Kardinál Pell odsouzen na šest let za pohlavní zneužití

13. 03. 2019 téma: Ochrana nezletilých v církvi Rubrika: Zahraniční
Australský kardinál George Pell byl dnes odsouzen na šest let odnětí svobody za pohlavní zneužití nezletilých. O podmíněčné propuštění bude moci požádat po třech letech a osmi měsících pobytu ve vězení.

V prosinci loňského roku dvanáctičlenná občanská porota při hlasování potvrdila vinu kardinála Pella ve dvou případech sexuálního zneužití nezletilých v 90. letech minulého století, kdy byl arcibiskupem v Melbourne. Výnos poroty byl utajován až do února. Dnešní soudní stání mělo potvrdit rozsudek a vyměřit výši trestu.

Bývalý prefekt vatikánského Ekonomického sekretariátu a člen Rady kardinálů je nyní v oddělené vazbě v melbournské věznici. Kardinál své obvinění odmítá a jeho obhajoba podala proti rozsudku odvolání,  kterým se soud začne zabývat 5. června. Pellovi advokáti argumentují tím, že verdikt vychází pouze z výpovědi jedné oběti. Druhý muž, který byl podle obžaloby obětí kardinálova zneužívání, zemřel v roce 2014 ve svých 31 letech na předávkování heroinem. 

Svatý stolec v těchto dnech oznámil, že Kongregace pro nauku víru zahajuje v případě kard. Pella vlastní kanonické šetření.

Zdroj: Vatican News

Autor článku: Monika Klimentová