Rekonstrukce areálu a fasády poutního chrámu Panny Marie na Chlumku v Luži

Datum publikace22. 2. 2019, 11.51

Rekonstrukce poutního chrámu je jedním z prvních dokončených církevních projektů financovaných z Integrovaného regionálního operačního programu.

V úvodu je vhodné pro objasnění říci, že  akce „Rekonstrukce areálu a fasády poutního chrámu Panny Marie na Chlumku v Luži“ navazovala na předchozí etapy a  zastřešovala tak základní úmysl celkové opravy chrámu. Mezi nevýznačnější předchozí etapy posledního desetiletí patří : 1) výmalba interiéru kostela, 2) restaurování všeho vnitřního bohatě zlaceného mobiliáře a varhan  a konečně 3) stavba výtahu pro dosažitelnost kostela imobilními občany (do té doby pouze po 64 schodech). Všechny tyto předcházející akce se prováděly na objektu kostela, který byl pouze kulturní památkou a  na jako takovou kategorii se mohly čerpat prostředky z Norských fondů, dále z prostředků EU a partnerů Města Luže a Kraje Pardubice.

Závěrečná část oprav areálu na Chlumku se už mohla financovat pouze z IROP, neboť celý areál kostela byl prohlášen Národní kulturní památkou. Tolik úvodem.

Hlavním cílem projektu bylo dokončení dříve započatých oprav,  což spočívalo na vnějších stavebních pracích. Patřilo sem dokončení fasády celého objektu kostela, když se v předchozí etapě provedla fasáda na jeho průčelí. Součástí fasády bylo odvodnění kostela a restaurování kamenných portálů  bočních vstupů do chrámu.  Dále se provedla rekonstrukce ohradní  zdi areálu spočívající v doplnění zdiva, oboustranném omítnutím a shora zakrytím prejzy. V prostoru mezi kostelem a ohradní zdí se obnovil chodník s lavičkami a vysadila se zeleň se záhony růží a s ovocnými stromy jako jsou švestky a třešně, které  zde dle historických pramenů dříve byly. Odtud možná i vychází lidové označení pravidelných poutí označované jako „ třešňová“- první neděle v červenci a „švestková“- neděle po 15. srpnu. Jedinou nestavební prací , která musela být zařazena do programu dotace z IROP, bylo sčítací zařízení k prokazování zvýšeného počtu návštěvníků oproti letům předcházejícím. Díky tomu dnes nemusíme pouze odhadovat počty poutních návštěvníků kostela Panny Marie na Chlumku i celého areálu, ale přesně uvádět jejich počty, což v ročním přehledu činí 70 000 návštěv. Napomáhá tomu i dostupnost chrámu pomocí výtahu vybudovaného v předchozí etapě.

Autor: Ing.Tesař st.

Autor článku: Eva Schönherrová