Čeští a moravští biskupové v chrámu Božího hrobu v Jeruzalémě

Kardinál Dominik Duka společně s českými a moravským biskupy, kteří pobývají ve Svaté zemi na duchovních cvičeních, byl byl dnes slavnostně přivítán u Nové brány v Jeruzalémě a následně v chrámu Božího hrobu.
Publikováno: 15. 3. 2019 13:45

Kardinál Dominik Duka společně s českými a moravskými biskupy, kteří pobývají ve Svaté zemi na duchovních cvičeních, byl byl dnes slavnostně přivítán u Nové brány v Jeruzalémě.

Za doprovodu stráže latinského patriarchy se všichni biskupové i s doprovodem přesunuli do chrámu Božího hrobu, kde byli uvítáni latinským, řeckým a arménským patriarchou jeruzalémským. Toto slavnostní uvítání se koná vždy, pokud Jeruzalém navštíví kardinál. Jde o starý zvyk. Slavnost se konala na žádost Kustodie Svaté země, tedy františkánů a vychází z tzv. status quo, který od roku 1767 upravuje vlastnická a přístupová práva křesťanských církví ve třech kostelech Svaté země.

 

"Je to jiná kultura, na kterou možná nejsme zvyklí, ale toto gesto má pro životní prostor křesťanů ve Svaté zemi mimořádně velký význam, protože jsou díky němu křesťané o něco více slyšet. A to je ve městě, které společně spravují muslimové, židé a křesťané, zcela zásadní," dodává k slavnosti P. Stanislav Přibyl, generální sekretář ČBK, který je v Izraeli také přítomen.

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Pražské křížové cesty pod širým nebem

V postní době organizuje několik pražských farností pobožnost křížové cesty pod širým nebem. Níže naleznete více informací, pokud byste se chtěli připojit.
27.02.2020

Komunikace s lidmi bez domova - lektorka Mgr. Leona Martinková

Oslovují Vás lidé bez domova s žádostí o pomoc? Cítíte výčitku, když jejich požadavkům vyhovíte i nevyhovíte? Leží Vám chudí na srdci a zároveň pochybujete o účinné pomoci? Jaké je skutečné poslání kněze ve vztahu k lidem bez domova?
27.02.2020

Papežská akademie pro život připravuje etické směrnice v oblasti umělé inteligence

„Správný algoritmus? Umělá inteligence: etika, zákon a zdraví“ – tak je nadepsán workshop organizovaný Papežskou akademií pro život, který bude probíhat v příštích dvou dnech (26. – 27. února) v Nové synodní aule ve Vatikánu. 28. února jej uzavře podpis apelu „Rome Call for AI Ethics“, jenž bude následně předložen papeži Františkovi.
27.02.2020

Papež: Půst je umění odříkat se marností a nadbytku

Na Svatopetrském náměstí se zrána sešlo asi 20 tisíc lidí na generální audienci. Byla zahájena čtením z Lukášova evangelia (Lk 4,1), které podává, jak Duch vodil Ježíše po čtyřicet dní pouští a ďábel ho pokoušel. Papež František věnoval svoji katechezi začátku postní doby.
26.02.2020

Postní dobu zahájí papež František na Aventinu

Podle dávné tradice zahajuje papež postní dobu na římském Aventinu. Liturgie popeleční středy začne dnes v benediktinské bazilice sv. Anselma a bude pokračovat procesím do baziliky sv. Sabiny. Ve čtvrtek bude papež zpovídat kněze v Lateránské bazilice.
26.02.2020