Papež František: Církev musí chránit děti a vymýtit zneužívání

Datum publikace24. 2. 2019, 14.00

Mší svatou v Královském sálu apoštolského paláce dnes skončil vatikánský summit o ochraně nezletilých. Papež František ve své homilii apeloval, aby se proti zneužívání nezletilých bojovalo co nejdůsledněji ve všech jeho aspektech.

Foto: Vatican Media

Nastal čas, abychom společně pracovali na vymýcení zla zneužívání dětí,“ řekl papež František při mši, která skončil summit na ochranu nezletilých v církvi. „Musíme zvážit všechny hodnoty, které jsou ve hře a najít mezi nimi správnou rovnováhu a poskytnout jednotné směrnice pro celou církev. Je třeba se vyhnout dvěma extrémům – hledáním spravedlnosti za každou cenu, kterou vyvolává vina za minulé chyby a tlak médií a na straně druhé je třeba se vyhnout také tomu, že se budeme ze všech sil bránit a nedokážeme reflektovat příčiny a následky těchto závažných zločinů,“ prohlásil Svatý otec.

Ve své homilii určené především předsedům jednotlivých biskupských konferencí řekl: „Cílem církve bude naslouchat, sledovat, chránit a pečovat o zneužívané, vykořisťované a zapomenuté děti, ať jsou kdekoli.“ K dosažení tohoto cíle je třeba, aby se církev povznesla nad ideologické sváry a mediální praktiky, které často pro různé zájmy využívají nezměrné tragédie těchto dětí.

Papež František pak zasadil sexuální zneužívání dětí do globálního kontextu. „Znovu jsme si uvědomili, že tato hrůza pohlavního zneužívání nezletilých historicky byla a je jevem rozšířeným ve všech kulturách a společnostech,“ řekl. Dokonce i dnes je obtížné získat pravdivou představu o „skutečném rozsahu tohoto jevu“, protože sexuální zneužívání není často nahlášeno, „obzvláště pokud jde o případy, které jsou spáchány v rodinách“.

Podle něj čelíme univerzálnímu problému, který je tragicky přítomen téměř všude a postihuje všechny. „Přesto musí být jasné,“ pokračoval, „že zatímco zneužívání vážně zasahuje naši společnost jako celek, toto zlo není v žádném případě méně monstrózní, když k němu dochází v církvi.“ Ve skutečnosti je brutalita tohoto jevu v církvi ještě vážnější a skandálnější, neboť je naprosto neslučitelný s její morální autoritou a etickou důvěryhodností.

Církev musí bojovat proti tomuto zlu, které ničí samotnou podstatu jejího poslání – hlásat evangelium maličkým a chránit je před hladovými vlky,“ řekl papež František. Prohlásil, že „i kdyby se v církvi objevil jen jeden jediný případ zneužívání - což samo o sobě představuje zvěrstvo – je třeba k tomu přistupovat s nejvyšší vážností“.

Svatý otec dále poznamenal, že fenomén sexuálního zneužívání nezletilých nemůže být pochopen bez ohledu na „moc, protože je vždy výsledkem zneužití moci“.  Ta je také vždy přítomna i „v jiných formách zneužívání“, kdy děti trpí jako „dětští vojáci, jsou nuceny k prostituci, hladoví, jsou obětmi obchodování s lidmi, dětskými obětmi válek, dětmi uprchlíků, obětmi potratů a v mnoha dalších případech“.

Stejně jako je třeba přijmout všechna praktická opatření v souladu se zdravým rozumem, vědou a společností, je třeba využívat i duchovní nástroje; musíme přijmout duchovní prostředky, které nás učí Pán: pokoru, hledání vlastních chyb, modlitbu a pokání. Toto je jediný způsob, jak překonat ducha zla,“ vysvětlil papež František.

Svatý otec prohlásil, že v souladu s „osvědčenými postupy“ Světové zdravotnické organizace a Papežské komise pro ochranu nezletilých a výsledky summitu se církev soustředí zejména na osm aspektů krize: ochranu dětí, vážnost jevu, skutečné očištění, formaci, posílení a revizi pokynů biskupských konferencí, doprovod zneužívaných, oblast digitálního světa a sexuální turistiky.

Svojí homilii uzavřel „naléhavou výzvou všem lidem k důsledné bitvě proti zneužívání nezletilých, jak sexuálnímu, tak v jiných oblastech, neboť mám co do činění s ohavnými zločiny, které musí být z naší společnosti vymýceny“.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku: Tomáš Tetiva