Biskupové se společně vydají do Svaté země

Čeští a moravští biskupové i představitelé Konference vyšších řeholních představených mužských i ženských řádů (KVŘP) navštíví ve dnech 11. - 20. března Svatou zemi, kde se budou letos konat jejich společné exercicie a rovněž 117. plenární zasedání ČBK.
Publikováno: 8. 3. 2019 7:15

Foto: P. Stanislav Přibyl

Členové ČBK a KVŘP navštíví místa ve Svaté zemi, která jsou úzce spojena s dějinami křesťanství jako Nazaret, hora Blahoslavenství, Kafarnau, Betánie, místo Ježíšova křtu a další.  

Nevynechají samozřejmě ani Jeruzalém, kde je čeká mimořádné slavnostní přivítání a představení u Jaffské brány. Za doprovodu stráže latinského patriarchy se přesunou do chrámu Božího hrobu, kde budou pak uvítáni latinským, řeckým a arménským patriarchou jeruzalémským. Toto slavnostní uvítání se koná vždy, pokud Jeruzalém navštíví kardinál. V české delegaci je přítomen kardinál Dominik Duka OP, předseda ČBK.

Členové ČBK a KVŘP zavítají i na další posvátná místa tohoto města jako Olivetská hora, Getsemanská zahrada nebo chrám Božího hrobu. Jelikož se jedná o exercicie, biskupové se budou společně modlit, meditovat a slavit bohoslužby. Exercitárorem je P.  Doc. Jaroslav Brož, biblista, odborník na Nový zákon.

Na duchovní cvičení bude navazovat i 117. plenární zasedání ČBK, na kterém budou biskupové a představitelé řeholí mimo jiné debatovat o situaci církve v dnešní společnosti, probírat podněty z komisí a rad (např. ze sekce pro mládež, liturgické komise či rady pro ekumenismus) a nebo ze zabývat situací ve společnostech spadajících pod ČBK. 

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Podpořme zaměstnávání handicapovaných dívek

Dívčí katolická střední škola Praha handicapované dívky nejen vzdělává, ale rovněž i zaměstnává – ve školní chráněné dílně Inspirace. Prosíme, podpořte nebo svým známým doporučte kampaň na Startovači zaměřenou právě na pomoc zaměstnávání handicapovaných dívek a žen. Zde: https://www.startovac.cz/projekty/inspirace-pro-tebe/ Děkujeme!!!
27.01.2020

Přímé přenosy bohoslužeb od 27. ledna do 2. února 2020

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím médií, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
27.01.2020

Prohlášení předsednictva Rady evropských biskupských konferencí (CCEE) a předsedy Komise biskupských konferencí zemí Evropské unie (COMECE) k 75. výročí osvobození německého nacistického vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau.

27.01.2020

"Dejme v sobě prostor Božímu Slovu" připomněl papež František u příležitosti neděle Božího slova

V neděli dopoledne sloužil římský biskup v bazilice sv. Petra mši u příležitosti neděle Božího slova, kterou stanovil v roce 2019 na svátek sv. Jeronýma (30. září) v listu Aperuit illis.
26.01.2020

Papež František: Naší povinností je plnit přednostní přání Boha spasit všechny

V římské bazilice sv. Pavla za hradbami se v sobotu odpoledne konala bohoslužba nešpor, jak je zvykem na svátek Obrácení sv. Pavla, kterým se končí Týden modliteb za jednotu křesťanů.
25.01.2020