Třetí den jednání o ochraně nezletilých

Včera pokračovali účastníci v práci v jazykových skupinách a den zakončilo osobní svědectví jedné z obětí sexuálního zneužívání. Dnes se představitelé lokálních církví schází už třetí den.
Publikováno: 23. 2. 2019 14:00

Foto: Vatican Media

Včera reagoval papež František na jednu z otázek po prezentaci poslední relace profesorky Laury Ghisony, podsekretářky Úřadu pro laiky, rodinu a život, a mimo jiné řekl: „Když jsem poslouchal doktorku Ghisoni, slyšel jsem církev, jak mluví sama o sobě. Totiž my všichni jsme mluvili o církvi, ve všech příspěvcích. Avšak tentokrát to byla církev sama, kdo promluvil. Není to pouze otázka stylu, nýbrž ženský génius, který se odráží v církvi, která je ženou," a dodal, "žena je obrazem církve, která je ženou, snoubenkou a matkou. Bez tohoto stylu budeme mluvit o Božím lidu, ovšem jako o organizaci, možná odborové, ale nikoli jako o rodině zrozené z matky Církve."

Třetí den setkání zahájila opět žena, řeholnice Veronica Openibo, SHCJ z Nigérie. Tématem tohoto dne je transparentnost, tak se jí věnovala i ve své promluvě Otevřenost světu a následky církevní mise.  Ve svém projevu mimo jiné řekla: "Nechceme takové události už skrývat kvůli strachu z chyb. Příliš často chceme mlčet, dokud bouřka neustane! Tato bouře však neskončí. V sázce je naše důvěryhodnost."

Druhým řečníkem byl německý kardinál Reinhard Marx, arcibiskup Mnichova a Freisingu. Hovořil o otevřenosti ve společenství věřících. "Sledovatelnost a otevřenost se neobjeví jen tak. Jsou to stálé úkoly, k jejichž naplnění může napomoci i podpora odborníků mimo církev." Podle německého kardinála je vždy rozhodující osobní postoj těch, kteří tuto věc řeší a jsou za ni odpovědní. Jde podle něj o to, do jaké míry je člověk ochoten ospravedlňovat své vlastní činy ostatním a být kontrolován jinými.

Poslední promluva na plénu byla od mexické novinářky Valentiny Alazraki, která pracuje jako "vatikanistka" (novinář, který pokrývá dění ve Vatikánu, pozn. red.) od roku 1974. Na plénu hovořila o komunikaci, zejména o tom, jak je transparentní komunikace nezbytná pro boj se zneužíváním nezletilých v rámci církve. "Na první pohled je mezi vámi, biskupy a kardinály, a mnou, laičkou, katoličkou bez postavení v církvi a novinářkou málo společného. Nicméně sdílíme něco velmi silného: všichni máme matku. Dnes jsme tady, protože nás porodila žena. Mám nad vámi snad jednu výsadu: jsem především matka. Proto se necítím pouze jako zástupce novinářů, ale také matek, rodin a občanské společnosti. Chci se podělit o své zkušenosti a můj život, a pokud mohu, i o nějaké praktické rady," řekla mimo jiné V. Alazraki ve své promluvě.

Odpoledne ještě pokračuje práce v jazykových skupinách a den zakončí společná kající liturgie.


 
Zdroj: Vatican News
 
 

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Roste počet laických misionářů

V souvislosti s misijní nedělí, která připadá na 24. října, předložilo Tiskové středisko Svatého stolce některé statistiky o působení církve ve světě.
22.10.2021

Setkali jsme se s Ježíšem, a proto hlásáme - 95. světový den misií

Tuto neděli církev oslaví 95. světový misijní den. Letos se bude konat pod heslem: "Potkali jsme Ježíše, a tedy hlásáme". Pojí se tentokrát s mnoha výročími spojenými s misijním působením církve, zejména s 200. výročím založení Papežských misijních děl.
22.10.2021

Povinnost nošení respirátorů na církevních akcích nadále platí

Od pondělí 25. října 2021 vstupují v platnost opatření, která se týkají ochrany dýchacích cest při hromadných akcích. Opět bude platit povinnost nosit respirátor ve vnitřních prostorech staveb, kde jsou přítomny alespoň 2 osoby vzdálené méně než 1,5 metru, pokud se nejedná o členy domácnosti a osoby při provádění autorského díla, tj. celebranta, kazatele, osoby přednášející biblická čtení, přímluvy, modlitby a podobně. Žalmisté a zpěváci doprovázející modlitbu či mši svatou nemusí mít respirátor po dobu zpěvu.
21.10.2021

Prof. Vojtěch Novotný obhájil funkci děkana KTF UK

Dne 20. října 2021 byl akademickým senátem dle Jednacího řádu AS KTF UK zvolen kandidát na funkci děkana Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy. Stal se jím prof. PhLic. Vojtěch Novotný, Th.D.
21.10.2021

Červená středa: Setkání organizátorů, 30. 9. 2021 - 9. Informace k letošnímu ročníku, tipy na aktivity

Přinášíme vám záznam ze setkání zájemců a organizátorů Červené středy, které proběhlo 30. září 2021 v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích. 9. video: Informace k letošnímu ročníku, tipy na aktivity, brožura (Irena Tejkalová, Česká biskupská konference)
21.10.2021