Třetí den jednání o ochraně nezletilých

Včera pokračovali účastníci v práci v jazykových skupinách a den zakončilo osobní svědectví jedné z obětí sexuálního zneužívání. Dnes se představitelé lokálních církví schází už třetí den.
Publikováno: 23. 2. 2019 15:00

Foto: Vatican Media

Včera reagoval papež František na jednu z otázek po prezentaci poslední relace profesorky Laury Ghisony, podsekretářky Úřadu pro laiky, rodinu a život, a mimo jiné řekl: „Když jsem poslouchal doktorku Ghisoni, slyšel jsem církev, jak mluví sama o sobě. Totiž my všichni jsme mluvili o církvi, ve všech příspěvcích. Avšak tentokrát to byla církev sama, kdo promluvil. Není to pouze otázka stylu, nýbrž ženský génius, který se odráží v církvi, která je ženou," a dodal, "žena je obrazem církve, která je ženou, snoubenkou a matkou. Bez tohoto stylu budeme mluvit o Božím lidu, ovšem jako o organizaci, možná odborové, ale nikoli jako o rodině zrozené z matky Církve."

Třetí den setkání zahájila opět žena, řeholnice Veronica Openibo, SHCJ z Nigérie. Tématem tohoto dne je transparentnost, tak se jí věnovala i ve své promluvě Otevřenost světu a následky církevní mise.  Ve svém projevu mimo jiné řekla: "Nechceme takové události už skrývat kvůli strachu z chyb. Příliš často chceme mlčet, dokud bouřka neustane! Tato bouře však neskončí. V sázce je naše důvěryhodnost."

Druhým řečníkem byl německý kardinál Reinhard Marx, arcibiskup Mnichova a Freisingu. Hovořil o otevřenosti ve společenství věřících. "Sledovatelnost a otevřenost se neobjeví jen tak. Jsou to stálé úkoly, k jejichž naplnění může napomoci i podpora odborníků mimo církev." Podle německého kardinála je vždy rozhodující osobní postoj těch, kteří tuto věc řeší a jsou za ni odpovědní. Jde podle něj o to, do jaké míry je člověk ochoten ospravedlňovat své vlastní činy ostatním a být kontrolován jinými.

Poslední promluva na plénu byla od mexické novinářky Valentiny Alazraki, která pracuje jako "vatikanistka" (novinář, který pokrývá dění ve Vatikánu, pozn. red.) od roku 1974. Na plénu hovořila o komunikaci, zejména o tom, jak je transparentní komunikace nezbytná pro boj se zneužíváním nezletilých v rámci církve. "Na první pohled je mezi vámi, biskupy a kardinály, a mnou, laičkou, katoličkou bez postavení v církvi a novinářkou málo společného. Nicméně sdílíme něco velmi silného: všichni máme matku. Dnes jsme tady, protože nás porodila žena. Mám nad vámi snad jednu výsadu: jsem především matka. Proto se necítím pouze jako zástupce novinářů, ale také matek, rodin a občanské společnosti. Chci se podělit o své zkušenosti a můj život, a pokud mohu, i o nějaké praktické rady," řekla mimo jiné V. Alazraki ve své promluvě.

Odpoledne ještě pokračuje práce v jazykových skupinách a den zakončí společná kající liturgie.


 
Zdroj: Vatican News
 
 

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Mír spočívá na modlitbě a dialogu, píše papež komunitě Sant´Egidio

Ve španělském hlavním městě v neděli začalo každoroční mezinárodní setkání za mír, které za účasti tří set náboženských představitelů a osobností ze světa politiky i kultury pořádá římská komunita Sant´Egidio, tentokrát pod mottem „Mír bez hranic“. Třiatřicet let po modlitbě za mír v Assisi, k níž vyzval sv. Jan Pavel II., tak pokračuje tato „pouť míru“, jak ji v pozdravném poselství definuje papež František.
16.09.2019

Pastýřský list biskupa Vlastimila Kročila

Pastýřský list diecézního biskupa českobudějovického k 24. neděli v mezidobí.
16.09.2019

Svatoludmilská pouť na Levém Hradci

Ve dnech 14.-15. 9. 2019 se konala na Levém Hradci Svatoludmilská pouť, během níž byla vystavena lebka sv. Ludmily. V sobotu 14. 9. byla relikvie uvítána v kostele sv. Klimenta, poté byla slavena byzantsko-slovanská liturgie sv. Jana Zlatoústého ke cti sv. Ludmily. Hlavním celebrantem byl gen. vikář Apoštolského exarchátu Mons. Milan Hanuš. V neděli 15.9. slavnostní mši sv. celebroval Mons. Dominik kardinál Duka OP, arcibiskup pražský. Po mši kardinál Duka požehnal vyhlídku sv. Ludmily, následovala beseda a řeckokatolický chvalozpěv - Akathist.
16.09.2019

Přímé přenosy bohoslužeb od 16. do 22. září 2019

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím médií, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
16.09.2019

Pastýřský list biskupa Vlastimila Kročila

Pastýřský list diecézního biskupa českobudějovického k 24.neděli v mezidobí.
15.09.2019