Kardinál Pell odsouzen na šest let za pohlavní zneužití

Australský kardinál George Pell byl dnes odsouzen na šest let odnětí svobody za pohlavní zneužití nezletilých. O podmíněčné propuštění bude moci požádat po třech letech a osmi měsících pobytu ve vězení.
Publikováno: 13. 3. 2019 13:45

V prosinci loňského roku dvanáctičlenná občanská porota při hlasování potvrdila vinu kardinála Pella ve dvou případech sexuálního zneužití nezletilých v 90. letech minulého století, kdy byl arcibiskupem v Melbourne. Výnos poroty byl utajován až do února. Dnešní soudní stání mělo potvrdit rozsudek a vyměřit výši trestu.

Bývalý prefekt vatikánského Ekonomického sekretariátu a člen Rady kardinálů je nyní v oddělené vazbě v melbournské věznici. Kardinál své obvinění odmítá a jeho obhajoba podala proti rozsudku odvolání,  kterým se soud začne zabývat 5. června. Pellovi advokáti argumentují tím, že verdikt vychází pouze z výpovědi jedné oběti. Druhý muž, který byl podle obžaloby obětí kardinálova zneužívání, zemřel v roce 2014 ve svých 31 letech na předávkování heroinem. 

Svatý stolec v těchto dnech oznámil, že Kongregace pro nauku víru zahajuje v případě kard. Pella vlastní kanonické šetření.

Zdroj: Vatican News

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Videospot: Charita pomáhá už 100 let

Charita Česká republika pomáhá už celé jedno století. Potřebné provází na cestě životem od bezbranného dětství až do bezmocného stáří.
23.06.2022

Charita Česká republika slaví 100 let, po revoluci stál za její obnovou arcibiskup Jan Graubner

Charita vyrostla z přirozené potřeby pomáhat potřebným. V Československu vznikla jako systematicky fungující organizace právě před 100 lety a po pádu komunistického režimu, který se její činnost snažil zastavit, ji církev vybudovala v podstatě znovu. Předseda České biskupské konference arcibiskup Jan Graubner a ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo dnes symbolicky zahájili oslavy tohoto významného jubilea, které budou probíhat až do příštího roku a představí nejen historii Charity a její nejvýznamnější milníky, ale především její současnost, významné projekty a služby, které poskytuje potřebným.
23.06.2022

Živé přenosy na TV Noe v červenci

Televize Noe bude s námi (vámi) po celou dobu velehradských slavností. Bude také živě přenášet na YT kanále Církev.cz přenos z Národního synodálního setkání a nejen to. Přinášíme přehled všech aktuálních živých přenosů TV Noe v červenci.
22.06.2022

Jáhenská svěcení v roce 2022

Přinášíme přehled jáhenských svěcení, která proběhla nebo proběhnou v roce 2022. Z již již uskutečných si můžete prohlédnout přiložené fotografie.
22.06.2022

Velehrad ožije v prvním červencovém týdnu

První týden v červenci bude na Velehradě rušno. 4.- 5. 7. se na tomto významném moravském poutní místě uskuteční již 23. ročník Dnů lidí dobré vůle, na které 6. 7. naváže celodenní Národní synodální setkání. Týden zakončí 132. plenární zasedání ČBK ve dnech 7. – 8. 7.
22.06.2022