralelní dětskou konferenci.
15.07.2019

Programové tipy Radia Proglas na 29. týden 2019

V týdnu od 15. července se můžete těšit na Kafemlýnek věnovaný fenoménu Pomalé módy nebo Barvínek o geocachingu.
12.07.2019

Litomyšlské dny barokní tradice se uskuteční už po čtvrté

Pod záštitou České biskupské konference, ministerstva kultury a dalších institucí pořádá Římskokatolická farnost – proboštství Litomyšl ve dnech 11. až 18. srpna 2019 v pořadí již čtvrtý ročník duchovně kulturního festivalu Litomyšlské dny barokní tradice, jehož hlavním cílem je zprostředkovat člověku 21. století dědictví barokní doby, a to skrze nejrůznější duchovní i kulturní akce. Jedná se o jeden z největších kulturních projektů v České republice přímo pořádaných farností, který každoročně přitáhne stovky návštěvníků.
12.07.2019

Katolický týdeník: Víra na stříbrném plátně

Filmy mohou, stejně jako další média a sdělovací prostředky, duchovně promlouvat ke svému publiku. Jejich vliv navíc stále roste, a nabízí tak příležitost k oslovení velkého množství lidí.
12.07.2019

Olomoucký arcibiskup Jan Graubner chce povzbudit věřící na národní pouti v ukrajinské Zarvanici

S povzbuzením a také s pozdravy z České republiky vystoupí v sobotu 13. července 2019 olomoucký arcibiskup Jan Graubner na národní pouti v ukrajinské Zarvanici, kam jej pozvali ukrajinští biskupové. Pouť je letos věnovaná 30. výročí vystoupení ukrajinské řeckokatolické církve z ilegality a také modlitbě za mír na Ukrajině. Arcibiskup dále navštíví místa, kde už dlouhá léta pomáhají pracovníci Arcidiecézní charity Olomouc (ACHO). Jejich společná cesta potrvá od 11. do 17. července.
11.07.2019