Konkrétní kroky k ochraně nezletilých v církvi

Datum publikace24. 2. 2019, 20.45

Summit věnovaný ochraně dětí a nezletilých v církvi skončil v neděli 24. února tiskovou konferencí, na které moderátor setkání P. Federico Lombardi ve stručnosti oznámil konkrétní závazky a opatření, které bude nutné implementovat k zajištění větší ochrany nezletilých v církvi.

Zájem médií o tento summit byl velký,  tak se každý den konala i tisková konference, na které hovořili nejen členové organizačního výboru, ale i někteří řečníci summitu. Ti poskytli novinářům vždy krátké shrnutí celého dne a byli k dispozici pro doplňující dotazy.

Na závěrečné tiskové konferenci v neděli zazněla i otázka, co bude nyní.  Očekávání byla vysoká, zejména vzhledem k tomu, že papež František hned na začátku summitu hovořil o tom, že opatření vedoucí k větší ochraně nezletilých v církvi musí být konkrétní. P.  Federico Lombardi, který byl moderátorem summitu, oznámil následující postupy:

1. Papež co nejdříve vydá Motu Proprio, ve které budou uvedena pravidla a předpisy na ochranu nezletilých a zranitelných v církvi.

2. Bude vydána 'příručka' pro biskupy na celém světě, která bude popisovat jejich právní i pastorační povinnosti a závazky v oblasti ochrany dětí a nezletilých.

3. Vznikne pracovní skupina složená z kompetentních odborníků, která bude pomáhat biskupským konferencím, kterým chybí potřebné zdroje nebo odborné znalostí k tomu, aby se vyrovnaly s problematikou ochrany nezletilých a řešily zneužívání v církvi

4. Hned v pondělí 25. února se sejde organizační výbor summitu s vedoucími Římské kurie, kteří se tohoto setkání také účastnili, aby společně debatovali o dalších krocích, které budou navazovat na rozhodnutí vzešlá ze summitu a na přání Svatého otce.

Autor článku: Monika Klimentová