Práce na sochách sv. Cyrila a Metoděje pro Velehrad se blíží k závěru

Poslední údery dláta čekají v nadcházejících týdnech kamenné bloky, ze kterých se v dílně kameníka Jana Leitgeba v Blansku rodí postavy sv. Cyrila a Metoděje. A do závěrečné fáze vstupuje také sbírka, která byla na pořízení díla určeného pro vstupní bránu velehradského poutního areálu vyhlášena.
Publikováno: 18. 3. 2019 10:30

Foto archiv Jana Leitgeba

Výroba uměleckého díla, jehož návrh vybrali zástupci arcibiskupství ve veřejné soutěži před dvěma lety, se pomalu chýlí ke konci. „Obě sochy se momentálně nacházejí v hrubém stavu a čeká nás dotažení finální podoby, při kterém oba věrozvěstové dostanou své výsledné rysy,“ říká Vladimír Matoušek, jeden ze dvou autorů, a dodává: „Souběžně s tím se připravují také kamenné plotny, které budou sloužit jako podstavce soch. Na vstupní pilíře velehradského areálu bychom tyto podstavce chtěli připevnit během dubna.

Instalace soch samotných je pak plánována na červen – tak, aby jejich krásu mohli obdivovat poutníci během Dnů lidí dobré vůle, letos navíc spojených s připomínkou 1150. výročí úmrtí sv. Cyrila. „Díky výročí je letošní pouť o to významnější, proto je dobře, že ji budeme moci oslavit už s novými sochami,“ říká předseda Matice velehradské Mons. Jan Peňáz.

Financování projektu má podpořit veřejná sbírka, kterou za tímto účelem vyhlásilo Arcibiskupství olomoucké. „Náklady na dílo jsou vyčísleny na 688 500 Kč. V současné době se na sbírkovém kontě sešlo přes 569 tisíc Kč, do celkové částky tak zbývá vybrat necelých 118 tisíc,“ upřesňuje koordinátor sbírky Martin Kučera z arcibiskupství.

Byli bychom rádi, kdyby se k včasnému dokončení soch matice nemusela zadlužovat,“ přeje si Mons. Peňáz a dodává: „Věřím, že všechny dárce potěší pohled na sochy i myšlenka, že k jejich vzniku sami přispěli. Budou se tak moci na Velehradě cítit víc jako doma.

Autor článku:
Jiří Gračka

Související články

Další aktuality

Papež František poslal církvi v Libanonu finanční dar 250 tisíc eur

Svatý otec poslal prostřednictvím Dikasteria pro službu integrálnímu lidskému rozvoji počáteční pomoc libanonské církvi ve výši 250 tisíc eur. Dar je určen pro potřeby místní církve a je výrazem pozornosti a otcovské blízkosti Svatého otce vůči postiženému lidu, který se nachází ve vážných obtížích.
07.08.2020

Obnovujeme živobytí na severu Iráku

Charita Česká republika spustila v březnu 2020 nový projekt, jehož cílem je podpora živobytí zranitelných rodin jak v městských, tak venkovských částech provincie Ninive na severu Iráku. Soustředíme se na komunity kolem měst Karakoš, Karemlaš a Bartella 30 minut jihovýchodně od Mosulu a 50 minut severozápadně od Erbílu.
07.08.2020

Papež: Užití atomovové energie k válečným cílům je nemorální

Papež František v poselství, adresovaném prefektovi hirošimské prefektury Hidehikovi Juzakimu, pozdravil účastníky včerejšího vzpomínkového aktu, který se uskutečnil u příležitosti pětasedmdesátého výročí svržení atomové bomby na toto japonské město. Římský biskup se v listě srdečně obrací zejména k obětem, které bombardování přežily a jimž se v japonštině říká „hibakuša“.
07.08.2020

Křest udělovaný pozměněnými svátostnými formulemi je neplatný

Kongregace pro nauku víry dnes zveřejnila věroučnou nótu o slovech, kterými se udílí svátost křtu, a záporně odpověděla na dotaz, zda je platný křest udělený slovy: „My tě křtíme ve jménu Otce i Syna i Ducha Svatého“; zároveň prohlásila, že v případě této změněné formulace je třeba křest vykonat správně znovu. Svatý otec František přijal toto rozhodnutí letos 8. června a nařídil jej zveřejnit.
06.08.2020

Maronitský patriarcha prosí o pomoc

Libanonský kardinál Béchara Boutros Raï požádal mezinárodní společenství o pomoc raněnému Libanonu. V textu nazvaném „Výzva ke státům světa“ volá po vytvoření zvláštního fondu pro Libanon pod záštitou OSN. Maronitský patriarcha zdůrazňuje, že hlavní město Libanonu je zničeno a v důsledku dvou obrovských explozí vypadá, jako by se jím přehnala válka. Stovky rodin naráz přišly o dům.
06.08.2020