Práce na sochách sv. Cyrila a Metoděje pro Velehrad se blíží k závěru

Poslední údery dláta čekají v nadcházejících týdnech kamenné bloky, ze kterých se v dílně kameníka Jana Leitgeba v Blansku rodí postavy sv. Cyrila a Metoděje. A do závěrečné fáze vstupuje také sbírka, která byla na pořízení díla určeného pro vstupní bránu velehradského poutního areálu vyhlášena.
Publikováno: 18. 3. 2019 10:30

Foto archiv Jana Leitgeba

Výroba uměleckého díla, jehož návrh vybrali zástupci arcibiskupství ve veřejné soutěži před dvěma lety, se pomalu chýlí ke konci. „Obě sochy se momentálně nacházejí v hrubém stavu a čeká nás dotažení finální podoby, při kterém oba věrozvěstové dostanou své výsledné rysy,“ říká Vladimír Matoušek, jeden ze dvou autorů, a dodává: „Souběžně s tím se připravují také kamenné plotny, které budou sloužit jako podstavce soch. Na vstupní pilíře velehradského areálu bychom tyto podstavce chtěli připevnit během dubna.

Instalace soch samotných je pak plánována na červen – tak, aby jejich krásu mohli obdivovat poutníci během Dnů lidí dobré vůle, letos navíc spojených s připomínkou 1150. výročí úmrtí sv. Cyrila. „Díky výročí je letošní pouť o to významnější, proto je dobře, že ji budeme moci oslavit už s novými sochami,“ říká předseda Matice velehradské Mons. Jan Peňáz.

Financování projektu má podpořit veřejná sbírka, kterou za tímto účelem vyhlásilo Arcibiskupství olomoucké. „Náklady na dílo jsou vyčísleny na 688 500 Kč. V současné době se na sbírkovém kontě sešlo přes 569 tisíc Kč, do celkové částky tak zbývá vybrat necelých 118 tisíc,“ upřesňuje koordinátor sbírky Martin Kučera z arcibiskupství.

Byli bychom rádi, kdyby se k včasnému dokončení soch matice nemusela zadlužovat,“ přeje si Mons. Peňáz a dodává: „Věřím, že všechny dárce potěší pohled na sochy i myšlenka, že k jejich vzniku sami přispěli. Budou se tak moci na Velehradě cítit víc jako doma.

Autor článku:
Jiří Gračka

Související články

Další aktuality

Mír spočívá na modlitbě a dialogu, píše papež komunitě Sant´Egidio

Ve španělském hlavním městě v neděli začalo každoroční mezinárodní setkání za mír, které za účasti tří set náboženských představitelů a osobností ze světa politiky i kultury pořádá římská komunita Sant´Egidio, tentokrát pod mottem „Mír bez hranic“. Třiatřicet let po modlitbě za mír v Assisi, k níž vyzval sv. Jan Pavel II., tak pokračuje tato „pouť míru“, jak ji v pozdravném poselství definuje papež František.
16.09.2019

Pastýřský list biskupa Vlastimila Kročila

Pastýřský list diecézního biskupa českobudějovického k 24. neděli v mezidobí.
16.09.2019

Svatoludmilská pouť na Levém Hradci

Ve dnech 14.-15. 9. 2019 se konala na Levém Hradci Svatoludmilská pouť, během níž byla vystavena lebka sv. Ludmily. V sobotu 14. 9. byla relikvie uvítána v kostele sv. Klimenta, poté byla slavena byzantsko-slovanská liturgie sv. Jana Zlatoústého ke cti sv. Ludmily. Hlavním celebrantem byl gen. vikář Apoštolského exarchátu Mons. Milan Hanuš. V neděli 15.9. slavnostní mši sv. celebroval Mons. Dominik kardinál Duka OP, arcibiskup pražský. Po mši kardinál Duka požehnal vyhlídku sv. Ludmily, následovala beseda a řeckokatolický chvalozpěv - Akathist.
16.09.2019

Přímé přenosy bohoslužeb od 16. do 22. září 2019

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím médií, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
16.09.2019

Pastýřský list biskupa Vlastimila Kročila

Pastýřský list diecézního biskupa českobudějovického k 24.neděli v mezidobí.
15.09.2019