Čeští a moravští biskupové v chrámu Božího hrobu v Jeruzalémě

Kardinál Dominik Duka společně s českými a moravským biskupy, kteří pobývají ve Svaté zemi na duchovních cvičeních, byl byl dnes slavnostně přivítán u Nové brány v Jeruzalémě a následně v chrámu Božího hrobu.
Publikováno: 15. 3. 2019 13:45

Kardinál Dominik Duka společně s českými a moravskými biskupy, kteří pobývají ve Svaté zemi na duchovních cvičeních, byl byl dnes slavnostně přivítán u Nové brány v Jeruzalémě.

Za doprovodu stráže latinského patriarchy se všichni biskupové i s doprovodem přesunuli do chrámu Božího hrobu, kde byli uvítáni latinským, řeckým a arménským patriarchou jeruzalémským. Toto slavnostní uvítání se koná vždy, pokud Jeruzalém navštíví kardinál. Jde o starý zvyk. Slavnost se konala na žádost Kustodie Svaté země, tedy františkánů a vychází z tzv. status quo, který od roku 1767 upravuje vlastnická a přístupová práva křesťanských církví ve třech kostelech Svaté země.

 

"Je to jiná kultura, na kterou možná nejsme zvyklí, ale toto gesto má pro životní prostor křesťanů ve Svaté zemi mimořádně velký význam, protože jsou díky němu křesťané o něco více slyšet. A to je ve městě, které společně spravují muslimové, židé a křesťané, zcela zásadní," dodává k slavnosti P. Stanislav Přibyl, generální sekretář ČBK, který je v Izraeli také přítomen.

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

30. ročník Katolické charismatické konference

„Zůstaňte v mé lásce“ (J 15,9) byl mottem již 30. ročníku Katolické charismatické konference, která se konala ve dnech 10.-14. července na brněnském Výstavišti. Hlavním hostem letošního jubilejního ročníku byl slovenský řeholní kněz a misionář P. Michal Zamkovský CSsR a zahraničním hostem Miriam Swaffieldová, která pomáhá studentům v jejich cestě s Bohem a učí je evangelizovat. Program konference tvoří přednášky, adorace, možnost svátosti smíření, neformální setkání, společná a přímluvná modlitba a bohoslužby. Konference se účastní také více než tisícovka dětí, pro které připravují mladí dobrovolníci, tzv. „pomeranči“, paralelní dětskou konferenci.
15.07.2019

Programové tipy Radia Proglas na 29. týden 2019

V týdnu od 15. července se můžete těšit na Kafemlýnek věnovaný fenoménu Pomalé módy nebo Barvínek o geocachingu.
12.07.2019

Litomyšlské dny barokní tradice se uskuteční už po čtvrté

Pod záštitou České biskupské konference, ministerstva kultury a dalších institucí pořádá Římskokatolická farnost – proboštství Litomyšl ve dnech 11. až 18. srpna 2019 v pořadí již čtvrtý ročník duchovně kulturního festivalu Litomyšlské dny barokní tradice, jehož hlavním cílem je zprostředkovat člověku 21. století dědictví barokní doby, a to skrze nejrůznější duchovní i kulturní akce. Jedná se o jeden z největších kulturních projektů v České republice přímo pořádaných farností, který každoročně přitáhne stovky návštěvníků.
12.07.2019

Katolický týdeník: Víra na stříbrném plátně

Filmy mohou, stejně jako další média a sdělovací prostředky, duchovně promlouvat ke svému publiku. Jejich vliv navíc stále roste, a nabízí tak příležitost k oslovení velkého množství lidí.
12.07.2019

Olomoucký arcibiskup Jan Graubner chce povzbudit věřící na národní pouti v ukrajinské Zarvanici

S povzbuzením a také s pozdravy z České republiky vystoupí v sobotu 13. července 2019 olomoucký arcibiskup Jan Graubner na národní pouti v ukrajinské Zarvanici, kam jej pozvali ukrajinští biskupové. Pouť je letos věnovaná 30. výročí vystoupení ukrajinské řeckokatolické církve z ilegality a také modlitbě za mír na Ukrajině. Arcibiskup dále navštíví místa, kde už dlouhá léta pomáhají pracovníci Arcidiecézní charity Olomouc (ACHO). Jejich společná cesta potrvá od 11. do 17. července.
11.07.2019