Třetí den jednání o ochraně nezletilých

Včera pokračovali účastníci v práci v jazykových skupinách a den zakončilo osobní svědectví jedné z obětí sexuálního zneužívání. Dnes se představitelé lokálních církví schází už třetí den.
Publikováno: 23. 2. 2019 15:00

Foto: Vatican Media

Včera reagoval papež František na jednu z otázek po prezentaci poslední relace profesorky Laury Ghisony, podsekretářky Úřadu pro laiky, rodinu a život, a mimo jiné řekl: „Když jsem poslouchal doktorku Ghisoni, slyšel jsem církev, jak mluví sama o sobě. Totiž my všichni jsme mluvili o církvi, ve všech příspěvcích. Avšak tentokrát to byla církev sama, kdo promluvil. Není to pouze otázka stylu, nýbrž ženský génius, který se odráží v církvi, která je ženou," a dodal, "žena je obrazem církve, která je ženou, snoubenkou a matkou. Bez tohoto stylu budeme mluvit o Božím lidu, ovšem jako o organizaci, možná odborové, ale nikoli jako o rodině zrozené z matky Církve."

Třetí den setkání zahájila opět žena, řeholnice Veronica Openibo, SHCJ z Nigérie. Tématem tohoto dne je transparentnost, tak se jí věnovala i ve své promluvě Otevřenost světu a následky církevní mise.  Ve svém projevu mimo jiné řekla: "Nechceme takové události už skrývat kvůli strachu z chyb. Příliš často chceme mlčet, dokud bouřka neustane! Tato bouře však neskončí. V sázce je naše důvěryhodnost."

Druhým řečníkem byl německý kardinál Reinhard Marx, arcibiskup Mnichova a Freisingu. Hovořil o otevřenosti ve společenství věřících. "Sledovatelnost a otevřenost se neobjeví jen tak. Jsou to stálé úkoly, k jejichž naplnění může napomoci i podpora odborníků mimo církev." Podle německého kardinála je vždy rozhodující osobní postoj těch, kteří tuto věc řeší a jsou za ni odpovědní. Jde podle něj o to, do jaké míry je člověk ochoten ospravedlňovat své vlastní činy ostatním a být kontrolován jinými.

Poslední promluva na plénu byla od mexické novinářky Valentiny Alazraki, která pracuje jako "vatikanistka" (novinář, který pokrývá dění ve Vatikánu, pozn. red.) od roku 1974. Na plénu hovořila o komunikaci, zejména o tom, jak je transparentní komunikace nezbytná pro boj se zneužíváním nezletilých v rámci církve. "Na první pohled je mezi vámi, biskupy a kardinály, a mnou, laičkou, katoličkou bez postavení v církvi a novinářkou málo společného. Nicméně sdílíme něco velmi silného: všichni máme matku. Dnes jsme tady, protože nás porodila žena. Mám nad vámi snad jednu výsadu: jsem především matka. Proto se necítím pouze jako zástupce novinářů, ale také matek, rodin a občanské společnosti. Chci se podělit o své zkušenosti a můj život, a pokud mohu, i o nějaké praktické rady," řekla mimo jiné V. Alazraki ve své promluvě.

Odpoledne ještě pokračuje práce v jazykových skupinách a den zakončí společná kající liturgie.


 
Zdroj: Vatican News
 
 

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Naléhavý úmysl Apoštolátu modlitby papeže Františka na měsíc červen 2020

Naléhavý úmysl papeže Františka na tento měsíc se věnuje modlitbě za světlo a sílu Ducha Svatého pro církev, aby svoji vnitřní obnovou pomáhala horlivěji celé lidské rodině vyjít z krize způsobené pandemií a vydala se vstříc nové epoše příchodu Božího království.
04.06.2020

Charita pokračuje v pomoci indickým rodinám

HRADEC KRÁLOVÉ: Mezi deset zemí, které nejvíce zasáhla pandemie nového koronaviru, patří také Indie. Počet nakažených aktuálně překročil 200 tisíc obyvatel a přes 100 milionů Indů přišlo kvůli koronakrizi o svoji obživu. Do pomoci potřebným v Indii se zapojili také dárci z České republiky. Diecézní charita Hradec Králové tak mohla podpořit hladovějící indické rodiny již částkou 715 657 korun. Další příspěvky je stále možné zasílat na sbírkové konto 1387434288/2700 (VS 53000).
04.06.2020

Dokážeme pomoci chráněné dílně?

Chráněná dílna Inspirace pro handicapované absolventky Dívčí katolické střední školy během nouzového stavu pomáhala - ušila a zdarma rozdala roušky více než tisícovce potřebným – seniorům, pečovatelkám a jejich klientům, zaměstnancům lékáren…Protože ale byly zrušeny všechny tradiční prodejní akce, nevydělala prodejem výrobků letos zatím ani korunu. Dokážeme nyní naopak my pomoci chráněné dílně….? Proklik na bližší informace pod obrázkem.
03.06.2020

ŠKOLA PŘIPRAVUJE NA PRÁCI, KTERÁ MÁ SMYSL

I krizový stav kvůli koronaviru mohl být“ příležitostí ke svědectví“. O ně se pokusila i Dívčí katolická škola - viz přiložený rozhovor. Handicapované klientky její chráněné dílny, většinou absolventky školy, ušily a zdarma jiným potřebným rozdaly přes tisíc roušek….
03.06.2020

Výstava o arcibiskupovi Otčenáškovi otevřena

Na Terasách Karla Otčenáška, na jižní straně Velkého náměstí v Hradci Králové, byla v úterý 2.6. slavnostně instalována expozice o životě 23. hradeckého biskupa.
03.06.2020