Třetí den jednání o ochraně nezletilých

Včera pokračovali účastníci v práci v jazykových skupinách a den zakončilo osobní svědectví jedné z obětí sexuálního zneužívání. Dnes se představitelé lokálních církví schází už třetí den.
Publikováno: 23. 2. 2019 14:00

Foto: Vatican Media

Včera reagoval papež František na jednu z otázek po prezentaci poslední relace profesorky Laury Ghisony, podsekretářky Úřadu pro laiky, rodinu a život, a mimo jiné řekl: „Když jsem poslouchal doktorku Ghisoni, slyšel jsem církev, jak mluví sama o sobě. Totiž my všichni jsme mluvili o církvi, ve všech příspěvcích. Avšak tentokrát to byla církev sama, kdo promluvil. Není to pouze otázka stylu, nýbrž ženský génius, který se odráží v církvi, která je ženou," a dodal, "žena je obrazem církve, která je ženou, snoubenkou a matkou. Bez tohoto stylu budeme mluvit o Božím lidu, ovšem jako o organizaci, možná odborové, ale nikoli jako o rodině zrozené z matky Církve."

Třetí den setkání zahájila opět žena, řeholnice Veronica Openibo, SHCJ z Nigérie. Tématem tohoto dne je transparentnost, tak se jí věnovala i ve své promluvě Otevřenost světu a následky církevní mise.  Ve svém projevu mimo jiné řekla: "Nechceme takové události už skrývat kvůli strachu z chyb. Příliš často chceme mlčet, dokud bouřka neustane! Tato bouře však neskončí. V sázce je naše důvěryhodnost."

Druhým řečníkem byl německý kardinál Reinhard Marx, arcibiskup Mnichova a Freisingu. Hovořil o otevřenosti ve společenství věřících. "Sledovatelnost a otevřenost se neobjeví jen tak. Jsou to stálé úkoly, k jejichž naplnění může napomoci i podpora odborníků mimo církev." Podle německého kardinála je vždy rozhodující osobní postoj těch, kteří tuto věc řeší a jsou za ni odpovědní. Jde podle něj o to, do jaké míry je člověk ochoten ospravedlňovat své vlastní činy ostatním a být kontrolován jinými.

Poslední promluva na plénu byla od mexické novinářky Valentiny Alazraki, která pracuje jako "vatikanistka" (novinář, který pokrývá dění ve Vatikánu, pozn. red.) od roku 1974. Na plénu hovořila o komunikaci, zejména o tom, jak je transparentní komunikace nezbytná pro boj se zneužíváním nezletilých v rámci církve. "Na první pohled je mezi vámi, biskupy a kardinály, a mnou, laičkou, katoličkou bez postavení v církvi a novinářkou málo společného. Nicméně sdílíme něco velmi silného: všichni máme matku. Dnes jsme tady, protože nás porodila žena. Mám nad vámi snad jednu výsadu: jsem především matka. Proto se necítím pouze jako zástupce novinářů, ale také matek, rodin a občanské společnosti. Chci se podělit o své zkušenosti a můj život, a pokud mohu, i o nějaké praktické rady," řekla mimo jiné V. Alazraki ve své promluvě.

Odpoledne ještě pokračuje práce v jazykových skupinách a den zakončí společná kající liturgie.


 
Zdroj: Vatican News
 
 

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Videospot: Charita pomáhá už 100 let

Charita Česká republika pomáhá už celé jedno století. Potřebné provází na cestě životem od bezbranného dětství až do bezmocného stáří.
23.06.2022

Charita Česká republika slaví 100 let, po revoluci stál za její obnovou arcibiskup Jan Graubner

Charita vyrostla z přirozené potřeby pomáhat potřebným. V Československu vznikla jako systematicky fungující organizace právě před 100 lety a po pádu komunistického režimu, který se její činnost snažil zastavit, ji církev vybudovala v podstatě znovu. Předseda České biskupské konference arcibiskup Jan Graubner a ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo dnes symbolicky zahájili oslavy tohoto významného jubilea, které budou probíhat až do příštího roku a představí nejen historii Charity a její nejvýznamnější milníky, ale především její současnost, významné projekty a služby, které poskytuje potřebným.
23.06.2022

Živé přenosy na TV Noe v červenci

Televize Noe bude s námi (vámi) po celou dobu velehradských slavností. Bude také živě přenášet na YT kanále Církev.cz přenos z Národního synodálního setkání a nejen to. Přinášíme přehled všech aktuálních živých přenosů TV Noe v červenci.
22.06.2022

Jáhenská svěcení v roce 2022

Přinášíme přehled jáhenských svěcení, která proběhla nebo proběhnou v roce 2022. Z již již uskutečných si můžete prohlédnout přiložené fotografie.
22.06.2022

Velehrad ožije v prvním červencovém týdnu

První týden v červenci bude na Velehradě rušno. 4.- 5. 7. se na tomto významném moravském poutní místě uskuteční již 23. ročník Dnů lidí dobré vůle, na které 6. 7. naváže celodenní Národní synodální setkání. Týden zakončí 132. plenární zasedání ČBK ve dnech 7. – 8. 7.
22.06.2022