Čeští a moravští biskupové v chrámu Božího hrobu v Jeruzalémě

15. 03. 2019 Rubrika: Domácí
Kardinál Dominik Duka společně s českými a moravským biskupy, kteří pobývají ve Svaté zemi na duchovních cvičeních, byl byl dnes slavnostně přivítán u Nové brány v Jeruzalémě a následně v chrámu Božího hrobu.

Kardinál Dominik Duka společně s českými a moravskými biskupy, kteří pobývají ve Svaté zemi na duchovních cvičeních, byl byl dnes slavnostně přivítán u Nové brány v Jeruzalémě.

Za doprovodu stráže latinského patriarchy se všichni biskupové i s doprovodem přesunuli do chrámu Božího hrobu, kde byli uvítáni latinským, řeckým a arménským patriarchou jeruzalémským. Toto slavnostní uvítání se koná vždy, pokud Jeruzalém navštíví kardinál. Jde o starý zvyk. Slavnost se konala na žádost Kustodie Svaté země, tedy františkánů a vychází z tzv. status quo, který od roku 1767 upravuje vlastnická a přístupová práva křesťanských církví ve třech kostelech Svaté země.

 

"Je to jiná kultura, na kterou možná nejsme zvyklí, ale toto gesto má pro životní prostor křesťanů ve Svaté zemi mimořádně velký význam, protože jsou díky němu křesťané o něco více slyšet. A to je ve městě, které společně spravují muslimové, židé a křesťané, zcela zásadní," dodává k slavnosti P. Stanislav Přibyl, generální sekretář ČBK, který je v Izraeli také přítomen.

Autor článku: Monika Klimentová