Lupa
Obsah Obsah
Portál

Stanovisko předsedy České biskupské konference kardinála Dominika Duky OP

Datum publikace5. 3. 2019, 15.15
TiskTisk

Přinášíme stanovisko předsedy České biskupské konference kardinála Dominika Duky OP k pořadu České televize 168 hodin z neděle 3. 3. 2019.

Foto: Martina Řehořová / Člověk a Víra

V reakci na pořad České televize 168 hodin z neděle 3. 3. 2019 jsem podal trestní oznámení na neznámé pachatele sexuálních trestných činů. Je nutné, aby Policie České republiky prošetřila, zda byly tyto trestné činy spáchány, a pokud ano, aby byli viníci pohnáni k zodpovědnosti. Pachatelé mohou být potrestáni podle práva České republiky. I z pohledu církevního práva a učení římsko-katolické církve se jedná o jednání, které nelze tolerovat, natož skrývat či o něm mlčet.

Rád bych doplnil, že v rozhovoru s italskou televizí Sky jsem skutečně řekl slova o částečné hysterii, která se ovšem týkala způsobu medializace značně problematické kauzy jedné dospělé osoby. Detailněji se k této kauze nechci vyjadřovat, abych tuto osobu nepoškodil. Stojím si za tím, že toto téma je vděčným tématem pro mnohé novináře a někdy i právníky. Proč tomu tak je, ponechávám čtenářům ke zvážení.

Na římském summitu předsedů biskupských konferencí jsme byli seznámeni s materiály OSN, které celosvětově evidují cca 85 milionu podobných případů ročně. V České republice bylo za posledních 30 let vládními institucemi monitorováno cca 23 000 těchto politování hodných vyšetřených případů. Ročně u nás tedy dochází k více než sedmi stům těchto případů, neboli evidujeme přes 400 pachatelů ročně.

V katolické církvi v České republice naše zpráva pro římský summit předložila 10 případů za 30 let, evidujeme tedy jednoho pachatele za tři roky. Většina z nich byla odsouzena podmíněně, neboť soudy neměly dost podkladů pro nepodmíněné odsouzení. V této souvislosti trvám na tom, že je třeba ctít presumpci neviny, aby nedošlo k případu polského kněze, jehož nevina se prokázala až po osmi letech. Život takového člověka je v troskách, stejně jako u oběti. Nevytvářejme již oběti ani na jedné, ani na druhé straně.

Na základě rozhodnutí papeže Jana Pavla II. na konci jeho pontifikátu a v době pontifikátu Benedikta XVI. jsme zpracovali směrnici, která zavazuje biskupy a řeholní představené v České republice k povinnosti každý případ v nejkratší době oznámit vyšetřujícím orgánům Policie ČR. Chtěl bych na tomto místě poděkovat příslušným oddělením Policie ČR, se kterými spolupracuji dlouhá léta, a rovněž tak poděkovat i naší justici. Spolupráce s těmito složkami probíhá na vysoké odborné úrovni, respektující nejhlubší a nejniternější stránky člověka a zachovává potřebnou diskrétnost, aby oběti a jich rodiny nebyly ještě více traumatizovány.

Snad dobře míněná iniciativa Mgr. Rozka mohla navázat na kroky České biskupské konference, která zřídila při každé diecézi vlastní odbornou komisi. Projekt Mgr. Rozka mi však nebyl představen tak, abych věděl, že se jedná o projekt odborníků, kdy nedojde k újmě na straně poškozených, ale ani potenciálních viníků.

Rozhodl jsem se do 14 dnů předložit Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR návrh novelizace § 368 TZ – Neoznámení trestného činu tak, aby tento paragraf obsahoval povinnost oznámit trestný čin v případě skutkových podstat a) § 185 – Znásilnění; b) §186 – Sexuální nátlak; c) 187 – Pohlavní zneužití, to vše u osob mladších 16 let. V současné době totiž naše právní úprava nezavazuje k oznámení těchto zločinů.

 

Dominik kardinál Duka OP

arcibiskup pražský

Autor článku: Radka Blajdová
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou